خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"حضور داعش در افغانستان، از سوی برخی سیاسیون بزرگنمایی میشود"

"حضور داعش در افغانستان، از سوی برخی سیاسیون بزرگنمایی میشود"

Oct 13, 2017 - 15:32

شهرهرات(پژواک،٢١ميزان٩٦): ششمین دور گفتگوهای امنیتی، با اشتراک ١٧ کشور و نهادهای معتبر بین المللی در ولايت هرات برگزار گردید.


داوود مرادیان مسوول دفتر مطالعات استراتیژیک افغانستان، در حاشيه اين نشست طى کنفرانس خبرى گفت که در این نشست، نمایندگان کشورهای امریکا، فرانسه، تاجکستان، ایران، هندوستان، پاکستان، قزاقستان، ترکیه، مصر، انگلستان، هالند و چند کشور دیگر و نمایندگان ارشد ناتو و سازمان ملل حضور دارند و روی موضوعات گوناگون بحث و گفتگو خواهند کرد.

مرادیان، یکی از اهداف اساسی این نشست را ایجاد همکاری های عملی میان نظامیان افغان و نیروهای نظامی کشورهای منطقه در آینده دانسته گفت که یکی از راه های رسیدن به این هدف، راه اندازی گفتگوها است.

وی افزود که گفتگوها سبب به وجود آوردن تفاهم میان نمایندگان کشورهای منطقه خواهد شد و تفاهم نیز باعث همکاری های عملی میان کشورها خواهد شد.

به گفته مرادیان؛ هرچند هرات در طول تاریخ مرکز بزرگ برای گفتگوها میان اندیشمندان بوده؛ اما در طی چندین دهۀ گذشته، هیچ گفتگويی میان حکومت های افغانستان و کشورهای منطقه راه اندازی نشده است.

مرادیان همچنان از سیاست های افغانستان دربرابر پاکستان انتقاد کرد و گفت که حکومت افغانستان، به پاکستان در راستای آوردن تامین صلح و ثبات بسیار نقش داده است؛ درحالیکه کلید صلح و ثبات حالا در دست افغانستان است.

همچنان در حاشيۀ اين نشست؛ ویس احمد برمک سرپرست وزارت داخله، برگزاری این نشست را در درازمدت در راستای بهبود وضعیت کشور موثر دانسته گفت که حالا کشورهای منطقه، به این موضوع پی برده اند که تامین صلح و امنیت در افغانستان، برکشورهاى آنان نیز تاثیرگذار است.

وی همچنان در مورد وضعیت امنیتی ولایت های زون غرب صحبت کرد و گفت که هرچند وضعیت امنیتی هرات درسه ماه گذشته بهبود یافته؛ اما با آن هم با منسوبین پولیس در راستای تامین امنیت غفلت کرده اند و یا دست به اخاذی زده اند، که از وظایف شان سبک دوش خواهند شد.

او همچنان در مورد وضعیت امنیتی ولایت فراه گفت که در این اواخر، تحرکات طالبان درولایت فراه افزایش یافته است و آنان پس از بررسی، تغییراتی را در چوکات امنیتی و تاکتیک های نیروهای امنیتی دراین ولایت به وجود خواهند آورد.

او همچنان از نگهداری ساحات پاکسازی شده از وجود طالبان، ابراز نگرانی کرد و گفت که بیشتر ساحات تحت نفوذ طالبان، در عملیات های نیروهای امنیتی پاکسازی می گردد؛ اما دو باره طالبان حملات شان را سازماندهی می کنند.

درهمین حال، رحمت الله نبیل رییس پیشین ریاست عمومی امنیت ملی در مورد گروه داعش در افغانستان گفت که بر اساس ارزیابی هايی که او در زمان ریاستش در اداره امنیت ملی انجام داده، دریافته است که گروه داعش در افغانستان، هیچ ارتباطی با داعش عراق و سوریه ندارد.

وی افزود که داعش نیز همین طالبان استند که بر اثر بازی های تاکتیکی، گاهی اوقات بیرق شان را سفید می کنند و گاهی هم سیاه.

او همچنان افزود که حضور داعش در افغانستان از سوی برخی سیاسیون، بزرگ نمایی مى گردد و به کشورهای همسایه نیز و انمود شده که داعش، به سمت کشورهای آنان رجوع خواهند کرد.

رییس پیشین امنیت ملی افزود که پس از بزرگنمایی داعش، کشورهای همسایه به ویژه ایران و روسیه، به جای کمک نیروهای امنیتی افغان، طالبان را حمایت کردند تا در برابر داعش ایستادگی کنند.

او خطاب به کشورهای منطقه گفت که ترویزیم با تقویۀ تروریزیم از بین برده نخواهد شد.

 از سوی دیگر محمد آصف رحیمی والی ولایت هرات گفت: "ششمین دور جدید گفتگوهای امنیتی هرات، مباحث علمی وتخصصی را به منظور پیدا کردن فهمی بهتر از آیندۀ دولت های ملی به نقد وبررسی میگیرد.
"

والی هرات علاوه کرد که این گفتگوها و مباحث، بخاطر حل بحران در کشورهایی چون افغانستان که درگیر منازعه هستند،  بسیارکارساز و اثرگذارخواهد بود.

این مقام بلند پایه دولتی اظهار داشت که برگزاری این کنفرانس و همزمان شدن آن با نشست شانگ های که در آن نیز پیرامون وضعیت افغانستان بخصوص گفتگوهای صلح  بحث خواهد شد، را به فال نیک میگیرد و امیدوار است که پیامدهای مثبت آن، درکوتاه مدت بر وضعیت کلی افغانستان اثرگذار باشد.

والی هرات گفت که نتیجه این چنین کنفرانس ها و نشست ها که درآن شخصیت های اکادمیک وملی گردهم می آیند و پیرامون وضعیت امنیتی منطقه وجهان  صحبت میکنند، درتصمیم گیری های مهم بین المللی و طرح استراتیژی های جهانی و منطقوی اثرگذار و غیرقابل انکار است.


گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement