خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نمایندگان ولسی جرگه اظهارات محقق در مورد جنگ سوریه را محکوم کردند

نمایندگان ولسی جرگه اظهارات محقق در مورد جنگ سوریه را محکوم کردند

Nov 27, 2017 - 16:55

کابل (پژواک، ۶ قوس۹۶): برخى اعضاى ولسی جرگه، با محکوم کردن اظهارات محمد محقق در مورد شرکت افغان ها در جنگ سوریه، می گویند که بیان این موضوع، خلاف منافع ملی افغانستان است.

محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایی حکومت در سفر اخیرش به ایران، در نشستی زیرنام "محبان اهلبیت" در تهران، از جنرال قاسم سلیمانی یکی از طراحان ایجاد لشکر فاطمیون که از افغان های مهاجر در ایران بخاطر جنگ در سوریه تشکیل شده است، سپاسگزاری کرده بود.

محقق گفته است: "از همه رزمندگانى که در این نبردها تشریک مساعی کرده ‌اند؛ چه از رزمند‌گان عراق و سوریه و همچنان رزمندگان ایران، افغانستان، پاکستان و جای جای دنیا که در این نبردها شرکت کرده ‌اند و در حقیقت نبرد اسلام علیه کفر و دسایس استکبار جهانی بود، و پیروز شدند، از آنان صمیمانه تشکر می کنم."

در نشست امروز ولسی جرگه، این سخنان محقق با انتقاد رو به رو شد و نمایندگان تاکید کردند که حکومت باید هر چه زودتر موقفش را در مورد اظهارات این مقام عالیرتبه مشخص سازد.

اکبر ستانکزی نماینده مردم لوگر گفت که اظهارات معاون دوم ریاست اجرایی حکومت، خلاف سیاست خارجی کشور می باشد و باید محقق مورد پیگرد عدلی وقضایی قرار گیرد.

وی گفت: "در شرایط بحرانی که ما قرار  داریم مداخله و یا حق و باطل خواندن جنگ کشور های دیگر، خلاف منافع ملی است و چنین اظهاراتی بر تداوم جنگ تاثیر به سزايی دارد."

این عضو ولسی جرگه افزود که اظهارات محقق، پیامد بدی دارد و نباید افغان ها جنگ بیگانگان را به داخل افغانستان بیاورند و از جوانان افغان سوء استفاده نمایند.

صالح محمد صالح نماینده مردم کنر گفت که اظهارات محقق، با منافع کشور در تضاد است و طرح چنین مسایلی در شرایط کنونی، آب ریختن به آسیاب دشمن است.

به گفته وی، فرستادن و تشویق کردن جوانان افغان به جنگ های خارجی بخصوص سوریه و حمایت سیاسیون از آن، سبب شده تا گروه داعش با استفاده از آن بیشتر حملات شان را بالای یک قوم خاص انجام دهد.

عبدالرؤف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه گفت که مقام های حکومتی در داخل و خارج کشور، باید منافع ملی کشور را در نظر بگیرند و هر گونه اظهاراتی که منافع مردم را زیر سؤال ببرد، جفا در حق مردم افغانستان است.

به گفته وی، این گونه اظهارات در نبود یک سیاست خارجی بیان می شود.

رئیس ولسی جرگه افزود که در پیوند به سیاست خارجی، حکومت باید قانون آن را برای تصویب به شورای ملی بفرستد؛ اما حکومت در این راستا کوتاهی کرده است.

همزمان، عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت، امروز در نشست شورای وزیران با اشاره به سخنان محقق گفت که سیاست دولت افغانستان این است که طرفدار شرکت افغان ها در جنگ در هیچ نقطه دنیا نیست.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement