خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

باشندگان گردیز با مشکلات راه بندان مواجه اند

باشندگان گردیز با مشکلات راه بندان مواجه اند

Dec 10, 2017 - 18:21

گردیز(پژواک،۱۹قوس۹۶): باشندگان گردیز، از مشکلات راه بندان عمومی و ایجاد موانع از سوی ادارات مختلف در این شهر، شاکی اند و می گویند که به این خاطر با مشکلات مواجه شده اند.

آنها مسدود کردن راه ها از سوی مقام ولایت، قوماندانی امنیه، لوای سرحدی و ریاست محکمه را یک عمل نادرست میدانند و می گویند که این راه ها باید هرچه زودتر باز شود.

حاجی محمد ولی باشندۀ منطقۀ باغ شاه گردیز، از مسدود شدن شاهراه شمالشرق این شهر از سوی لوای سرحدی پولیس شکایت دارد و می گوید این راه که چند ولسوالی را با مرکز وصل می کند، از چند ماه به اینسو از سوی لوای یادشده به طور کامل مسدود شده و به هیچ کس اجازۀ تردد از آن داده نميشود.

محمدولی به پژواک گفت که مردم، به سبب مسدود شدن شاهراه "بادپښ" مجبور شده اند که از راه های فرعی تردد کنند؛ اما در مسیر راه های فرعی، مسافران چندین بار از سوی دزدان غارت شده اند."

وی افزود: "این راه از هفت ماه به اینسو به طور کامل مسدود شده، مردم از راه های فرعی تردد می کنند، در مسیر راه های فرعی نیز کپرک های بزرگ ایجاد گرديده، که موترهای خُرد از آن به راحتی عبور کرده نمی تواند.  چندین بار با مقامات مراجعه کرده ایم که این راه را باز کنند؛ اما قبول نکرده اند."

علی احمد باشندۀ قریۀ صمدخیل منطقۀ "تیره" که در حومۀ مقام ولایت موقعیت دارد گفت که باشندگان چند قریۀ این منطقه، به سبب مسدود شدن این راه، با مشکلات مواجه شده و مجبوراند که برای خانه های شان از راه های چند برابر طولانی استفاده کنند.

احمد افزود که راه عمومی، از سوی مقام ولایت در دو نقطه مسدود شده و تا کنون هیچ امکان بازشدن آن به نظر نمی رسد.

وی افزود: "با مشکلات بسیار جدی مواجه می باشیم، از طرف شب با مردم زنان و مریضان می باشند؛ پس آنها کجا بروند، چه کار کنند؟ اکنون اگر در خانۀ مردم مریض پیدا شود، آنها به سبب انسداد این راه قادر به انتقال مریض شان نمی باشند، در راه های دیگر خطر دزد موجود است. مقام ولایت که از خودشان حفاظت کرده نمی تواند، برای ما چه خدمت خواهد کرد."

دیگر باشندگان این شهر نیز نظریات مشابه را بیان کردند.

تاج محمد منگل عضو شورای ولایتی پکتیا نيز انسداد راه ها از سوی ادارات دولتی را سبب ایجاد مشکلات برای مردم و بیشتر شدن فاصله بین مردم و ادارات و همچنان سبب وقوع حوادث بیشتر ترافیکی دانسته گفت که این مشکل را، با ادارات مربوطه شریک خواهد کرد؛ تا این راه دوباره باز شود.

منگل افزود که انسداد راه، راه حل دایمی بهترشدن وضعیت امنیتی نیست و آنها نیز منتظر این خبر مسوولان می باشند که بعد از دفع تهدیدات جدی مؤقت، راه ها دوباره باز خواهد شد.

اما عبدالله حسرت سخنگوی والی پکتیا گفت که تنها راه های فرعی، بر اساس بعضی ملحوظات امنیتی این ادارات، مسدود شده و برای تردد مردم راه های بدیل ایجاد گرديده است.

حسرت، مسدود شدن این راه ها را نه تنها به سود ادارات یاد شده، بلکه به نفع مردم نیز دانسته و گفت که در اکثر رویدادهای تروریستی، مردم عام متضرر می شوند و این کار را به هدف جلوگیری از چنین حوادث انجام داده اند.

وی اضافه کرد که در حادثۀ اخیر، شاهراه کابل-گردیز در مقابل قوماندانی امنیه تخریب شده که اکنون به هدف ترمیم مسدود است.

وی گفت: "راه ها به شکل کامل مسدود نشده است، ما از مردم نیز می خواهیم که در این کار با ما همکاری کنند؛ تا از وقوع رویدادهای تروریستی جلوگیری شود."

وی افزود که کار بالای ایجاد راه های بدیل بعضی شاهراه ها جریان دارد، که بعد از تکمیل شدن کارشان به بهره برداری سپرده خواهد شد.

قابل ذکر است که علاوه بر گردیز، در کابل و بعضی ولایات دیگر نیز راه های عمومی از سوی حکومت و یا هم از سوی زورمندان مسدود شده، که به سبب آن مردم با مشکلات زیادی مواجه اند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement