خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

واقعات آزار و اذيت جنسى اطفال در کندهار بيشتر شده است

واقعات آزار و اذيت جنسى اطفال در کندهار بيشتر شده است

Dec 09, 2017 - 13:40

کندهار(پژواک، ١٨قوس ٩٦): مقامات کميسيون مستقل حقوق بشر در جنوب کشور مى گويند که واقعات آزار و اذيت جنسى اطفال در کندهار؛ به علت غربت، بيکارى، عدم توجه والدين و شمار زيادى از مسايل ديگر افزايش يافته است.

شمس الدين تنوير مسوول بخش جوانان اين کميسيون، در مصاحبۀ ويژه با آژانس خبرى پژواک گفت که امسال در اين ولايت، ٧ واقعۀ آزار جنسى اطفال ثبت شده و اين در حالى است که سال گذشته ٣ رويداد مشابه ثبت شده بود.

اما وى افزود که رويدادهاى آزار جنسى اطفال از اين نيز بيشتر است؛ اما به علت مسايل فرهنگى و مشکلات ديگر، آشکار نمى شود.

او افزود که در مجموع، اطفالى با آزار جنسى روبه رو ميشوند که به علت نادارى و فقر، به کارهاى شاقه مجبور شده اند.

او افزود: "اکثريت اطفال خانواده هاى فقير که گدايى و يا به حيث کارگر کار مى کنند، نسبت به ساير افراد، بيشتر با آزار جنسى مواجه ميشوند."

او گفت که والدين همچو اطفال، به آنها توجه کم مى کنند و نيازهاى روزانۀ شان طورى که لازم است براورده نميشود؛ از همينرو فريب مى خورند و در دام آزار جنسى مى افتند.

تنوير افزود که هر چند سروى تازه صورت نگرفته؛ اما در اين ولايت حدود ٢٠ هزار طفل مصروف کارهاى شاقه اند، که ٢ درصد نفوس موجود را تشکيل ميدهند.

به اساس معلومات وى، اکثريت اطفال که بين ١٥-١٨ سال سن دارند، هشت نوع کارهاى شاقه انجام مى دهند که شامل کار در کارگاه ها، امور ساختمانى، جمع آورى کثافات، گدايى و کارهاى ديگر مى باشد.

موصوف علاوه کرد که در جمع کارهاى شاقه، کار خيلى رنج آور که به صحت طفل مضر است، جمع آورى کثافات است که جلوگيرى از آن، به تلاش هاى جدى نياز دارد.

تنوير گفت که اکثريت اطفال به علت فقر و اقتصاد پايين خانواده هاى خود، به کارهاى شاقه رو آورده اند که ريشۀ اصلى آن جنگ و نا امنى است؛ اين کار اکثريت اطفال را بى سرپرست کرده است.

به گفتۀ وى، هم اکنون در ولايت کندهار از ٢٠ تا ٣٠ طفل بى سرپرست وجود دارند، که ٧ تن آنها در دارالايتام ها و متباقى در خانه ها نگهدارى ميشوند؛ اما امکان دارد که ارقام يادشده از اين نيز بلندتر باشد.

موصوف همچنان گفت که اکثراً اطفال زندگى خود را در جنگ و انفجارات از دست مى دهند و علاوه بر آن، در جنگ ها از آنها استفاده صورت مى گيرد.

او افزود که طى سال جارى، دو همچو واقعه ثبت شده که اطفال در صفوف پوليس ايفاى وظيفه مى کرده اند؛ يکى از آنها چندى قبل در ولسوالى شاوليکوت زخمى شده بود.

به گفتۀ وى، در همين حال در صفوف مخالفين مسلح نيز موارد زيادى ديده شده که از اطفال در صفوف جنگ استفاده ميشود.

موصوف، در مجموع در مورد تعليم اطفال معلومات داد و گفت که هر چند وضعيت تعليمى اطفال خوب شده؛ اما با وجود آن نيز ٤٠ درصد اطفال اين ولايت، از تعليم محروم اند.

به گفتۀ او، در اين راستا مشکل دخترها خيلى جدى است؛ چرا که آنها در سطح ولسوالى ها به تعليم دسترسى ندارند و اکثريت آنها در دورۀ متوسطه از تعليمات محروم ميشوند.

به گفتۀ وى، اين مسووليت حکومت است که فرهنگ حمايت از اطفال را در جامعه عام نمايد؛ بجاى کارهاى شاقه، زمينۀ تعليم و شرايط آموزش سالم را به آنها مهيا سازد.

فضل البارى بريالى رييس اطلاعات و فرهنگ کندهار نيز وضعيت اطفال را قابل نگرانى خوانده و گفت که در اين بخش،  نياز است که برنامه ها  و ميکانيزم هاى ملى در سطح کشور داشته باشيم.

او افزود که اين وظيفۀ هر فرد است که از لت و کوب اطفال و يا انجام دادن کارهاى شاقه بالاى آنها در جامعه جلوگيرى نمايد؛ بايد به آنها زمينۀ تعليم و محيط سالم را مساعد سازد.

موصوف بر حکومت تاکيد  کرد که به تربيۀ درست و سالم اطفال سرمايه گذارى نمايد و در اين بخش امور آگاهى عامه را توسعه بخشد.

احمدشاه سپر يکى از فعالان مدنى کندهار نيز گفت که جنگ هاى متواتر چند دهۀ گذشته، باعث شده که نسبت به ساير افراد، اطفال را زيادتر متاثر نمايد.

موصوف افزود که ناامنى، فقر و بى سرپرستى، مشکلاتى است که اکثريت اطفال را علاوه بر انجام دادن کارهاى شاقه، به جرايم مجبور کرده و قابل نگرانى شديد است.

نذيراحمد طفل ١٤ ساله است که فقر خانوادگى، وى را به کارهاى شاقه مجبور کرده است.

این طفل که پدرش در انفجار ماين کشته شده و دو خواهر و يک برادر کوچک دارد، براى پيدا کردن نفقه به آنها، مجبور است که کار ترميم موتر را  پيش ببرد.

موصوف، به آژانس پژواک گفت که از يکسو کار وى مشکل است و از سويى هم با توهين و رفتار نادرست استاد ترميمگاه مواجه است؛ حتى گاهگاهى لت و کوب نيز ميشود.

وى افزود که وضعيت بدتر اين است که از سوى مردم اذيت ميشود، وى را به چشم خوب نمى بينند و يا هم خواسته هاى غيراخلاقى را از وى مطرح مى کنند.

او گفت که دلش مى خواهد تعليم نمايد؛ اما نمى تواند؛ چرا که يگانه نان آور خانۀ خود است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement