خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"دولت تا حال هیچ گونه توجهی به شاهراه سالنگ نداشته است"

"دولت تا حال هیچ گونه توجهی به شاهراه سالنگ نداشته است"

Oct 19, 2017 - 16:59

کابل(پژواک، ٢٧ ميزان ٩٦): انجمن فصل نوین افغانستان، با تهیه مستندی از خرابی «جاده سالنگ»، در حالی حکومت را متهم به بی توجهی در بازسازی این شاهراه می کند که حکومت ده روز قبل قرارداد بازسازی آن را امضا کرده است.

مسیر سالنگ یکی از شاهراه های کلیدی کشور به حساب می آید که ٩ ولایت شمال را به مرکز و جنوب وصل می کند.

بر اساس گزارش قرارداد احداث سرک بغلان-بامیان و ترمیم اساسی شاهراه سالنگ در ١٦ میزان سال روان، میان یما یاری سرپرست وزارت فواید عامه و نماینده شرکت چینایی «کینگدوا» با حضور رییس جمهور محمد اشرف غنی در ارگ به امضا رسید و قرار شد که کارهای مقدماتی آن هرچه زودتر آغاز گردد.

همچنان گفته شده است که مطابق با این قرارداد، ۱۵۲ کیلومتر جاده از بغلان تا بامیان احداث و شاهراه سالنگ از جمله تونل سالنگ به طول ۸۶ کیلومتر به شکل اساسی ترمیم می شود.

اما سید عبدالله سیار عضو انجمن فصل نوین افغانستان، امروز در یک نشست خبری در کابل گفت که دولت تا به حال هیچ گونه توجهی به شاهراه سالنگ نداشته و پيش از اين نيز قراردادهاى بازسازى اين جاده را امضا نموده اما عملى نشده است.

موصوف مى گويد که در مجموع حدود چهل کيلومتر جاده در دو طرف تونل سالنگ خراب شده و عابرين را دچار مشکل کرده است. 

به گفته وی، در گذشته مسافرین از اين مسیر در سه ساعت می گذشتند، اما اکنون خرابی جاده سبب شده است که این مسیر را در شش ساعت طى کنند.

در نشست امروز مستندی از خرابى هاى جاده به نمايش گذاشته شد.

سيار مى گويد:« ما از حکومت می خواهیم که تا فرا رسیدن فصل زمستان حداقل این شاهراه را هموار کرده و جغل اندازی کند.»

سیف الرحمن عیار لمر دیگر عضو انجمن یادشده گفت که بازسازی شاهراه سالنگ نقش اساسی در تامین امنیت شمال و اقتصاد جامعه افغانستان دارد.

اعضای انجمن فصل نوین در اخیر با تاکید گفتند اگر حکومت در قسمت بازسازی شاهراه سالنگ توجه نکند به جاده ها ریخته و دست به اعتراضات گسترده مدنی خواهند زد.

پژواک تلاش کرد تا در مورد انتقادهاى انجمن يادشده با مسوولان وزارت فوايد عامه گفتگو نمايد اما تماس با آنها برقرار نشد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement