خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حاصل پسته در سمنگان افزايش يافته است

حاصل پسته در سمنگان افزايش يافته است

Sep 06, 2017 - 13:56

ایبک (پژواک، ١٥ سنبله ٩٦): امسال نسبت به سال گذشته، محصولات پسته در ولايت سمنگان ده درصد افزايش يافته و قيمت آن نيز ٣٣ در صد بلند رفته است.   

همایون حبیب رییس زراعت، آبیاری و مالداری سمنگان؛ به آژانس خبرى پژواک گفت که باشندگان اين ولايت سال گذشته ١٧٠ تُن؛ اما امسال ١٨٧ تُن مغز پسته جمع آورى کرده اند.

به اساس معلومات وى، اين مغز پسته از جنگلات پسته در ٤٢ هزار هکتار زمين در مناطق مختلف مرکز و ولسوالى هاى حضرت سلطان و فیروزنخچیر، دره صوف بالا، دره صوف پايين و خرم سارباغ اين ولايت جمع آورى شده است.

او افزود که سال گذشته در اين ولايت، يک سير (هفت کيلوگرام) مغز پسته، حدود شش هزار افغانى فروخته ميشد؛ اما امسال قيمت آن به دليلى که خوب پخته شده، بلند رفته و حدود هشت هزار افغانى فروخته مى شود.  

باشندگان اين ولايت نيز خرسند اند که امسال از بابت جمع آورى پسته، عايد بيشترى به دست آورده اند.

سراج الدین باشنده قریه شلکتو در مرکز این ولایت گفت: «من همراۀ دو پسرم ٢١ سیر پسته چیده بودم که از آن، چهار سیر مغز به دست آمد و یک سیر آن را ٨١٠٠ افغانی فروختم.»

او گفت که امسال به دلیل خشکسالی، کشت گندم وى خشک شده؛ اما مى تواند با پولى که از مدرک پسته به دست آورده است، براى رفع نيازمندى يک مدت فاميل خود گندم خريدارى کند.

موصوف خاطر نشان کرد که سال گذشته، کمتر از چهار سير مغز پسته جمع آورى کرده بود و يک سير آن را حدود شش هزار افغانى فروخته بود.

به اساس گزارش ها، پسته سمنگان برعلاوۀ کابل و ولايات ديگر کشور به هند، پاکستان و کشورهاى اروپايى نيز صادر مى شود.

جنگلات و باغ هاى پسته در برخى ولايات ديگر کشور چون بادغيس، کندز، هرات و غيره نيز موجود است. 

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement