خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

معترضان: اگر خواستهاى ما پذيرفته نشود، دست به اقداماتى حتى عليه ارگ میزنیم

معترضان: اگر خواستهاى ما پذيرفته نشود، دست به اقداماتى حتى عليه ارگ میزنیم

Aug 22, 2017 - 18:38

سرپل (پژواک، ٣١ اسد٩٦): برخى اشتراک کنندگان يک گردهمايى در سرپل، گفتند که "توطئه ها" بر ضد رهبران ائتلاف نجات افغانستان، قابل تحمل نيست و اگر خواسته هاى آنها پذيرفته نشود، دست به اقداماتى حتى عليه ارگ مى زنند.

صلاح الدین ربانی سرپرست وزارت امور خارجه و رييس جمعيت اسلامى، عطامحمد نور والى بلخ و رييس اجرايى جمعيت اسلامى و محمد محقق معاون دوم رياست اجرايى حکومت و رييس حزب وحدت مردم افغانستان و جنرال عبدالرشيد دوستم معاون اول رياست جمهورى و موسس جنبش ملى اسلامى، در اوايل سرطان سال روان در نشستى در ترکیه، «ائتلاف برای نجات افغانستان» را که سخت منتقد حکومت است، ايجاد کردند.

 جنرال عبدالرشيد دوستم، بعد از آن به ترکيه رفته است که قضيه او با احمد ايشچى سابق والى جوزجان به ارگان هاى عدلى و قضايى رفت. دوستم چندى پيش مى خواست وارد بلخ شود؛ اما به طياره حامل او در ميدان هوايى اين ولايت اجازه نشست داده نشد.

امروز شمارى از باشنده هاى ولايت سرپل، طى گردهمايى در مرکز اين ولايت از اين ايتلاف حمايت نمودند و از حکومت سخت انتقاد کردند.

مساعد کردن زمينه براى برگشت دوستم از ترکيه به کشور، عملى شدن توافقنامه ايجاد حکومت وحدت ملى، اصلاحات در حکومت به خصوص در امور امنيتى، جلوگيرى از جنگ در شمال کشور و جلوگیری از «توطيه هاى زنجره یی علیه رهبران ائتلاف» از خواسته هاى مهم شامل قطعنامه نشست امروز بود.

در اعلامیه چگونگی این توطیه ها مشخص نشده است.

قاری نظام الدین مشاور ریاست ارشاد، حج و اوقاف سرپل، طى صحبتی در گردهمايى امروز، ضمن اعلام حمايت از ايتلاف يادشده، به رييس جمهور هشدار داده گفت که در صورت عدم پذيرش خواسته هاى آنها، مردم تا ارگ دادخواهى مى کنند و اگر پاسخ مثبت را دريافت نکنند، «ارگ را به گورستان مبدل مى کنند.»

مولوی محمدحنیف سرپرست ریاست شورای ولایتی سرپل نيز ضمن حمایت از ایتلاف برای نجات افغانستان، از حکومت خواست تا به خواست های مشروع آنها لبیک بگوید.

معصومه رمضانی معاون شورای ولایتی سرپل، بدون اينکه از کسى نام بگيرد، مدعى شد که برخى مشاورين رييس جمهور «فاشیست» هستند و مفکوره «طالبانى» دارند. او گفت که اين مشاوران رييس جمهور بايد مجازات شوند.  

رمضانى، خطاب به رييس جمهور کشور گفت که احزاب سياسى شامل ائتلاف براى نجات افغانستان با «وعده ها و يا باج دهى» بازى نمى خورند.

محمد عارف شریفی ریيس شورای ولایتی جمعیت اسلامى در سرپل، بر عملکرد ارگ انتقاد کرد و گفت: «آنهایی که خیال می کنند تاریخ عبدالرحمن خان را در افغانستان پیاده کنند، کور خوانده اند، رهبران ايتلاف کسانی نیستند که از خارج دیسانت شده باشند، اینها کسانی بوده اند که در کنار مردم شان ایستادگی کرده اند.»

او بدون ارایه وضاحت افزود: «امروز تحصیل کرده های غربی با افکار وعقاید قبیله يى که دارند، شخصیت های ما را با توطيه های زیرکانه و احمقانه از قدرت بیرون مى کنند، اینها کور خوانده اند.»

اسدالله خرم ريیس شورای ولایتی حزب وحدت مردم افغانستان در سرپل، گفت که حکومت به مشکلات اين ولايت کمتر توجه مى کند.  

به گفته او ولسوالی کوهستانات سرپل، از دو سال به اين طرف در تصرف طالبان مسلح است؛ اما دولت در پاکسازى اين ولسوالى، از مخالفين مسلح اقدام نمى کند.

به گفته او؛ اگر چنين مشکل در ولايات ديگر وجود داشته باشد، حکومت در قبال آن با جديت عمل مى کند.

پژواک، با دفتر سخنگوى رياست جمهورى تماس برقرار کرد؛ اما در مورد اظهارات اشتراک کنندگان گردهمايى، امروز  اظهار نظر نکرد. 

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement