خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

صدها خانواده به دليل جنگ از منطقۀ «تبر» ولسوالى سانچارک بيجا شده اند

صدها خانواده به دليل جنگ از منطقۀ «تبر» ولسوالى سانچارک بيجا شده اند

Dec 14, 2017 - 17:18

شهر سرپل (پژواک، ٢٣ قوس ٩٦): مقامات ولايت سرپل ميگويند که صدها خانواده به دليل جنگ از منطقۀ «تبر» ولسوالى سانچارک ولايت سرپل بيجا شده اند.

ذبيح الله امانى سخنگوی والی سرپل به آژانس خبرى پژواک گفت که تاکنون ارقام رسمی که از ولسوالی سانچارک رسیده است، بیش از پنجصد خانواده آواره شده اند.

وى افزود که بخاطر معلوم نمودن وضعيت آواره گان تیم سروی امروز به ساحه اعزام شده است.

يک منبع امنيتى که نمى خواهد نامش در گزارش ذکر شود، به آژانس خبرى پژواک گفته است که در ٢١ قوس ميان دو قوماندان نيروهاى خيزش مردمى (افراد مسلح محلى ضد مخالفين مسلح دولت) بنام هاى رييس کريم و ابراهيم در قريه «تبر» درگيرى شد و سپس رييس کريم با شمارى از افراد خود با طالبان مسلح پيوست.

به گفتۀ او، اين منطقه که در سمت غربى مرکز ولسوالى سانچارک موقعيت دارد و حدود شش هزار خانواده در آن زندگى مى کنند، در شب ٢٢ قوس بعد از يک جا شدن رييس کريم با طالبان، در کنترول طالبان درآمد و هنوز جنگ در اين منطقه ادامه دارد.

طالبان گفته اند که رييس کريم با چهل تن از افراد مسلح خود به آنان یک جا شده است.

اما ذبیح سخنگوی والی سرپل قبلا گفته بود که رييس کريم با طالبان يکجا نشده، اما جنگ بين افراد دو قوماندان ياد شده صورت گرفته و طالبان مسلح با استفاده از اين وضعيت حمله نموده و بخش هاى غربى اين قريه به دست طالبان سقوط کرده است. وى افزود بود که نیروهای کمکی به محل عزام گردیده است.

مولوى نقيب الله باشندۀ اين منطقه در شهر سرپل مرکز اين ولايت به آژانس خبرى پژواک گفت که اکثر خانواده هاى اين منطقه به دليل جنگ منازل شان را ترک نموده و به قريه هاى همجوار، مرکز ولايت و حتى ولايت هاى همجوار فرار کرده اند.  

وى گفت که خانواده او همراه با سى خانواده ديگر اين منطقه به مرکز سرپل آمده و اين بيجا شده گان اکنون در خانه هاى دوستان شان به سر مى برند.

مولوى نورمحمد بيک عضو شوراى ولايتى سرپل مى گويد که صدها خانواده اين منطقه متوارى شده و به قريه هاى همجوار، مرکز سرپل و حتى ولايت هاى جوزجان و بلخ فرار کرده اند.

کریمه که یکتن از این آواره گان است، میگوید: "ما سه موتر بودیم که بیشتر زنان و اطفال بودند که با یک مرد محرم توانستیم این روستا را ترک کنیم، نه چیزی برای خوردن داریم و نه پولی برای خرچ و حکومت هم تا هنوز هیچ کاری برای مردم نکرده است."

زلیخا بانوی دیگری که به شهر سرپل آمده است، میگوید: "هنوز هم خیلی از زنان و کودکان در قریه های اطراف در سرماه زمستان با مشکلات زیادی روبرو اند تا هنوز هیچ کسی به داد مردم نرسیده و بیشتر باشنده گان هنوز هم دراین روستا گیر مانده اند."

يک تن ديگر از باشنده هاى محل که از ذکر نامش خوددارى مى کند طى تماس تيليفونى به پژواک گفت، در جريان جنگ که هنوز هم در مناطق مسکونى ادامه دارد يک زن کشته شده و يک زن و دو کودک زخم برداشته اند.

خلیل فرمانده پولیس سرپل دلیل کندی عملیات را سنگر قراردادن خانه های مسکونی و گروگان گیری افراد ملکی از سوی طالبان عنوان میکند که عملیات نیروهای امنیتی را به کندی مواجه شده است؛ اما جنگ به شدت ادامه دارد.

براساس گزارشات محمد عظیم قویاش عضو مشرانو جرگه، در نتیجه درگیری امروز، ۵ تن از افراد ملکی نیز در این روستا کشته کشته شده است.

اما باشنده گان محل از کشته شدن ۵ تن و زخمی شدن ۴ فرد ملکی خبر می دهند.

اما مقامات محلی تاکنون در مورد اين تلفات چیزی نگفته اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking
Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan