خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

خلیلی: شورای عالی صلح هیچ پیش شرطی برای آغاز مذاکرات صلح باطالبان ندارد

خلیلی: شورای عالی صلح هیچ پیش شرطی برای آغاز مذاکرات صلح باطالبان ندارد

Dec 06, 2017 - 17:21

کابل (پژواک، ۱۵قوس۹۶): شوارى عالى صلح، خواستار ارايه طرح مذاکرات صلح از طالبان شده گفت با هر ميکانيزمى که طالبان خواستار آن باشند، آمادۀ گفتگوهاى صلح بوده و حتى زمينه را براى گشايش دفتر طالبان در کابل مساعد مى سازد.

محمد کریم خلیلی رئیس شورای عالی صلح که امروز در یک نشست خبری در کابل صحبت می کرد، گفت: "ما در پنج ماه گذشته، از کارهای داخلی خود خارج شدیم؛ یعنی بستر لازم در حدی که توان داشتیم آماده کار کردیم و وارد مرحله بعدی که تعقیب مذاکرات و زمینه گفتگوی رسمی یا غیر رسمی با تحریک طالبان است، خواهیم شد."

وی افزود: "امروز خیلی خوشبین استیم که در جهت اهداف اصلی، همانا خاتمه جنگ و برقراری صلح گام برداریم، ظرفیت ها در این نهاد به وجود آمده و امیدوار استیم تا دستاوردهایی در این مرحله داشته باشیم."

او گفت که شورای صلح، نشست های مشورتی را با احزاب سیاسی، اشخاص با نفوذ، بزرگان قومی، علما، مجمع نهادهای مدنی و زنان داشته است و آنان دیدگاه های شان را در مورد صلح ارایه کرده اند.

رییس شورای عالی صلح، علاوه کرد که این شورا در هر مرحله مذاکرات صلح؛ مردم را در جریان خواهد گذاشت و هیچ تصمیم یا نشست در این مورد از اذهان عامه پنهان نخواهد ماند.

موصوف، سفر اخیر هيئت شورای عالی صلح کشور به اندونیزیا را پُردستاورد خواند و گفت که رییس جمهور اندونیزیا و علماى آن کشور، جنگ کنونی در افغانستان را غیر مشروع و خلاف اصولی اسلامی خوانده و آمادۀ هر نوع همکاری در پیشبرد پروسه صلح و ایجاد اجماع منطقوی و بین المللی برای آوردن صلح افغانستان می باشند.

محمد اکرم خپلواک ريیس دارالانشای شورای عالی صلح، در نشست خبرى امروز گفت که اين شورا استراتیژی مشخص برای برگزاری نشست ها و کشانیدن تحریک طالبان به میز مذاکرات صلح روی دست دارد.

به گفته او قرار است تا یک ماه دیگر، نشست بزرگ در کابل با اشتراک علما، سیاسیون، نمايندگان احزاب، بزرگان اقوام، نهادهای مدنی و زنان برگزار شود.

او گفت: "از طالبان می خواهیم تا هر میکانیزمى را که برای آنان قابل قبول باشد، ما آماده استیم که مذاکرات صلح را از طریق همان ميکانیزم آغاز کنیم."

به گفتۀ او، حکومت افغانستان و شورای عالی صلح، هیچ نوع پیش شرط برای آغاز مذکرات صلح ندارد و با دست باز و اخلاص بالای طالبان صدا می کند تا بیایند و به پای میز مذاکره بنشینند.

وی خاطر نشان ساخت که از راه جرگه قومی، نهادهای خیرخواه، وساطت شخصیت‌های جهادی و علمای اسلامی یا هر راهی که طالبان پیش ‌کش می‌ کنند، حکومت و شورای عالی صلح حاضر است، مذاکرات را با طالبان شروع کند.

موصوف گفت: "از رهبران طالبان که در قطر، پاکستان و یا هر جای دیگرى که هستند، خواهش می ‌کنیم، مانند حزب اسلامی به صلح بپیوندند و اگر بخواهند، آماده هستیم در کابل برای ‌شان دفتر و تمامی سهولت ها را مساعد بسازیم."

وى گفت که تمامی کشورهای جهان و منطقه، از روند صلح افغانستان حمایت می کنند و فقط پاکستان نمی ‌خواهد صلح در افغانستان بیاید.

خپلواک افزود: "پاکستان تا به حال در آوردن صلح همکار نیست و ديدگاه حکومت افغانستان این است که از پاکستان نمی‌ خواهد صلح بیاورد، بلکه در پروسۀ صلح حکومت افغانستان را حمایت کند."

امروز نشست مشورتى شوراى صلح در سرپل نيز تدوير شد. 

مولوی عبدالخبیر معاون شورای عالی صلح که همراه با اين هيئتى اين شورا از کابل به سرپل رفته بود، ضمن تاکيد بر نقش علماى دين در تامين صلح گفت که ایجاد اجماع ملی و ترویج فرهنگ صلح جز ستراتيژى جديد صلح اين شورا مى باشد.

محمد ظاهر وحدت والی سرپل ضمن شکايت از ناامنى ها در اين ولايت که در این نشست صحبت مى کرد، از مخالفين مسلح دولت خواست تا با پروسه صلح بپيوندند. 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement