خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"قتل ٢٦ نیروی امنیتی در ولسوالی چورۀ ارزگان یک فاجعۀ انسانی است"

"قتل ٢٦ نیروی امنیتی در ولسوالی چورۀ ارزگان یک فاجعۀ انسانی است"

Oct 07, 2017 - 16:51

کابل (پژواک، ١٥ ميزان ٩٦): ولسی جرگه، قتل ٢٦ نیروی امنیتی در ولسوالی چورۀ ولایت ارزگان را یک فاجعۀ انسانی دانسته، خواستار به محاکمه کشانیده شدن مقام های مسوول شدند.

بر اساس گزارش ها، مخالفین مسلح دولت درهشتم ميزان سال روان، با حمله به ولسوالی يادشده، ٢٤ تن از نیروهای امنیتی افغان را کشته اند.

وزارت دفاع ملی، در مورد تلفات نیروهای امنیتی اطلاعی نمی دهد؛ اما می گوید که در عملیات نیروهای امنیتی در ولسوالی چوره، دست کم ۳۰ تن از جنگجویان طالب کشته شده اند.

اقبال صافی نماینده مردم کاپیسا در ولسی جرگه، در نشست امروز این جرگه گفت که  ٢٦ تن از منسوبین اردو و پولیس، در ولسوالی چوره کشته شده اند.

موصوف افزود: «در حادثه، موکلین و کسانی که در ساحه جنگ بودند، برای ما زنگ می زدند که در محاصره هستیم و هیچ نوع همکاری از طرف مقامات قُل اردو و ولایت صورت نمی گیرد و در کابل هنگامی که با لوی درستیز گپ زدیم، برای ما اطمینان دادند که اوضاع در کنترول است، قطعه کماندو به کمک شان فرستاده شده است.»

وی تصریح نمود که از مسئله رویداد ولسوالی چوره، نباید سطحی عبور شود.

به گفته او، براى بررسى اين موضوع بايد جلسه فوق العاده ولسى جرگه تدویر شود و وزراى دفاع ملى و داخله و رییس عمومی امنیت ملی، به اين نشست فراخوانده شوند تا در مورد اين رويداد پاسخ بدهند.

به گفته او، هر مقامى که در اين رويداد غفلت و يا کم کارى کرده باشد، بايد مورد پيگرد قرار گيرد.

موصوف گفت: «کسی که لباس عسکری را به تن می کند، شهادت را قبول دارد؛ اما هرگاه ضعف مدیریت سبب شهادتش شود، ما منحیث نمایندگان مردم آن را قبول نداریم و مسوولین نهادهای جواب بگویند.»

عبیدالله بارکزی عضو ولسی جرگه افزود که این هشتمین پایگاه نظامی اردوی ملی در ارزگان است که از سوی طالبان، از بین می رود و از آنجاها هیچ کسی جان به سلامت نبرده و تمامی تجهیزات شان به دست مخالفین افتاده است.

موصوف افزود که در ولسوالی چوره، حدود ٣٥٠ نيروی امنیتی و دفاعی حضور داشت و در حالیکه گروه طالبان به بیش از ٢٥٠٠ تن می رسید و آشکار است، که با چنین تعدادی بدون کمک مقابله کردن ناممکن است.

وی گفت: «پيش از اين رويداد، من بالای وزیر دفاع و داخله صدا کردم که چنین یک فاجعه در راه است؛ اما والی ارزگان به آنان اطمینان داده که یک موضوع عادی است و کدام اتفاقی نمی افتد؛ قاتل تمام این افراد والی است.»

به گفته بارکزی، تمام قصور به عهده انجنیر نذیر خروتی والی ارزگان است؛ چون هیچ کس به شمول قوماندان قول اردو، قوماندان امنیه و رییس امنیت، بدون مشوره او که نماینده با صلاحیت رییس جمهور است، اجازۀ هیچ کارى را در ارزگان ندارند.

وی مدعی شد که والی ارزگان، از سوی شورای امنیت حمایت می‌ شود و تمامی اختیارات را در ارزگان قبضه کرده است.

بارکزی خاطر نشان کرد که در صورت حاضر شدن مقام های محلی به ولسی جرگه، اسناد ارایه خواهد کرد تا ثابت بسازد که والی ارزگان «یک شخص خاين» است.

ناهید فرید عضو دیگر جرگه نیز گفت: «آنچه که در ولسوالی چوره ارزگان اتفاق افتاده فاجعه است؛ زیرا سربازان پس از محاصره طولانی و عدم کمک رسانی، توسط طالبان به شهادت رسیده اند؛ این موضوعی نیست که مجلس به سادگی از کنار آن بگذرد».

زهیر سعادت دیگر عضو ولسی جرگه گفت یکی از عواملی که جنگ را به درازا می کشاند، ضعف مدیریتی و ناتوانی مسوولان امنیتی است و استراتیژی جنگ نیز در داخل افغانستان ناقص است.

موصوف افزود: «٢٦ جوانی که در ولسوالی چوره ارزگان شهید شدند، از محاصره بودن شان، بارها به مسوولین امنیتی گزارش داده شد؛ اما کوچکترین کمک برای شان نرسید.»

وی گفت که مسوولین وزارت دفاع و مقام های محلی ارزگان، به جرگه فرا خوانده شوند تا پاسخ بدهند که ٢٦ تن یادشده از اثر غفلت وظیفوی، کی ها کشته شده اند؟ هر کسی که مقصر شناخته شد، باید پشت میله های زندان برود.

غلام فاروق مجروح عضو دیگر جرگه گفت که هرگاه در قضیه ارزگان، پسران مقام های ارشد حکومتی کشته می شدند، بازتاب گسترده پیدا می کرد و از اینکه مربوط به قشر فقیر جامعه می باشند، توجهی صورت نگرفته است.

موصوف افزود که در این قضیه، هر آن کسی که غفلت و یا کندکاری کرده، باید فراخوانده شود و پاسخ روش به ملت بدهد.

علی اکبر قاسمی عضو دیگر جرگه، قضیه ارزگان را یک فاجعۀ کلان خواند و گفت کسانی که در این قضیه دخیل بوده اند، باید به نهادهای عدلی و قضایی معرفی شوند.

عبدالرووف ابراهيمى رييس ولسى جرگه نيز گفت که جرگه، از اين قضيه سطحى نمى گذرد و مقام هاى مسوول را فرا مى خواند تا در مورد جواب بگويند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement