خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

برای بیش از ١٣٠٠ خانم در سرپل باغ های خانگی احداث شده است

برای بیش از ١٣٠٠ خانم در سرپل باغ های خانگی احداث شده است

Oct 07, 2017 - 16:04

سرپل (پژواک، ١٥ ميزان ٩٦): در سال روان از طریق پروژۀ ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت، مالداری و آبیاری کشور، برای بیش از ١٣٠٠ خانم بی بضاعت در ولایت سرپل، باغ های کوچک خانگی احداث شده است.

داکتر کنشکا حمیدی مسوول اين پروژه در ولايت سرپل، ضمن بيان اين مطلب به آژانس خبرى پژواک گفت که این باغ های کوچک خانگی؛ در ولسوالی های سانچارک، سوزمه قلعه، صیاد و مرکز این ولایت احداث گردیده است.

او افزود که خانم های بی بضاعت به خصوص خانم های بیوه، از این طریق می توانند با کشت سبزیجات در دو فصل و فروش حاصلات آن، عاید خوب داشته باشند.

حمیدی افزود که ٣٩ قلم وسايل برداشت و پروسس توليدات اين باغ هاى کوچک نيز به اين خانم ها توزيع شده است. 

وى گفت که در آينده نزديک، تخم های اصلاح شده برای کشت خزانی را به خانم های زراعت پيشه توزيع مى کند.

نوریه یکی از زنان در مرکز شهر سرپل که از اين پروژه مستفيد شده است، ضمن قدردانی از فراهم سازی زمینهء دهقانى برای خانم ها از سوی وزارت زراعت گفت که او از طريق سبزيجاتى که کشت مى کند، روزانه تا ١٥٠٠ افغانى عايد دارد و از اين طريق امرار معيشت مى کند.

فوزیه يک تن ديگر از اين خانم ها گفت که از طریق کشت فصل بهاری اش، توانسته است علاوه بر مصارف روزمرهء خانواده اش، ده هزار افغانی را پس انداز کند.

نسیمه آرزو ريیس امور زنان سرپل گفت: «برنامۀ ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت با هماهنگی ریاست ما برای خانم های بی بضاعت به خصوص خانم های بیوه، باغ های کوچک خانگی را ایجاد نموده، یک برنامۀ موفق است و خانم ها را توانمند ساخته تا از طریق کشت و زراعت شان امرار معیشت نمایند.»

مسوولین پروژۀ ملی باغداری و مالداری می گویند که برعلاوۀ باغ هاى کوچک براى زنان، چهار هزار باغ ده نوع ميوه را نيز در اين ولايت ايجاد کرده اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement