خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

اتمر: تعداد گروه هاى مخالف مسلح دولت سه برابر افزايش يافته است

اتمر: تعداد گروه هاى مخالف مسلح دولت سه برابر افزايش يافته است

Oct 12, 2017 - 19:12

کابل (پژواک، ٢٠ ميزان ٩٦): حنيف اتمر مشاور شوراى امنيت ملى کشور بى اتفاقى سياسى و فساد ادارى را چالشهاى بزرگ خوانده ميگويد که از هر چهار تن مخالف مسلح دولت، يکى آنان خارجى ميباشد.

وى با ذکر اينکه افغانستان برعلاوه موفقيت در عرصۀ جنگ در سياست جهانى نيز موفق شده؛ افزود که در حالى حاضر شمارى گروهاى مخالف مسلح دولت سه برابر افزايش يافته، اما جامعه جهانى تا نابودى اين گروه هاى تروريستى در پهلوى افغانستان خواهد ماند.

محمد حنيف اتمر در روز اخير سيمينار سه روزه قوماندانان لواهاى سرحدى و زونهاى محلى که از سوى وزارت داخله امروز در کابل برگزار شده بود، گفت که هفت سال قبل ٣٨٠هزار نيروى افغان به حمايت ١٤٠ هزار نيروى خارجى بر ضد چند گروه تروريستى مبارزه مى کرد.

به گفتۀ وى، در سال ٢٠١٤ بعد از خروج نيروهاى خارجى از افغانستان؛ تعداد گروه هاى مخالف مسلح دولت سه چند افزايش يافته، اما نيروهاى افغان دليرانه عليه آنها مقابله ميکنند.

وى در مورد تعداد مشخص گروهاى مخالف مسلح جزئيات آرايه نکرد، اما شمارى مقامات دولتى ميگويند که در حال حاضر ٢١ گروه مخالف دولت در کشور فعاليت دارند.

اتمر ميگويد: "از جمله هر چهار مخالف مسلح دولت که نيروهاى ملى عليه آنها جنگ ميکنند؛ يکى آنان خارجى ميباشد."

وى مى افزايد، شجاعت نيروهاى ملى بر ضد گروه هاى تروريستى سبب کسب اعتبار جامعه جهانى شده و از اين دليل به کمکهاى خود با افغانستان ادامه ميدهد.

اتمر گفت: "جامعه جهانى در دو مورد فيصله نموده، نخست اينکه تا نابودى گروه هاى  تروريستى در کنار افغانستان ايستاد ميشود و دوم اينکه تا چهار سال آينده با نيروهاى افغان از نگاه مالى و تخنيکى طورى کمک و همکارى ميکنند که آن از خواستهاى افغانها ميباشد."

وى افزوده، افغانستان نه تنها که در اين فصل جنگ موفقيت کامل بدست آورده، بلکه در سياست خارجى خود نيز به هدف خود رسيد است.

به گفتۀ وى، ثبوت بزرگ عمل متذکره اين است که حالا امريکا و کشورهاى عضو سازمان ناتو به اين نتيجه رسيده که تروريزم يک مثلث شوم ميباشد که در دنيا در حال گسترش است.

وى افزود: "در يک بخش اين مثلث شوم گروهاى افراطى و تروريستى جهان، در بخش ديگر اقتصاد جنايى، قاچاق انسان و مواد مخدر و بخش سوم آنرا کشورهاى حامى گروهاى تروريستى تشکيل ميدهد که حالا آنها (جامعه جهانى) نيز به اين نتيجه رسيده که اين کشورها نه تنها براى افغانستان بلکه براى جهانيان نيز چالش بزرگ ميباشد."

وى گفت، افغانستان آن شرط جامعه جهانى را برآورده ساخته که مبارزه جدى عليه گروه هاى مسلح ميباشد، اما شرط دوم که از آروزى ملت افغانستان و جهانيان است هنوز برآورده نه شده است.

اتمر فساد ادارى در ادارات نظامى را يک چالش بزرگ خوانده گفت: "هيچ چيز نمى تواند که ما را از پاه در آورد، بلکه بى اتفاقى سياسى و فساد ادارى عامل اين کار ميشود."

اتمر از مسوولين وزارت داخله خواست که نيروى استخباراتى و کشفى خود را تقويت بخشد تا در سطح تلفات و جراحات نيروهاى ملى کاهش به ميان آيد.

وى همچنان گفت، ضمن اين کار قطعات ضد مشاجرات در کشور نيز تقويت شود، تا عليه کسانيکه دست به تظاهرات ميزنند از نرمش و راه هاى قانونى کار گيرد.

اتمر از تجهيز نيروهاى امنيتى و دفاعى اطمينان داده گفت که تا چند روز آينده طيارات ديگر جنگى نيز به نيروهاى افغان سپرده خواهند شد.

ستر جنرال مرادعلى مراد معاون امنيتى وزارت داخله گفت که در اين سيمينار در مورد منع حملات پوليس ملى بر همکاران بين المللى و حملات پوليس بالاى همکاران داخلى، کاهش تلفات و جراحات نيروهاى امنيتى، جلوگيرى فرار از وظيفه وعدم تعادل در قدرت  صحبتهاى همه جانبه صورت گرفت و همچنان در مورد راه حل هاى آن گفتگو صورت شد که وى در مورد اين راه حل ها جزئيات آرايه نکرد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement