خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"هنوزهم اجساد برخى قربانيان در درۀ ميرزا اولنگ باقى مانده است"

"هنوزهم اجساد برخى قربانيان در درۀ ميرزا اولنگ باقى مانده است"

Aug 31, 2017 - 16:40

کابل (پژواک، ٩سنبله٩٦): شمارى از باشنده هاى محل مى گويند که نيروهاى دولتى، تا حال برخى مناطق درۀ ميرزاولنگ را از کنترول مخالفين مسلح خارج نکرده و هنوزهم اجساد برخى قربانيان، در اين دره باقى مانده است.

درۀ ميرزاولنگ ولسوالى صياد سرپل را در سيزدهم ماه اسد سال روان، مخالفين مسلح دولت تصرف کرد، در ٢٣ همين ماه، نيروهاى دولتى دوباره تحت کنترول درآورد؛ اما  دو روز بعد دوباره به کنترول مخالفين مسلح درآمد. مقام هاى محلى در ٣٠ اسد اعلام کردند که برخى مناطق اين دره را از مخالفين پس گرفته اند.

براساس برخى گزارش ها، مخالفين مسلح ( داعش و طالبان) دولت، در اين دره حدود ٥٠ تن از مردم ملکى را کشته اند؛ اما طالبان اين ادعا را رد ميکنند.

 نيروهاى دولتى، به تاريخ ٢٤ اسد، اجساد ٣٩ تن را از دو قبر دسته جمعى در اين دره بيرون و به مرکز ولايت انتقال دادند.

سید حسن باشنده میرزا اولنگ، امروز گفته است که اجساد ده تنى که از سوى مخالفين مسلح کشته شده اند، هنوز هم در منطقه يادشده مانده است و بيجاشدگان اين دره، موفق نشده اند که دوباره به خانه هاى شان برگردند.

او که از جمله بيجا شده ها و در مرکز سرپل با خانوده اش زندگى مى کند، از مشکلات اقتصادى شکايت نموده گفت که مشکلات بيجا شده ها با رسيدن فصل سرما بيشتر خواهد شد.

وی از حکومت خواست تا درۀ میرزااولنگ را از وجود مخالفین پاکسازی کند، که مردم با خاطر آرام در مناطق اصلى زندگى شان به زندگی ادامه دهند.

سید احمد یک تن ديگر از اين بيجا شدگان نيز گفت که هنوز حکومت موفق نشده که این دره را کاملاً تحت کنترول درآورد؛ تا مردم دوباره به قریه هاى شان برگردند.

یک منبع محلی ديگر گفت که دولت تنها در مناطق مرتفع شيرم و بخش هايى از کلته تاوه را در کنترول دارد.

اسدالله خرم عضو شورای ولایتی سرپل، با ابراز نگرانی گفت که در کل، وضعیت امنیتی در اين ولايت به دليلى که نيروهاى دولتى در حالت دفاعى قرار دارند، نگران کننده است.

 اما حکمت الله حیدری منشی شبکه نهادهای مدنی گفت که در حال حاضر، وضعیت امنیتی در مرکز و برخی نقاط ولایت سرپل بهبود یافته؛ اما مردم ازعواقب این سکوت نگرانند تا مبادا زیر کاسه نیم کاسه باشد.

ذبیح الله امانی سخنگوی والی سرپل گفت که حدود ٥٠ درصد درۀ ميرزااولنگ، هنوز هم در تصرف مخالفين مسلح است و نیروهای موجود دولتى، در آن منطقه توان بازپسگیری این ساحه از مخالفين را ندارند.

اما مل پاسوال خلیل الله دستیار قوماندان امنیه سرپل گفت که وضعیت رو به بهبود است و نیروهای امنیتی، در حال پلان گذاری هستند.

 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement