خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

موافقت¬‌نامه راه لاجورد بین افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان و ترکیه امضا شد

موافقت¬‌نامه راه لاجورد بین افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان و ترکیه امضا شد

Nov 15, 2017 - 16:13

عشق‌­آباد (پژواک ٢٤عقرب ٩٦): موافقت­‌نامه پنج­‌جانبه راه لاجورد در حاشیه هفتمین کنفرانس همکاری­‌های اقتصادی منطقوی در باره افغانستان (رکا)، در شهر عشق‌­آباد ترکمنستان به امضاء رسید.

اين موافقت نامه  پس از چاشت امروز توسط صلاح‌­الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، رشید میریدوف معاون اول ریاست شورای وزیران و وزیر امور خارجه ترکمنستان، علی­‌رضا سلیمانوف معاون اول ریاست شرکت سهامی خطوط آهن آذربایجان، میخایل جانلیدز معاون اول صدر اعظم و وزیر امور خارجه جمهوری گرجستان و احمد یلدیز معین وزارت امور خارجه جمهوری ترکیه امضا شد .

موافقت‌نامه راه لاجورد یکی از پروژه‌های دارای اولویت رکا بوده و امضای آن از دستاوردهای مهم رکا به شمار می‌آید.

شکيب مستغنى سخنگوى وزارت خارجه به آژانس خبرى پژواک گفت که هدف اساسی امضای موافقت‌نامه راه لاجورد تقویت ارتباطات بین کشورهای عضو از طریق ایجاد یک سیستم منسجم ترانزیتی و ترانسپورت بین آنها می‌باشد.

وى  افزود که اجرای مؤثر این موافقت‌نامه زمینه را برای ساده‌سازی زیرساخت‌های ترانسپورتی، هماهنگ‌سازی روند کاری گمرکات، افزایش تجارت، ایجاد کار و گسترش روابط اقتصادی میان شهروندان کشورهایی که از این دهلیز ترانزیتی مستفید می‌شوند، مساعد خواهد ساخت.

بربنياد معلومت منبع ،این دهلیز از بنادر تورغندی و آقینه افغانستان آغاز و به بندر ترکمن‌باشی ترکمنستان وصل می‌گردد. اموال تجارتی افغانستان بعد از عبور از بحیره خزر به بندر باکوی کشور آذربایجان و از آنجا به بنادر بوتی و باتومی کشور گرجستان و بندر قارس کشور ترکیه و سپس توسط کشتی ها به بنادر اروپایی و بالکان بارگیری خواهد شد.

بر اساس مطالعات نهادهای مستقل، این مسیر که تاریخچه آن به بیش از دو هزار سال می‌رسد، یکی از مسیرهای اصلی راه ابریشم بوده است. در آن زمان احجار قیمتی افغانستان به شمول لاجورد از معادن بدخشان از همین مسیر به اروپا، بالکان و کشورهای سواحل مدیترانه صادر می‌شد.

راه لاجورد از جمله کوتاه‌ترین راه‌های تجارتی برای انتقال اموال به کشورهای دوسوی این مسیر، شامل کشورهای آسیای جنوبی و اروپایی، شمرده می‌شود. از این مسیر، کالاهای تجارتی سه تا چهار روز زودتر از مسیرهای دیگر ترانزیتی انتقال یافته و همچنین باعث کاهش قابل ملاحظه هزینه انتقال کالاها خواهد شد.

طرح راه لاجورد از ابتکارات وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان می‌باشد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement