خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مجاهد: مذاکرات صلح نسبت به هر زمان دیگر به سرعت جریان دارد

مجاهد: مذاکرات صلح نسبت به هر زمان دیگر به سرعت جریان دارد

Nov 15, 2017 - 15:42

گردیز(پژواک،٢٤عقرب٩٦): مقامات شورای عالی صلح می گویند که در این اواخر، تماس ها با مخالفین مسلح در مورد صلح بیشتر شده و مذاکرات نیز جریان دارد.

این اظهارات را مسوولان شورای مرکزی صلح، در جریان بحث و رایزنی ها با عالمان دینی، بزرگان قومی و جوانان به منظور ایجاد میکانیزم منظم برای صلح که با هماهنگی دفتر ولایتی پکتیا صورت گرفت ابراز داشت.

عبدالحکیم مجاهد عضو شورای اجرايیۀ شورای صلح گفت که مذاکرات صلح، نسبت به هر زمان ديگر به سرعت جریان دارد و امید وار است که نتایج خوب داشته باشد.

مجاهد افزود که تماس ها از سوی مخالفین مسلح دولت در مورد صلح بیشتر شده است، با نمایندگان طالبان مسلح چندین بار مذاکرات مستقیم صورت گرفته و این روند اکنون نیز ادامه دارد.

وی نبود اعتماد لازم در این بخش را مانع بزرگ دانسته و با اشاره به انجام نشست های اخیر در قطر و عمان گفت که همچو مذاکرات و تماس ها، برای ایجاد فضای اعتماد مفید می باشد.

وی افزود: "مذاکرات زیاد جریان دارد، چندی بعد یک نشست در امارات عربی نیز برگزار می شود. در قلب همه طرف ها حسن نیت ایجاد شده و قانع شده اند که جنگ راه حل نیست، همه از جنگ به ستوه آمده، حرف اساسی این است که چطور میتوانیم که با چنین یک مکانیزم، قانع شویم که هم تمام طرف های جنگ و هم کشورهای منطقه و جامعۀ جهانی قانع شوند."

مولوی خالقداد حقانی رئیس شورای صلح دفتر پکتیا نیز از ایجاد بیشتر شدن علاقمندی هر دو طرف برای صلح خبر داد؛ اما تامین امنیت افرادى را که به روند صلح می پیوندند و ایجاد اعتماد و اطمينان، مهم دانست.

حقانی به پژواک گفت: "جنگ راه حل نیست، تماس ها جریان دارد؛ اما یکى کمیت تماس ها است و ديگرى چگونگی تماس ها؛ بعضی ملحوظات و بی باوری ها وجود دارد، از طریق چنین مذاکرات مردمی، این هم معلوم می شود که مشکل در کجا است و نقطۀ بی اعتمادی در کجا است؟ مهم این است که هر کس خود را مصوون و مطمئن احساس کند."

اما بزرگان قومی و عالمان دینی، خارجی ها را متهم می کنند که در پروسۀ صلح مداخلۀ مغرضانه و موانع ایجاد می کنند.

آنها برمستقل بودن حکومت و طالبان مسلح تاکید کرده و ميگويند که جنگ طولانی کشور، با اراده و عمل مستقل کنترول و افغان ها می تواند که بدون مداخلۀ شوم بیگانه، به یک آشتی بین الافغانی برسد.

حاجی حضرت متنفذ قومی گفت چنین افرادی را می شناسد که نمی خواهند به جنگ ادامه دهند؛ اما به علت نبود اعتماد و تضمین تامین زندگی شان و در بعضی موارد وضعیت مبهم، خود را در سنگر نگهداشته اند.

وی افزود: "خارجی ها نمی خواهند که صلح بیاید، بعضی ها در این طرف مداخله می کنند و بعضی در آن طرف مداخله می کنند؛ اگر واقعا تصمیم به صلح منطقوی و بین المللی است، پس جلو مداخله ها گرفته شود، به بزرگان صلاحیت داده شود و در مدت خیلی کوتاه، آرامی و تغییر بزرگ ایجاد خواهد شد. "

 قابل ذکر است که در این اواخر، بار دیگر مذاکرات صلح بیشتر شده است؛ گفتگوى جدی بین سران افغان و پاکستانی، در مورد رهايی سران زندانی طالب در پاکستان و موضوعات دیگر انجام شده است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement