خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کرزى:براى بيرون رفت ازوضعيت کنونى لويه جرگه عنعنوی برگزارشود

کرزى:براى بيرون رفت ازوضعيت کنونى لويه جرگه عنعنوی برگزارشود

Oct 12, 2017 - 15:45

کابل(پژواک، ۲۰ميزان ۹۶):حامدکرزی رييس جمهور پيشين کشور مى گويدکه برای تامين صلح و ثبات،وفاق ملى  و بيرون شدن از تقابل قدرت ها بايد لويه جرگه عنعنوى دايرشود.

حامدکرزى که امروز در نشست خبرى در کابل  صحبت مى کردگفت که کشورهای همسايه و قدرت های بزرگ جهان به طور آشکار در برابر ستراتيژی جديد امريکا قرار گرفته اند و علايم واضح رقابت و تقابل خطرناک ميان قدرت های جهان و منطقه در کشور ديده می شود.

موصوف با بيان اينکه استراتيژى جديد امريکا پيام صلح نه بلکه پيام تشديد جنگ دارد  افزودکه افغانستان خواهان دوستی با کشورهای بزرگ منطقه و جهان است و نمی‌خواهد که اين کشور به نقطۀ تقابل تبديل گردد.

رييس جمهورپيشين گفت که برای تقويت وفاق ملی ، تامين صلح و ثبات درکشور  و بيرون شدن از تقابل قدرت ها، بهترين راه در شرايط کنونى برگزارى لويه جرگه عنعنوى است .

کرزى افزود: ((به رييس صاحب جمهور چند روز پيش خط نوشتم، با داکتر صاحب عبدالله، يک هفته پيش بسيار با تفصيل نشستيم صحبت کرديم، به تحريک طالبان هم خط نوشته ام در اين مورد، برای شان گفته ام که افغانستان از چه حالت می‌گذرد و از آنها خواهش کرده ام که از راه صلح و نشستن با مردم خود ما، در کشور خود ما، کشور ما را به صلح و امنيت برسانند. ))

موصوف ضمن اينکه از طالبان خواست تا به روند صلح بپيوندند،داعش و القاعده را گروه هاى تروريستى خوانده گفت : (( گروه طالبان جز مردم افغانستان هستند اما حملات شان که باعث کشته شدن افراد بی‌گناه می‌شود اعمال تروريستی است و بمباردمان امريکا نيز که سبب کشتن مردم بيگناه مى شود، آنهم اعمال تروريستی است.))

رييس جمهور پيشين در نشست امروز  در برابر پاکستان موقف نرم تر نسبت به گذشته داشت.

وى مى گويدکه افغانستان با پاکستان صلح و دوستی می‌خواهد؛ اما مشکلات تاريخی ميان اين دو کشور وجود دارد و هيچگاه خط ديورند را به عنوان مرز رسمی نمى پذيرد.

کرزى  گفت: (( به همسايه ها مى گويم که افغانستان برخلاف هيچکس نيست و با همه همسايه ها و کشورهای منطقه روابط نيک و خوب می‌خواهد، همسايه ها بايد بدانند که دوستی و روابط با امريکا هيچگاه بالای روابط با همسايه ها تاثير منفی نمی‌گذارد.))

اظهارات امروز حامدکرزى واکنش رياست جمهورى را درپى داشت.

شاه حسين مرتضوى سرپرست دفتر سخنگوى رياست جمهورى مى گويدکه استراتيژی امريکا بر مبنای نيازهای امنيتی اين کشور و به منظور تامين صلح وثبات دايمی در منطقه و براساس ديدگاه‌ها و نظريات مردم و حکومت شکل گرفته است.

وى گفت که اين استراتيژی پيام جنگ نه، بلکه پيام صلح را به همراه دارد و  به همين دليل می‌تواند ممد صلح وزمينه ساز امنيت منطقه‌ای به شمار آيد.

مرتضوى افزود: (( افغانستان در پرتو پنج حلقه سياست خارجی اکنون به محور منافع اقتصادی و نقطه وصل برای کشورهای منطقه مبدل شده است و افغانستان ميدان تقابل نه، بلکه ميدان همکاری برای کشور ها می‌باشد و  از خاک افغانستان عليه هيچ کشوری استفاده نخواهد شد.))

به گفته سرپرست دفتر سخنگوى رياست جمهورى،مسيری که افغانستان در پيش دارد، مسير ترقی و پويايی است و ديد گاه‌ها، نظريات مردم و مشوره‌ها از طريق مکانيزم‌های که قانون تعيين کرده است در تعيين اين مسير نقش دارد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement