خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

گروه داعش در دو ولسوالى جوزجان در وازۀ مکاتب را بسته است

گروه داعش در دو ولسوالى جوزجان در وازۀ مکاتب را بسته است

Oct 07, 2017 - 14:46

شبرغان (پژواک،١٥ميزان ٩٦): مقامات محلى در ولايت جوزجان مى گويند که گروه داعش، در ساحات تحت کنترول خود در ولسوالى هاى قوش تپه و درزاب، دروازۀ مکاتب را به روى دانش آموزان بسته و  ساختمان يک ليسه را در ولسوالى قوش تپه به آتش کشيده است.

امين الله ولسوال قوش تپه ولايت جوزجان، به آژانس خبرى پژواک گفت که گروه داعش، دو روز تمام با طالبان در قرای شيربيک و گردن، درگير جنگ بودند و پس از ورود به قريه گردن, ساختمان ليسه اين قريه را به آتش کشيده و در روز نخست از محوطه اين مکتب به صفت يک مرکز نظامی استفاده نمود.

وی علاوه کرد که اکنون اين مکتب به روی دانش آموزان مسدود است و از آموزگاران آن نيز خبری نيست.

اين در حاليست که به گفته باشندگان محل، افراد وابسته به داعش، قبل از ختم تعطيلات تابستانی برای باشندگان ولسوالی های درزاب و قوش تپه گفته بودند که از ارسال فرزندان شان به مکتب خود داری کنند و برعلاوه اصدار اين حکم, از معلمين مکاتب هردو ولسوالی خواسته بودند تا دوماهه معاش شانرا به آنها بپردازند؛ در غير آن کشته مى شوند.

مردی که خود را به اسم مستعار سيف الله باشنده ولسوالی قوش تپه معرفی کرد گفت معلمين مکاتب که در ساحه داعشيان فعاليت دارند, دو ماهه معاش شانرا به اين گروه پرداخت نموده اند و در حال حاضر همه مکاتبی که در ساحات تحت کنترول داعش موقعيت دارد، مسدود است.

اين مرد افزود که بجز از مکتب قريۀ نوآباد جرقدوق، در ساير قسمت های ولسوالی قوش تپه، هيچ مکتبی فعال نيست.

کينجه باشنده ولسوالی درزاب گفت که در اين ولسوالی، برخی مکاتب به روی دانش آموزان باز است؛ اما تعداد اين مکاتب خيلی محدود است و خارج از ساحه کنترول داعشيان قرار دارد، و تا کنون در ساير نقاط اين ولسوالی معلمين جرئت نکرده اند که به سوی مکاتب روند و به شاگردان تدريس کنند.

او افزود بخاطری که داعشيان به مردم گفته اند که نصاب تعليمی خود شانرا در مکاتب عملی مى کنند؛ اما  از پروگرام درسی آنها کوچکترين خبری نيست و شاگردان مکاتب، همه در حالت بلاتکليفی به سر مى برند.

عبدالحی يشين رييس معارف ولايت جوزجان نيز با تاييد اظهارات باشندگان ولسوالی قوش تپه و درزاب گفت که تعداد زيادی از آموزگاران، نسبت تهديد گروه داعش، دو ماهه معاش شانرا به اين گروه پرداخته اند .

وی خاطرنشان ساخت که  از شمار ٤٧ مکتب در ولسوالی درزاب، تنها هشت مکتب به روی دانش آموزان باز است  و از ولسوالی قوش تپه، در رابطه به باز بودن مکاتب گزارشی در دست نيست.

يشين گفت که  برخی آموزگاران، نسبت اينکه به داعشيان پول مطالبه شده آنها را پرداخت نکرده اند، از ساحۀ هردو ولسوالی فرار کرده و به شهر شبرغان و نواحی ديگر این ولايت پناه برده اند.

او افزود که داعشيان در ليسه قريه گردن ولسوالی قوش تپه، تمام اسناد و مدارک مکتب را با قسمتی از ساختمان آن به آتش کشيده اند و مکتب اين قريه مانند ساير قسمت های ولسوالی قوش تپه که جنگ در آن جريان دارد،  به روی شاگردان بسته است.

درولسوالی درزاب و قوش تپه، حداقل ٢٠  هزار شاگرد اناث و ذکور درس مى خوانند که تعداد کثير آنها اکنون نسبت انسداد مکاتب، از پروسه درس و تعليم باز مانده اند.

ازسويى هم گروه داعش يک باشنده ولسوالى درزاب را در حومه ولسوالی قوش تپه به قتل رسانده است.

باز محمد  داور  سرپرست ولسوالی درزاب گفت که  شخصى به نام "مُکر" يکسال قبل در صفوف نيروهای پوليس محلی اين ولسوالی، ايفای وظيفه مى نمود  و اين مرد از مدتی به اينسو، مصروف کار شخصی بود و با نيروهای دولتی پيوند کاری نداشت.

او اضافه کرد  که داعشیان، او را در نزديکی قریه پاده سای ولسوالی قوش تپه به قتل رسانده اند.

حاجی شمس الله يکتن از باشندگان ولسوالی قوش تپه گفت که  مُکر، حدود يکسال پيش با نيرو های پوليس محلی قطع رابطه نموده بود و داعشيان، او را به خاطر دست داشتن در قتل يکی از افراد شان به نام "محمد کچل" به قتل رساندند.

اين مرد افزود که محمد کچل، يکی از افراد داعشيان بود که حدود شش ماه قبل در ساحه دشت ليلی ولسوالی قوش تپه به قتل رسيده بود .

شمس الله گفت که قوماندان مُکر، از مدتی به اين طرف با موتر شخصی اش مصروف کار بود و شام ديروز، زمانيکه از قريۀ حوض بيلی دشت ليلی مصروف انتقال يک عروس خانم برای مراسم عروسی بود، توسط داعشيان موترش توقف داده شده و بعدا به قتل رسانده شد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan