خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

يوناما: تلاش مى کنيم تا تنش ميان يگانه والی زن و رسانه ها را از ميان برداريم

يوناما: تلاش مى کنيم تا تنش ميان يگانه والی زن و رسانه ها را از ميان برداريم

Sep 06, 2017 - 17:28

کابل (پژواک،١٥سنبله٩٦): در پى ايجاد تنش ها ميان والى دايکندى و رسانه هاى محلى اين ولايت، هيئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (يوناما) گفته است که  تلاش مى ورزد تا اين  تنش ها از ميان برداشته شود.

دريک گزارش هيئت دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان، به نقل از مسوولان ملل متحد در دايکندی آمده است که برای داشتن افغانستان باثبات در سطح محلی؛ دولت نياز دارد تا خود را به اثبات برساند و به تمام شهروندانش احترام بگذارد.

همچنان در گزارش گفته شده که برای عملی شدن اين موضوع، فرهنگ آزادی که در آن رسانه ها اجازه دارند تا بدون تهديد فعاليت کنند ضروری است؛ به همين دليل هيئت معاونت ملل متحد در افغانستان، (يوناما) تلاش دارد تا از طريق کار با دفتر والی و نمايندگان رسانه ها، به نهادينه ساختن اصول اخلاقی خبرنگاری و همچنان حق مردم برای دسترسی به اطلاعات به عنوان ارکان اصلی جامعه يی آزاد و دولت پاسخگو، کمک کند.

تنش ميان والى دايکندى و  رسانه ها

معصومه مرادی که ۳۸ سال سن دارد، دو سال قبل  به سمت والی دايکندى که يکى از فقيرترين و پرچالش ترين ولايات افغانستان به شمار ميرود، گماشته شد که از همان آغاز کارش  تاکنون، تنش ميان  او  و رسانه هاى محلى وجود داشته است .

 

خانم مرادى که  در حال حاضر، تنها والی زن در افغانستان می باشد ادعا مى کند که کارش از سوی رسانه های بسيار منتقد که به صورت افراطی  به بی اعتبار ساختن وی به شمول پُست کردن مطلب در فيس بوک و ضبط گفتگوهای شخصی به شمول گفتگوهای شوهرش پرداخته اند، ممانعت شده است.

 

وى  مى گويد: "وقتی که من رسيدم، مخالفت های زيادی نبود. بعضی مردم فقط نمی خواستند تا يک زن به عنوان رهبر آنها باشد، احزاب سياسی و جامعه مدنی به مخالفت با من پرداختند؛ اما مشکل اصلی من رسانه ها بود. آنها نمی دانستند نقش شان چيست."

ازسويى هم انور شهاب مسوول راديو دايکندی گفت: "ما اجازه نداريم آزادانه کار کنيم و من از سوی افراد نزديک به والی تهديد شده ام."

 

رضاواحدی مدير راديونسيم گفت: "مادسترسی به اطلاعات موردنيازنداريم، ماميخواهيم در رابطه به فساد گزارش هايی را تهيه نمائيم و به عمق قضايا برسيم."

 

پس از تنش هاى ايجاد شده ميان والى دايکندى و رسانه هاى اين ولايت، تيم ارتباطات استراتيژيک هيئت معاونت ملل متحد در افغانستان (يوناما)، خبرنگاران و والی را در کنفرانسی در يکی از رستورانت های محلی گردهم آورد. 

 

جعفر رحيم افسر معلومات عامه  دفتر يوناما در زون مرکزی گفت: "ما ديديم که مشکلات بدتر می شود و از خودم پرسيدم که ملل متحد چه کمکی می تواند انجام دهد؟ من گفتم بياييد گفتگويی داشته باشيم و در مورد اخلاق مسلکی و اينکه مطبوعات چطور می توانند به اطلاعاتی که نياز دارند دسترسی داشته باشند تا مردم را آگاه سازند، صحبت کنيم. اساسا ما نياز داريم تا در اين بحث به دو طرف کمک کنيم تا منافع شان را مشخص کنند و در مورد معيارهای کار با يکديگر فکر کنند."

 

درگزارش هيئت دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان گفته شده که آقای رحيم با هادی غفاری خبرنگار ارشد از نزديک کار می کند، کسی که تاکيد می ورزد "يک دوکتور بد می تواند يک مريض را بکشد؛ اما يک خبرنگار بد هم می تواند تمام جامعه را ناراحت بسازد."

 

در گزارش آمده است که از اثر تلاش های ملل متحد دفتر والی دايکندی، کنفرانس های مطبوعاتی منظم برگزار می کند تا به خبرنگاران اجازه دهد که سوالات شان را در فضای آزاد بپرسند. برعلاوۀ مسوولين دولتی مصاحبه های منظمی را با تلويزيون ملی نيز انجام می دهند.

 

در گزارش دفتر يوناما گفته شده که اگرچه پيشرفت های صورت گرفته؛ اما در دايکندی هراس از اين است که بدون تمرکز بر مطبوعات آزاد و يک حکومت باز شهروندان به دولت خويش باور را از دست ميدهند و منجر به اختلافات بيشتر و منازعات مسلحانه خواهد شد. اين منطقۀ دورافتاده و اغلب ناديده گرفته شدۀ افغانستان، در هر صورت به تلاش های سازمان ملل متحد برای کمک در عرصۀ حل منازعات باز بوده است.

 

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan