خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

رويدادهاى نقض حقوق بشر در ولايات مشرقى ١٥ درصد بلند شده است

رويدادهاى نقض حقوق بشر در ولايات مشرقى ١٥ درصد بلند شده است

Dec 12, 2017 - 15:25

جلال آباد (پژواک، ٢١ قوس ٩٦): مقامات محلى کميسيون مستقل حقوق بشر در زون شرق مى گويند که طى سال جارى، بيش از چهار صد شکايت در مورد نقض حقوق بشر در ولايات مشرقى ثبت شده است.

اين کميسيون، همچنان با ابراز نگرانى گفته است که ارگان هاى امنيتى در مورد بازداشت متخلفين حقوق بشر، هيچ اقدام نمى کنند، که در اثر آن اين رويدادها روز تا روز بيشتر ميشود.

عرفان الله لاروى مسوول بخش نظارت دفتر محلى حقوق بشر در ولايات مشرقى گفت که طى سال جارى، بيش از ٤٠٠ رويداد نقض حقوق بشر در حوزۀ شرق ثبت شده، که بخش اعظم آن رويدادهاى خشونت عليه زنان است.

او افزود که در رويدادهاى نقض حقوق بشر، نسبت به سال گذشته ١٥ درصد افزايش آمده که به نظر وى، عوامل عمدۀ آن عدم طبيق قانون و خارج شدن حاکميت دولتى در اکثريت مناطق است.

اين مقام دفتر محلى کميسيون حقوق بشر افزود که هر چند نسبت به سال گذشته، تغييرات قابل توجه در بخش امور ارگان هاى عدلى و قضايى به ميان آمده؛ اما پوليس و ساير ارگان هاى امنيتى هنوزهم بر دستگيرى و مجازات متخلفين حقوق بشر موفق نشده اند.

صبرينا حميدى رييس کميسيون مستقل حقوق بشر در زون شرق نيز در صحبت با پژواک پذيرفت که ارگان هاى امنيتى، در بخش دستگيرى متخلفين حقوق بشر سهل انگارى مى کنند؛ اما تا يک حد همکارى وجود دارد.

به اساس گفته هاى وى، رويدادهاى نقض حقوق بشر و خشونت، به علت عدم همکارى ارگان هاى امنيتى و عدم حاکميت قانون، روز تا روز بيشتر ميشود.

عطاءالله خوگيانى سخنگوى والى ننگرهار، به آژانس پژواک گفت که تا حد زيادى تلاش شده که پوليس و کارمندان امنيتى را به کار مشترک و کمک با ارگان هاى عدلى و قضايى و يا هم ارگان هاى حقوق بشر تشويق نمايند.

کميسيون حقوق بشر در شرق، اين اظهارات را در حالى ابراز داشته که تاريخ ده دسمبر يا روز بين المللى حقوق بشر؛ علاوه بر کشورهاى جهان، در افغانستان نيز تجليل ميشود؛ اما تاثر عامۀ مردم اين است که افغان ها هنوز هم از عدم تطبيق حقوق بشر رنج مى برند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement