خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

اکثریت قربانیان حملۀ انتحاری مسجد امام زمان در صحن این مسجد دفن شدند

اکثریت قربانیان حملۀ انتحاری مسجد امام زمان در صحن این مسجد دفن شدند

Aug 26, 2017 - 17:05

کابل(پژواک، ۴سنبله ۹۶): اجساد ۲۴ تن از قربانیان حملۀ مهاجمان انتحاری به مسجد امام زمان کابل از جمله زنان و کودکان، در صحن این مسجد دفن شدند.

پولیس کابل می گوید روز گذشته هنگام ادای نمازجمعه، یک مهاجم انتحاری مواد همراه خود را در دروازه ورودی مسجد امام زمان در منطقه قلعۀ نجارهای کابل انفجار داد و سپس دو مهاجم دیگر وارد مسجد شدند و نمازگزاران را هدف قرار دادند.

بر پایه معلومات وزارت صحت عامه، حداقل ۲۸ تن از جمله زنان و کودکان که با والدین خود به مسجد آمده بودند در این رویداد، کشته و بیش از ۵۰ تن دیگر زخمی شده اند. برخی از بازماندگان قربانیان می گویند که مهاجمان، شماری از نمازگزاران را سربریده اند.

 فاطمه، دختر جوانی که مادرش را در این رویداد از دست داده است به صحن مسجد آمده بود تا برای آخرین بار با مادرش وداع کند.

وی درحالیکه اشک می ریخت گفت: "کافران بی کتاب مادر بیگناهم را حین عبادت، گردنش را بریدند؛ این ها انسان نیستند که در مسجد آمده مردم را قتل عام می کنند."

 

علی احمد، کودک ۵/۴ ساله از جمله کسانی که به کمک نیروهای امنیتی از این حمله جان سالم بدر برده، به خانه اش برگشته؛ اما همچنان وحشت زده است.

روز گذشته تصاویر این کودک درحالیکه هنگام حملۀ مهاجمان در صحن مسجد ایستاده بود، از سوی رسانه ها نشر شد. در این تصاویر دیده می شود که نیروهای پولیس، از پشت دروازۀ مسجد به او اشاره می کنند که از آنجا خارج شود.

ضیاء جان مادرکلان علی احمد که همسرش را در این حمله از دست داده است، به پژواک گفت که در بدن همسرش به ویژه سينۀ او، زخم عمیق ناشی از چره دیده می شد.

وی گفت: "نواسه ام نیز همراه پدرکلان خود به مسجد رفته بود؛ اما هنگام حمله خود را به گوشه مسجد رسانده و در کنار فرش مسجد پنهان کرده و سپس به کمک نیروهای امنیتی نجات داده شد."

علی احمد درحالیکه در آغوش مامایش بود و وحشت زده به نظر مى رسید، با بیان این که "انتحاری را دیدم که مردم را می کشت"، ناامیدانه گفت: "برویم که مرا هم می کشد."

مسجد امام زمان که یک ساختمان دو طبقه است، دارای دو بخش جداگانۀ ویژه عبادت مردان و زنان است. دیده می شد که بر اثر این رویداد، خسارت جدی به این مسجد رسیده وحتی ده ها جلد قرآن شریف موجود در مسجد نیز پاره شده و یا سوخته بود.

مسوولیت این حمله را گروه داعش به عهده گرفته است. دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان، ضمن محکومیت این رویداد گفته است که این ششمین حمله به مساجد در افغانستان است، که در یک سال اخیر رخ می دهد.

گفته شده است که در این رویدادها، حداقل ۶۴ غیر نظامی کشته شده و بیشتر از ۱۱۸ تن دیگر زخمی برداشته اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement