خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مصطفی ظاهر به حيث عضو انتصابى مشرانوجرگه حلف وفادارى ياد کرد

مصطفی ظاهر به حيث عضو انتصابى مشرانوجرگه حلف وفادارى ياد کرد

Nov 19, 2017 - 15:18

کابل(پژواک،۲۸عقرب۹۶): مصطفی ظاهر ريیس پیشین ادارۀ ملی حفاظت از محیط زیست که از سوى رييس جمهور به حيث عضو انتصابى مشرانوجرگه معرفى شده بود، امروز حلف وفادارى ياد کرد وحاجی محمود خاکریزوال، به حیث عضو انتصابی این جرگه معرفی شد.

مصطفی ظاهر درهشتم عقرب سال روان، به اساس حکم محمداشرف غنى رييس جمهور، به عوض عیسی خان شنیواری به حيث عضو انتصابى اين جرگه معرفى شده است.

فیصل سمیع نایب منشی مشرانوجرگه، شهزاده مصطفی ظاهر را در نشست امروز مشرانو جرگه به معرفی گرفت.

فضل هادی مسلمیار رییس مشرانوجرگه، مراسم تحلیف ظاهر را بجا آورد و شهزاده مصطفی ظاهر رسما به کارش آغاز کرد.

 به اساس ماده هشتاد و چهارم قانون اساسى کشور، مشرانوجرگه ۱۰۲ عضو دارد که یک‌سوم توسط شوراهای ولسوالی (۳۴ نماینده از ۳۴ ولایت) برای یک دوره سه‌ساله انتخاب می‌شوند. یک‌سوم توسط شوراهای ولایتی (۳۴ نماینده از ۳۴ ولایت) برای یک دوره چهارساله انتخاب شده و یک‌سوم دیگر به شمول دو نفر از نمايندگان معلولين و معيوبين و دو نفر از نمايندگان کوچى ها، توسط رئیس‌جمهور  براى پنج سال انتصاب می‌شوند.
رئيس جمهور پنجاه فيصد از اين اشخاص را از بين زنان انتصاب مى نمايد.

با آنکه تا حال انتخابات شوراهای ولسوالى در افغانستان صورت نگرفته؛ اما در دور قبلی به جای نماينده هاى شورای ولسوالی، از اعضای شوراهای ولایتی، به مشرانوجرگه معرفی شده بودند.

در اعلامیه دفتر مطبوعاتی ریاست جمهورى که امروز منتشر شده، آمده است که به عوض شیر محمد آخند زاده، رییس جمهور با صدور حکمی، حاجی محمود خاکریزوال را به حیث عضو انتصابی مشرانوجرگه شورای ملی منظور کرده است.

درحکم آمده است: «به تأسی از حکم فقره ٣ مادۀ هشتاد و چهارم قانون اساسی افغانستان، تعیین محترم حاجی محمود خاکریزوال به حیث عضو انتصابی مشرانوجرگۀ شورای ملی جمهوری اسلامی افغانستان، به عوض شیر محمد آخندزاده، منظور است.»

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement