خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

تیفا نسبت به "کمبود کارمندان مسلکی" در کمیسیون های انتخاباتی ابراز نگرانی کرد

تیفا نسبت به "کمبود کارمندان مسلکی" در کمیسیون های انتخاباتی ابراز نگرانی کرد

Oct 12, 2017 - 15:37

کابل(پژواک، ۲۰میزان۹۶): بنياد انتخابات شفاف افغانستان(تیفا) می گوید که کمبود کارمندان مسلکی در کمیسیون های انتخاباتی باعث ایجاد چالش جدی در انتخابات آینده خواهد شد و باید به این مسئله هر چه زودتر رسیدگی شود.

نعیم ایوب زاده رئیس تیفا امروز در یک نشست خبری، گفت که یافته های تازه این نهاد در مورد چگونگی فعالیت کمیسیون های انتخاباتی( دلو ۹۵ تا میزان ۹۶)  نشان می دهد که این کمیسیون ها هنوز هم با کمبود کارمندان مسلکی مواجه هستند .

وی افزود که با در نظر داشت کمبود کارمندان مسلکی، احتمال می رود انتخابات آینده با چالش مواجه شود.

ایوب زاده گفت که تا اکنون کمیسیون انتخابات از ۴۴۸ کارمندش، ٣٥٩ کارمند را جذب کرده است که کمیسیون شکایات انتخاباتی نیز از مجموع ۳۳۴، ۱۱۵ تن را استخدام کرده است.

به گفته رئیس تیفا، بست های خالی در هر دو کمیسیون، تخنیکی است که در برگزاری انتخابات بسیار تاثیر گزار است و باید هر چه زودتر کارمندان مسلکی مورد نیاز این بست ها استخدام و آغاز به کار کنند.

رئیس اجرایی بنياد انتخابات شفاف افغانستان در عین حال با مهم خواندن استفاده از تکنالوژی نو در روند انتخابات، گفت بسته پیشنهادی ریاست جمهوری در این زمینه کارا و عملی نیست و کمیسیون انتخابات باید در برای این کار پیشگام شود.

نجیب الله احمدزی، رئیس کمیسیون انتخابات که در این نشست حضور داشت گفت که نقش  نهاد های مدنی، احزاب سیاسی و رسانه ها در قسمت نظارت از  فعالیت کمیسیون مهم است.

 وی گفت:" ما متعهد هستیم با تمام نهادها و احزاب سیاسی در این زمینه کار کنیم تا انتخابات پیشرو در بی طرفی و به شکل شفاف، عادلانه و سرتاسری برگزار شود و در زمینه کارکردهای خود اطلاع رسانی کنیم. "

رئیس کمیسیون انتخابات با تاکید بر اهمیت استفاده از تکنالوژی نو در روند انتخابات نیز گفت که به کارگیری از تکنالوژی به ویژه در مورد فهرست رای دهندگان می تواند تا ۸۰ درصد در شفافیت انتخابات مؤثر واقع شود و با تامین امنیت متباقی نگرانی از عدم شفافیت انتخابات نیز رفع خواهد شد.

عبدالعزیز آریایی رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی نیز در مورد نگرانی این کمیسیون صحبت کرد.

وی گفت:" مشکلات زیادی در امور کاری ما وجود دارد و این ضعف مدیریت ما نیست بلکه مداخله برخی حلقات مشخص است و چندین بار آن را مطرح ساخته ایم و هرگاه تا یک ماه این موضوع را با حکومت حل نکردیم، استعفا خواهم داد."

وی در عین حال خاطر نشان کرد که در انتخاب کارمندان کمیسیون صاحب صلاحیت نیست و این مسئله و کمبود بودجه این اداره مایه نگرانی جدی است و باید به این مسائل رسیدگی شود.

کمیسیون انتخابات، ۱۶ سرطان ۱۳۹۷ را به عنوان روز برگزاری انتخابات پارلمانی و شورای ها ولسوالی ها تعیین کرده است و حکومت نیز تاکید کرده است که برای این کار آمادگی گرفته است و انتخابات در زمان معین آن برگزار خواهد شد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement