خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مشترکين برق در هرات، از اخذ پول اضافى از بل برق شکايت دارند

مشترکين برق در هرات، از اخذ پول اضافى از بل برق شکايت دارند

Dec 03, 2017 - 14:03

هرات (پژواک،١٢قوس ٩٦): شمارى از مشترکين برق و اعضاى شوراى ولايتى هرات، با انتقاد مى گويند که رياست برشنای اين ولايت در هر دورۀ توزيع بل‌ برق، مبلغى پول اضافى به نام قيمت بل برق و کميشن بانکى، از مشترکين اخذ ميدارد.

در ولايت هرات، بيش از ٢٥٢ هزارمشترک برق وجود دارد، با تناسب اين شمار مشترکين، در هردوره  توزيع بل برق، بيش از شش ميليون و ٣٠٠ هزارافغانی، تنها از بابت قرطاسيه وکميشن بانکی از شهروندان گرفته مى شود.

اعضاى شوراى ولايتى و شهروندان ولايت هرات، اداره برشنا را به فساد و اضافه ستانی متهم مى کنند و به  رسيدگى اين مشکل بزرگ تاکيد دارند.

عبدالحليم دکاندار ولايت هرات، به آژانس خبرى پژواک گفت که هربرگه برق، به نيم افغانى چاپ مى شود؛ اما اداره برشنا ١٠ افغانى مى گيرد.

وی افزود: "ما حاضريم که بل های برق را به نيم افغانی چاپ کنيم؛ اما رياست برق اين پول هنگفت را از مردم می گيرد؛ درکنار اينکه بل صرفيه برق در هردوره از ٢٠ هزار تا ٤٠ هزار مى آيد؛ اين پول اضافی را هم به عنوان قيمت بل برق ويا کمیشن بانکی از مردم مى گيرند."

دربل صرفيه برق که هر دوماه بعد به مشترک ميرسد، ده افغانی بابت پول قرطاسيه  و ١٥  افغانی کميشن بانکی، از مشترکين برق اخذ مى گردد.

عماد مروه يکی ديگر از شهروندان هرات به پژواک گفت: "شايد گرفتن اين ٢٥ افغانی پول زياد نباشد؛ اما اگر از تعداد مشترکين جمع شود، يک پول هنگفت ميشه؛ هميشه حکومت پول ملت را به بهانه های گوناگون به جيب زده است."

اين شهروندان همچنان ازخاموشی نمايندگان هرات در شوراى ملى، نسبت به آنچه که آنان بی عدالتی و ظلم بالای شهروندان می خوانند، انتقاد می کنند.

برخی اعضاى شورای ولايتی هرات نيز  از اضافه ستانی وفساد در اداره برشنا انتقاد می کنند و می‌گويند که پرداخت مصرف چاپ قرطاسيه وکميشن بانکی، ازمسووليت های خود شرکت برشنا است و نبايد ازجيب مردم تامين شود.

توريالی طاهری معاون شورای ولايتی هرات به پژواک گفت: "در ولايت هرات کم از کم ٣٠٠ تا ٤٠٠ هزار مشترک برق داريم؛ اگراز هر مشترک در هردوره ٢٥ افغانی را جمع کنيم، پول هنگفتی می شود."

او گفت: "قرطاسيه به مردم چه ارتباط دارد؟ وقتی مه مشترک برق هستم، چرا پول قرطاسيه را بدهم. وظيفه  رياست برشنا است که اين پول را بپردازد و رياست برشنا يک ر ياست خدمات رسانی است وبايد خدمات رسانی کند."

آگاهان امور نيز از اضافه ستانی ادارۀ برشنا به روش های گوناگون ابراز نگرانی می کنند و برجلوگيری آن تاکيد دارند.

احمد شفیق بهروزيان آگاه امور درهرات به پژواک گفت: "اخذ پول های اضافی به بهانه های پول قرطاسيه، و کميشن بانکی، سبب شده است که مردم  روز به روز به حکومت بی باور شوند."

 درعين حال، جيلانی فرهاد سخنگوی والی هرات  نيز ازچنين شيوۀ کار رياست برشنا اظهار تاسف نموده و گفت که مدرک مصرف اين پولها معلوم نيست و به همين خاطر، مقام ولايت هرات از رياست عمومی برشنا تقاضا کرده  که در مورد اخذ اين پولها وضاحت بدهد.

 اما وحيد کامرانی رييس اداره برشنا در ولايت هرات  مى گويد که  ده  افغانی پول قرطاسيه و ١٥  افغانی کميشن بانکی، جزء قرار دادهای شرکت برشنا می باشد.

وی افزود: "ده افغانی بخاطر  مصارف قرطاسيه که شامل چاپ بل برق وانتقال آن توسط طياره از کابل به هرات مى شود، اخذ مى گردد، واين پول جزء عوايد شرکت برشنا است و اين پول، به جيب شخصی کسی نمی رود." 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking