٣٥ طالب مسلح و ١٨ پوليس در کندهار کشته و مجروح شدند

کندهار (پژواک، اول اسد ٩٦): طالبان مسلح در ولسوالى نيش ولايت کندهار بالاى پوسته هاى نيروهاى دولتى حمله نموده که در نتيجۀ آن به هر دو طرف تلفات و جراحات وارد شده است.

از سوى ديگر، نيروهاى دولتى در ولسوالى ميوند اين ولايت عمليات انجام داده که در نتيجه به شمول ميوندى ولسوال نامنهاد طالبان مسلح براى اين ولسوالى؛ شش تن کشته شده و يک تن ديگر دستگير شده است.

ضياء درانى سخنگوى قوماندانى امنيه کندهار، به آژانس خبرى پژواک گفت که طالبان مسلح حوالى ساعت ١١ شب گذشته در مربوطات ولسوالى نيش بالاى پوسته پوليس ملى حملات نمودند که با مقاومت شديد پوليس مواجه شده است.

 وى افزود، اين جنگ براى چند ساعت ادامه داشت که نيروهاى مناطق ديگر نيز در اين جنگ براى همکارى با پوليس ملى، اشتراک کرده بودند.

 وى ميگويد، در اين درگيرى ١٥ مخالف مسلح کشته و ٢٠ تن ديگر مجروح شده است. برعلاوه طالبان مسلح در اين جنگ چهار پوليس کشته و شش تن ديگر مجروح شده است.

 اما يک منبع باورى ولسوالى نيش ميگويد که در اين درگيرى ١٢ پوليس کشته  و شش تن ديگر مجروح شده است.

همچنان نيروهاى مشترک افغان در منطقه برنگ ولسوالى ميوند عمليات را به راه انداخته است.

درانى ميگويد، در جريان اين عمليات يکى از پناه گاهاى طالبان مسلح هدف قرار داده شده که در نتيجۀ آن ميوندى ولسوال نامنهاد طالبان مسلح با پنج تن ديگر کشته شده است.

وى گفت، در اين عمليات حمدالله يک طالب ديگر مشهور به قارى نيز دستگير شده است.

موصوف مى افزايد، در اين عمليات نيروها امنيتى يک موتر نوع رينجر، دو موتر نوع سراچه، دو موترسايکل، دو کلاشينکوف، يک تفنگ امريکايى، يک راکت انداز، شش مرمى راکت و يک دوربين شبانه؛ از طالبان مسلح بدست آورده است.

به گفتۀ وى، در اين عمليات به نيروهاى امنيتى تلفات و جراحات وارد نشده است.

ذبيح الله مجاهد سخنگوى طالبان ميگويد که در درگيرى با نيروهاى دولتى در ولسوالى نيش سه پوسته را سقوط داده که در آن ٢٥ نيروى دولتى کشته و جراحت برداشته اند.

 اين بار دوم است که در اين اواخر بعد از شاوليکوت، ولسوالى نيش تحت حمله قرار مگيرد که در آن طالبان مسلح بالاى پوسته هاى پوليس حمله ميکنند و به نيروهاى امنيتى تلفات و جراحات وارد ميشود.

 سه روز قبل نيز صدها مخالف مسلح در مناطق مانو و چنار ولسوالى شاوليکوت بالاى پوسته هاى پوليس ملى حمله نموده بودند که در آن به جناحهاى درگير تلفات و جراحات وارد شده بود.

 در اين منطقه بعد از درگيرى ميان دو طرف، طالبان مسلح ٧٠ تن از باشندگان محل با خود بردند که از جمله آن هفت تن به قتل رسانده و ٣٠ تن ديگر را آزاد ساختند و برعلاوۀ آن ٣٣ تن ديگر هنوز در زندان طالبان مسلح به سر ميبرند.

 مسوولين ميگويند که ارگانهاى کشفى بالاى تشخيص محل افراد ربوده شده کار ميکنند، اما تاکنون درين کار خود موفق نه شده اند.

اما طالبان مسلح ربودن افراد ملکى در ولسوالى شاوليکوت را رد کرده است.

 از چندين روز بدينسو شاهراه کندهار-ارزگان نيز مسدود گرديده که اين شاهراه از مناطق کندلان و تناوچى ولسوالى شاوليکوت مى گذرد.

 وضعيت جارى، باشندگان اين ولايت را بسيار نگران ساخته و خواهان برداشتن گام هاى جدى حکومت در اين مورد ميباشد.

محمد حنيف يکى از باشندگان ولسوالى نيش به پژواک گفت که از چندين روز بدينسو صدها فرد مسلح به ولسوالى هاى نيش و شاوليکوت اين ولايت آمده اند.

 اما ضياء درانى سخنگوى قوماندانى امنيه کندهار ميگويد که نيروهاى امنيتى وضعيت کنونى را در نظر دارد و براى دفع و جلوگيرى حملات مخالفين مسلح اقدامات جدى ميکنند.

تبصره کنيد