خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

صديق: ما تلاش کرديم تا قانون پولشويى را به حد نهايى تطبيق کنيم

صديق: ما تلاش کرديم تا قانون پولشويى را به حد نهايى تطبيق کنيم

Dec 10, 2017 - 16:54

کابل(پژواک،١٩ قوس ٩٦): رييس بانک مرکزى مى گويد که صندوق بين المللی پول (IMF)، اصلاحات مالی و اقتصادی حکومت افغانستان را مثبت ارزيابى نموده است.

خليل صديق رييس بانک مرکزى، امروز در يک نشست خبرى در کابل گفت که جلسه هيئت رهبرى اين صندوق، بتاريخ ١٧ قوس ١٣٩٦ در واشنگتن برگزار شد و دراين جلسه تعهدات و اقدامات حکومت افغانستان در عرصه های حفظ ثبات مالی، رشد اقتصادی، ثبات اقتصاد بزرگ، تطبيق اصلاحات در سکتور مالی، مبارزه با فساد و ايجاد فرصت های کاريابی، به بررسى گرفته شد و از آن قدردانی نمودند.

وى افزود که بانک مرکزى، در سال روان با تدابيرى که اتخاذ نموده بود، درکنترول قيم و جلوگيرى از انفلاسيون موفقانه عمل کرد و آمار موجود نشان مى دهد که امسال، تورم يا انفلاسيون به ٣،٧٧ در صد مى رسد.

به گفته موصوف، اين رقم بادرنظرداشت مشکلات اقتصادى و واردات بلندى که افغانستان دارد، نسبت به کشورهاى همسايه خيلى کمتر مى باشد و در سال روان، رقم انفلاسيون در ايران بيش از ١٥ درصد و در پاکستان بين ٧ تا ٩ درصد است.

تورم يا انفلاسيون (Inflation)از نظر علم اقتصاد؛ اشاره به افزايش سطح عمومی توليد پول، درآمدهای پولی يا قيمت است. تورم، عموماً به معنای افزايش غيرمتناسب سطح عمومی قيمت در نظر گرفته می‌شود.

همچنان رييس بانک مرکزى، درنشست امروز خاطر نشان کرد که ذخاير خالص اسعارى در د افغانستان بانک، نسبت به سال هاى قبل افزايش يافته است.

اما  او  گفت که در سال روان، نوسانات نرخ تبادله در مارکيت وجود داشت و پول افغانى در برابر دالر ٣ درصد کاهش داشت؛ اما اين درحالى است که اکثر پول هاى جهان چون پوند سترلنگ انگلستان، تومان ايرانى، کروش چين، کلدار پاکستان دربرابر دالر امريکايى ارزش شان را از دست داده اند و حتى از برخى کشورها در مقايسه با پول افغانى بيشتر ارزش خود را از دست داده اند. 

صديق افزود که حکومت افغانستان، تلاش هاى جدى نموده تا قانون پولشويى را به حد نهايى تطبيق کند، که درنتيجه توانسته است دستاوردهايى دراين زمينه داشته باشد.

به گفته او، درسال روان حدود ١٥٠ تن که پولشويى مى کردند، از سوى ادارات ذيربط با همکارى دافغانستان بانک، شناسايى و به پنجه قانون سپرده شده اند.

موصوف به سوالى مبنى بر اينکه پولشويى از سوى کدام افراد صورت مى گيرد؟ گفت: "اين  يک عمل ريسکى و خطرناک است، زد و بندهايى مى خواهد، وسايل مى خواهد و امکانات مى خواهد که اين کار را بکنند و انجام اين کار، بدون زورمندان و سلاح داران امکان پذير نيست."

او به سوالى درمورد اينکه چه مقدار پول هاى نامناسب جمعاورى و تعويض شده است؟ گفت که درمجموع ٣ ميليارد بانکنوت افغانى جمع آورى گرديده است.

 اين درحاليست که بانک مرکزى کشور درماه حوت سال گذشته اعلام کرده بود که پول‌های کهنه‌ ای که  مواد اجنبی، روى آن نقاشی و مهر شده باشد، از نظر ظاهری تغيير يافته و از اثر بی توجهی و بی اعتنايى شکل آن تغییر کرده باشد؛ از تاريخ اول حمل ١٣٩٦ غير قابل اعتبار و قابل چلند نمى باشد و حین ارايه به بانک، بدون معاوضه مصادره (ضبط) شده و در محو آن اقدام می گردد.

 بانک مرکزى، از کسانى که اينچنين بانک نوت ها را دارند، خواسته است که الى آخر حوت سال ١٣٩٥، به نزديکترين بخش اين بانک مراجعه نموده و بانکنوت هاى يادشده را تعويض نمايند.

با توجه به موجوديت مقدار زياد اين چنين پول ها نزد مردم، بانک مرکزى اين تاريخ را از اول حمل سال ٩٦  تا چهارماه ديگر تمديد کرد. 

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement