خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مشرانوجرگه، فرمان تقنینی تعدیل قانون ثبت احوال و نفوس را تایید کرد

مشرانوجرگه، فرمان تقنینی تعدیل قانون ثبت احوال و نفوس را تایید کرد

Nov 19, 2017 - 15:11

کابل(پژواک،۲۸عقرب۹۶): مشرانوجرگه، فرمان تقنینی رییس جمهور در مورد تعدیل برخی مواد قانون ثبت احوال و نفوس را با اتفاق آرا تایید کرد.

وزارت عدليه درماه حمل ۱۳۹۲، مسودۀ قانون ثبت احوال و نفوس را در٧ فصل و ٣٩ ماده، براى تصويب به ولسى جرگه تقديم کرد، و ولسی جرگه در خلال یک ماه، تمامی ماده های اختلافی این طرح را تصویب نمود.

 اما به دنبال توشیح این قانون از سوی رییس جمهور در میزان ۱۳۹۳، اعتراضات گسترده در نقاط مختلف کشور صورت گرفت و خواستار درج کلمه "ملیت" و "ملت" در تذکره الکترونیکی شدند.

به دنبال اعتراضات؛ طرح تعديل ماده ششم قانون ثبت احوال و نفوس، درمورد توزيع تذكره هاى برقى، در دوازدهم ماه حوت سال گذشته، از سوی رييس جمهور طی فرمان تقنينی توشيح شد.

به اساس اين فرمان، روى تذکره هاى برقى بر علاوۀ دین؛ کلمه ملت (افغان)، مليت افراد (پشتون، تاجک، هزاره، ازبک و...) و  نيز نوشته مى شود.

ولسی جرگه در هشتم عقرب سال روان، این فرمان را رد کرد.

محمد هاشم الکوزی رییس کمیسیون امور امنیتی مشرانوجرگه، که امروز درنشست عمومى اين مجلس در مورد فرمان ۲۴۲ رییس جمهور در مورد تعدیل و حذف برخی ماده های قانون ثبت احوال و نفوس به جرگه معلومات ارایه می کرد، گفت که به اساس اين فرمان؛ برعلاوه کلمۀ "ملت" و "ملیت"، کلمه "دین" نیز درتذکره هاى برقى درج می شود.

او افزود که درجلسات مشترک، تمامى کمیسیون های دایمی، این موضوع را تایید کرده اند که نیاز به تایید مجلس را دارد.

سر انجام این موضوع به رای گذاشته شد، که درنتیجه با اتفاق آرا از سوی اعضای حاضر در جرگه که تعداد شان ۴۷تن می رسید تایید شد.

فضل هادی مسلمیار رییس مشرانوجرگه، ضمن قدردانی از اعضای جرگه گفت که با تایید این فرمان کلمه های ملت، ملیت و دین در روی تذکره درج می شود و اداره توزیع تذکره های برقی مستقل می شود.

طبق ماده صدم قانون اساسی؛ هر گاه مصوبه يک مجلس از طرف مجلس ديگر رد شود، براى حل اختلاف، هيئت مختلط به تعداد مساوى از اعضاى هر دو مجلس تشکيل می گردد.

رییس مشرانوجرگه، در نشست امروز هفت تن از اعضای این جرگه را برای هیئت مختلط معرفی کرد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement