خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"مورا" از پرداخت ماليات گزاف، مداخلۀ زورمندان و عدم توجه دولت شکايت دارد

"مورا" از پرداخت ماليات گزاف، مداخلۀ زورمندان و عدم توجه دولت شکايت دارد

Nov 28, 2017 - 12:05

کابل(پژواک، ٧ قوس ٩٦): مجتمع آموزشى زنان "مورا" از پرداخت ماليات گزاف، مداخلۀ زورمندان و عدم توجه دولت به چنين نهادها شکايت کرده مى گويد که اگر اين وضعيت ادامه پيدا کند، اين نهاد با وجود تلاش ها سقوط خواهد کرد.  

مجتمع تعلیمی و تحصیلی "مورا" ویژه زنان افغان که درمنطقه افشار در شمالغرب شهر کابل موقعیت دارد؛ با داشتن ساختمان های آموزشی و لیلیه، سالون کنفرانس، کتابخانه و میدان ورزشی در مساحت ٢١ جریب زمین احداث شده است.

تمام امور مجتمع یادشده به شمول اداره و مدیریت، باغبانی، صفاکاری، تخنیک و برق همه و همه از سوی زنان مسلکى پیش برده می شود.

دوکتورعزیزالله امیر موسس این مجتمع، در مصاحبۀ اختصاصی با آژانس خبری پژواک گفت که مفکوره بنیادی ایجاد «مورا» را خودش داده است؛ چون او در طفولیت هنگامی که ٩ سال بيش نداشت، مادرش را به دلیل نبود داکتر زن که او نزد داکتر مرد نمی رفت، در یک بیماری بسیار عادی جلدی از دست داده است.

به گفته او، پابندی به مسایل فرهنگی، عنعنوی و ارزش های دینی سبب شده تا بسیاری خانواده ها مانع رفتن دخترهای شان به مکاتب، موسسات تحصیلات عالی و پوهنتون های مختلط با پسرها شوند.

وی علاوه کرد که یکی دیگر از انگیزه های ایجاد مورا، این بوده است که خانواده ها دخترهای شان را در سنین ١٤ تا ١٦ سال به ازدواج می دهند و هنگامی که صاحب طفل شدند، از ادامه تعلیم و تحصیل باز می مانند و این مجتمع کمک می کند تا همچو دختر خانم ها، با سپردن اطفال شان به کودکستان و شیرخوارگاه، با خاطر آرام به دروس شان ادامه بدهند.

موصوف خاطر نشان کرد که در چارچوب مجتمع یادشده؛ زیر مجموعه های «موسسه تحصیلات عالی زنان افغان، انستیتيوت علوم صحی دختران افغان، لیسه عالی دختران افغان و کودکستان افغان»، فعالیت دارند.

به گفته او، این نهاد صرف به هدف مساعد ساختن زمینه های تعلیمی و تحصیلی برای دختران و زنان افغان که از فراگیری تعلیم و تحصيل باز می مانند، با توجه به ارزش‌ های اسلامی و افغانی ایجاد شده و توسط زنان داراى تحصيلات عالى تدریس و مدیریت می‌ شود.

امیر افزود که طرح ایجاد مجتمع تعلیمی و تحصیلی مورا، در حالى از ابتکارات خودش بوده و از سوی هیچ شخص و نهادی تمویل نشده که برخى ها فکر مى کنند مجتمع یادشده، از رولا غنی خانم رییس جمهور می باشد.

به گفته او اين در حالى است که رولا غنى، تنها از لحاظ معنوی حمایت اين نهاد را نموده و در روز افتتاح اين مجتمع اشتراک نموده بود.

عزیزالله امیر درادامه صحبت هايش گفت با آن که مورا با چالش های فراوان اقتصادی دست و پنجه نرم می کند؛ اما در صدد توسعه آن در ولايات ننگرهار، خوست، کندهار، بلخ و هرات می باشد.

به گفته او، زمینه های خراب سرمایه گذاری در کشور، او را دلسرد ساخته است.

موصوف افزود: «ساختار نظام در افغانستان قسمی است که یا باید فاسد باشی و یا باید سقوط بکنی، و متاسفانه جو عمومی همین گونه شده است که موجودیت فساد در ادارات، اجازه کار به شما نمی دهد.»

وی با انتقاد ازحکومت گفت که یکی از پالیسی های نادرست؛ پرداخت مالیات گزاف می باشد.

به گفته امیر، با آن که مورا سال گذشته حدود ٢٠ ميليون افغانی خسارت داشته است؛ اما صدها هزار افغانی مالیه پرداخته است.

به گفته او، یک شرکتی که حدود ٢٠ میلیون افغانی تاوان کرده است و نیاز به حمایت مالی دارد، دولت می تواند او را فرصت دهد و هنگامی که عاید کرد و روی پای خود ایستاد، مالیه وضع کند.

نامبرده گفت که کسب چندین میلیارد افغانی از درک مالیه از سوی حکومت افتخار نیست؛ زیرا با دریافت آن، کارخانه ها و شرکت های متعددی شکست داده شده اند.

همچنان او علاوه کرد: "مجتمع ما از پنج وزارت جواز فعالیت دارد و هنگامی که یک ورق تان از یک شعبه به شعبه دیگر در ادارات مختلف می رود، سرگردانی را به بار می آورد و چیزی به نام تشویق و حمایت وجود ندارد."

امیر با اشاره به فعالیت یک و نیم ساله اداره اش گفت درحالیکه شاروالی کابل هیچگونه خدماتی را برای صفایی انجام نداده؛ اما مورا در این مدت یک عشاریه دو میلیون افغانی صفایی پرداخت نمود است.

موصوف همچنان افزود: «با چنین طرحی که برای اولین بار در تاریخ افغانستان داده شد، زمین در اختیار این مجتمع قرار داده نشد؛ در حالیکه رشد فکری زنان باعث کاهش فقر و پایان جنگ در کشور می شود؛ اما برعکس از سوی نظام به فرق تان کوبیده می شود تا اینکه رشد بیشتر نکنید.»

وی تصریح نمود که جهت تامین امنیت مجتمع تعلیمی و تحصیلی مورا، بیش از ده مرتبه از وزارت امور داخله درخواست همکاری نموده؛ اما هیچ جوابی دریافت نکرده است.

موصوف افزود افزون بر اینکه مشکلاتی از مدرک قانون متوجه یک اداره خصوصی می شود، فشارهای بیروکراتیک، زورمندان و امنیتی نیز وجود دارد.

وی گفت که در صورت تداوم این مشکلات، مورا سقوط خواهد کرد و به یک ساحه رهایشی و رستورانت تبدیل خواهد شد و ارزش فعلی را نخواهد داشت.

 بربنیاد گفته های موصوف، قرار است به زودی زمینه اشتغال برای حدود ٥٠٠ زن در این نهاد فراهم گردد؛ اما در حال حاضر زمینه کار برای ١٣٠ زن مساعد می باشد و بیش از یکهزار تن محصل و متعلم دختر، در این نهاد مصروف فراگیری تعلیم و تحصیل اند.

امير همچنان خاطرنشان کرد که متاسفانه ذهنیت ها در افغانستان به گونه يى است که بالای دختران نسبت به پسران سرمایه گذاری کمتر صورت می گیرد و در پرداخت هزینه های تحصیلی دختران از سوی برخی خانواده ها، توجهی آنچنانی صورت نمی گیرد، که این خود یک چالش برای مورا می باشد.

وی بدون ارايه جزئيات گفت که تعداد زیادی از شاگردان مورا، با سفارش زورمندان به صورت رایگان شامل شده اند که خودداری از آن، ناممکن است و صلاح هم بر همین شده تا ساکت بماند.

موصوف، خواستار مرور مجدد پالیسی های اقتصادی از سوی حکومت شد؛ تا باعث تشویق سرمایه گذار در کشور شود و مشخصاً از رییس جمهور محمد اشرف غنی خواست که برای سرمایه گذاری های مفید؛ بسته های تشویقی خاص را در نظر داشته باشد.

وی علاوه کرد که به زودی بزرگترین و اولین شفاخانه تخصصی چندین رشته یی، جهت عرضه خدمات زنان ساخته خواهد شد که تمام کارمندان آن زنان خواهند بود. 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement