خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

شمارى از مسوولين بلخ خود را در امر مبارزه عليه فساد ناتوان مى دانند

شمارى از مسوولين بلخ خود را در امر مبارزه عليه فساد ناتوان مى دانند

Nov 14, 2017 - 19:17

مزارشريف (پژواک، ٢٣ عقرب ٩٦): شمارى از مقامات امنيتى ولايت بلخ، خود را در امر مبارزه عليه فساد در ادارات اين ولايت، ناتوان ميدانند.

شمارى از آنها از ناتوانى خود اشک مى ريزند؛ اما برخى ديگر در اين امر، اداره مرکزى را ملامت دانسته ميگويند که آنها را در امر مبارزه حمايت نمى کند.

فعالان مدنى و وکلاى شوراى ولايتى بلخ، بطور مشوره به اين مقامات ميگويند که در صورت ناتوانى؛ از وظايف خود استعفا دهند.

اما مسوولين مقام ولايت بلخ ميگويند که آنها در امر مبارزه عليه فساد متعهداند و مسوولين حکومتى بايد همه افرادى را که مشکل ساز هستند، براى شان مشخص نمايند.

همچنان مل پاسوال سيدکمال سادات قوماندان امنيه ولايت بلخ، چند روز قبل (١٤ عقرب) در نشستى که در مورد مبارزه عليه فساد برگزار شده بود، خود را به دليل فساد موجوده و مداخلۀ زورمندان در ارگانهاى امنيتى عاجز خواند.  

اين نشست که يکجا با علماى دينى، از سوى رياست مبارزه عليه فساد برگزار شده بود، موصوف در آن نشست بطور واضح گفت: "مجرم گرفتار ميشود؛ اما بعد از آن يک زورمند مى آيد و آزادش ميکند؛ ما به سوى آنها نگاه ميکنيم، چيزى کرده نمى توانيم."

وى همچنان افزود که ناموس مردم مورد تجاوز قرار می گیرد؛ اما همان مردم از مظلوميت خود صداى شان را بلند کرده نمى توانند.

به گفتۀ وى، در پيش رويش قانون زير پا ميشود، هيچ مامور امنيتى را تبديل کرده نمى تواند، در امور وظيفوى اش مداخله ميشود؛ اما هيچ کاری کرده نمى تواند.

سيدکمال سادات بدون ذکر نام کدام شخص گفت: "اين چوکى از پدرم نيست، از شمارى ديگر هم شايد باشد، بعضى اشخاص از پانزده سال بدينطرف در چوکی شان موجود اند؛ اما براى شان چيزى گفته نمى شود."

وى بعد از اين اظهارات، با گريه از علماى دينى خواست که از شعارهاى بى معنا بپرهيزند، بلکه مردم خود را از اين حالت به بيرون آورند.

راشد حليمى رييس مبارزه عليه فساد زون شمال در مزارشريف نيز از ناتوانى خود در امر مبارزه عليه فساد ادارى سخن گفت.

اما وى اداره مرکزى را در اين کار ملامت خواند.

به گفتۀ وى، شمارى از مسوولين دولتى ولايت بلخ، در پروسه ثبت دارايى هاى خود، از ثبت دارايى شان خوددارى ميکنند.

حليمى به آژانس خبرى پژواک گفت که ٢٦ مقام دولتى ولايت بلخ، برعلاوۀ مکتوبهاى رسمى که به آنها بخاطر ثبت دارايى هاى شان فرستاده، دارايى هاى شان را ثبت نکرده اند.

موصوف افزود که اين مسوولين دولتى، خود را از قانون بالاتر ميدانند؛ اما آنها از عدم موجوديت حمايت اداره مرکزى عاجز اند.

وى همچنان افزود که از سه ماه بدينسو، در ولايت بلخ ٥٠ واقعۀ فساد ادارى ثبت شده است.

وى گفت: "ما زمانيکه به مرکز خبر ميدهيم، جواب آن را ديرتر به دست مى آوريم. در همچو حالت رييس به ما توجه نمى کند؛ پس اگر ما کارى را انجام دهيم و حمايت مرکز را با خود نداشته باشيم، فشار وارد نکند، واضح است که رييس از نفوذ و زور خود استفاده ميکند."

راشد حلیمی با اشاره به فساد گفت آنها از یک ونیم سال به اینسو، روند ثبت دارایی های مقامات دولتی را در زون شمال آغاز کرده و ٤٠٠ فورمه را به هدف ثبت دارایی مقامات دولتی توزیع کرده اند؛ اما مقامات در این مورد با آنها همکاری نمی کنند.

به گفتۀ وی، اين ها آنعده از مقامات دولتی می باشند که از قانون پیروی نمی کنند.

رئیس مبارزه علیه فساد اداری در زون شمال گفت آنها این نگرانی را دارند که اگر دارایی خود را ثبت کنند؛ می ترسند که ممکن در مورد آن بررسی صورت گیرد.

اما حلیمی این عمل را یک کار نامشروع دانست.

به گفتۀ وی، هر مامور دولتی مکلف است که در قدم اول، باید تمام دارایی شان را ثبت کند.

شماری از وکلای شورای ولایتی بلخ می گویند که مسوولیت مقامات حکومتی، با این تمام نمی شود که در مورد ثبت دارایی شان، از خود عجز نشان دهند.

محمد ابراهیم خیراندیش وکیل شورای ولایتی گفت تنها بلخ نه، بلکه در ادارات دولتی هر ولایت فساد موجود است و باید جلوش گرفته شود.

موصوف گفت: " تنها يک راه است؛ افراد مفسد باید از وظایف دولتی برکنار شوند."

اما خیراندیش، آنعده از مقامات حکومتی را مقصر دانست که خود را از انجام مسوولیت شان عاجز نشان می دهند.

به گفتۀ وی، اگر همین مقامات نام کسانى را افشا کنند که برای شان مانع ایجاد می کنند و یا خود را بالاتر از قانون می دانند؛ بالای جامعه تاثیر می کند.

اما ذبیح الله "کاکړ" عضو دیگر شورای ولایتی، به پژواک گفت مقاماتى که در برابر مسوولیت های شان از خود ناتوانی نشان می دهند، باید از وظایف شان کنار بروند.

وی اضافه کرد: "من یک وکیل هستم، اگر همین امروز بدانم که وظایفم را ادا کرده نمی توانم، استعفا می دهم. "

به گفتۀ وی، مقامات حکومتی نیز باید همین کار را کنند؛ تا به جای آنها اشخاص مناسب بیایند و امور را به وجه احسن مدیریت کنند.

فعالان مدنی نیز می گویند که مقامات حکومتی، مسوولیت دارند تا وظایف شان را مطابق با قانون انجام دهند؛ در غیر آن باید استعفا دهند.

سیدسجاد موسوی فعال مدنی بلخ گفت مقامات حکومتی بجای اینکه از ناتوانى شان گریه کنند؛ اسامی زورمندانى را با مردم شریک کنند که مانع کار آنها می شوند.

وی اضافه کرد که اگر توان این کار را ندارند، استعفا دهند.

اما مسوولان ولایت بلخ می گویند که آنها متعهد بر مبارزه علیه فساد می باشند.

بشیر احمد توحیدی معاون مقام ولایت بلخ، به آژانس خبری پژواک گفت آنها با تمام مقامات حکومتی که قانون را عملی می کنند، همکاراند.

موصوف افزود که تغییر، تنها با حرف صورت نمی گیرد، باید عمل صورت گیرد.

وی در رابطه به ناتوانی بعضی مقامات در برابرفساد گفت آنعده افرادى به آنها نشان داده شود که در امور شان مداخله می کنند و برای شان مانع ایجاد می نمايند.

به گفتۀ وی، اگر آنها جلو شان را نگرفتند، بعداً با رسانه ها شکایت کنند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement