خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نمایندگان و سیاسیون مشرقی حرکت سیاسی جدیدی ایجاد کردند

نمایندگان و سیاسیون مشرقی حرکت سیاسی جدیدی ایجاد کردند

Jul 28, 2017 - 12:27

کابل (پژواک، ۶ اسد ۹۶): ده ها تن از نمایندگان و سیاسیون ولایات مشرقی افغانستان، برای دسترسی مردم به حقوق شان، حرکت جدیدی را ایجاد کرده اند.

این حرکت سياسى، شب گذشته در منزل میرویس یاسینی عضو ولسی جرگه در کابل اعلام شد، که در آن ده ها تن از وکلا، سیاسیون، والیان گذشته  و دیگر چهره ها از چهار ولایت شرقی کشور در آن شرکت داشتند

همچنین درین نشست؛ داکتر عمر زاخیلوال نماینده خاص رییس جمهور و سفیر افغانستان در اسلام آباد، فضل کریم ایماق مشاور رییس جمهور و برخی دیگر از مسوولین دولتی اشتراک داشتند.

درین نشست؛ ظاهر قدیر نماینده ننگرهار در ولسی جرگه؛ حاجی حضرت علی، فریدون مومند، امیرخان یار، انجنیر عبدالغفار، داکتر عصمت الله شینواری او انجنیر سیداکرام، مولوی احمدالله موحد و پروین نورستانی نمایندگان نورستان در ولسی جرگه؛ وژمه صافی و ذیفنون صافی نمایندگان کنر در ولسی جرگه، سید اسحاق گیلانی عضو پیشین ولسی جرگه، شجاع الملک جلاله، فضل الله وحیدی والیان پیشین و یک تعدادی دیگر از وکلا و چهره های دیگر، همچنین یک تعداد اعضای شورای ولایتی، شرکت کرده بودند.

حاجی حضرت علی به جلسه گفت که طی چند هفتۀ گذشته، درین مورد مشوره هايی صورت گرفت، که در نتیجه برای به دست آوردن حقوق مشرقی، وبی توجهی حکومت نسبت به اوضاع خراب امنیتی این ولایات، سران این مناطق برای ایجاد یک حرکت جدید جمع شده و توافق کرده اند.

وی افزود که این حرکت، در ابتدا شورای رهبری داشته و میرویس یاسینی و سید اسحاق گیلانی، سخنگویان آن هستند؛ اما بعدا اعضای هیئت اداری آن نیز انتخاب می شوند.

وی افزود که در تمام مشرقی بخصوص ولایت ننگرهار، امنیت روز به روز خرابتر شده میرود و در شهر جلال آباد هر روز، ترور و قتل های هدفی رخ می دهد.

به گفته وی؛ علاوه بر داعش و طالب، فعلا در ولسوالی چپرهار ننگرهار، گروه جدیدی پیدا شده است  که بیرق سرخ دارد.

  حضرت علی گفت که در نتیجه این اوضاع ناگوار امنیتی، تاجران و سرمایه گذاران از ننگرهار درحال فرار  هستند.

وی افزود: "مردم مشرقی؛ از هردولت و نظام حمایت و پشتیبانی نموده اند؛ اما طوری که لازم بوده است حکومت مرکزی به مردم مشرقی توجه نکرده؛ نه حقوق شان را داده و نه از کدرهای شان استفاده به عمل آمده است."

وی افزود که آنها فعلا هم با جدیت در کنار دولت بوده و در تامین امنیت هرنوع همکاری داشته اند.

میرویس یاسینی سخنگوی نوتاسیس ولایات مشرقی درین نشست گفت که هر مصیبت به مشرقی تحمیل میشود، و هر آفتی به مشرقی می رسد.

وی انتقاد نمود که ارگ و قصر سپیدار، هردوی شان کاری برای ولایات مشرقی نکرده اند.

وی در ختم اين نشست خبری، به آژانس خبری پژواک گفت که آنها تمام انجمن ها، شوراها و نهادهای مشرقی را درین حرکت نوین با خود همراه میکنند.

وی افزود که هرمردمی که از راه میرسند در حکومت به وظایف مهم گماشته میشوند؛ اما کدرهای ولایت شرقی درعین حال بیکار میگردند.

یاسینی گفت: "مانظام را تخریب نمی کنیم، حمایت میکنیم، نه با اقوام دیگر و مردم دیگر مشکل داریم؛ اما حق خودرا می خواهیم."

حضرت عمر زاخیلوال سفیر افغانستان در اسلام آباد نیز بر اتحاد مردم تاکید کرد و از شرکت کنندگان جلسه خواست که برای دستیابی به حق شان با اخلاص مبارزه کنند.

قابل یادآوری است که درین اواخر، حرکت هاى جدید زیاد در کشور ایجاد گردیده، و یک تعداد دائتلافها و شوراها نیز تشکیل شده است.

   

 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement