خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

آوارگان منطقه " تِبِر"حکومت را به کم توجهی به وضعیت شان متهم می‌کند

آوارگان منطقه " تِبِر"حکومت را به کم توجهی به وضعیت شان متهم می‌کند

Dec 19, 2017 - 18:34

سرپل (پژواک، ۲۸ قوس ۹۶): خانواده‌های بیجا شده منطقه" تِبِر"سرپل که در پی حمله طالبان به این منطقه آواره شده‌اند، می‌گویند که با وجود بیرون راندن طالبان از این منطقه، توانایی بازگشت ندارند.

حلیمه که مادر شش فرزند است و با خانواده‌اش از این روستای آواره شده و به شهر سرپل آمده است به آژانس خبری پژواک گفت که نهادهای مسئول تا اکنون به آنان کمک نکرده‌اند.

به گفته وی، تنها شماری از افراد خیرخواه کمک‌های غذایی برای آنان فراهم کرده‌اند.

حبیب الله، یکی دیگر از بیجا شدگان گفت که صد‌ها خانواده که از این منطقه و برخی از قریه‌های اطراف آن آواره شده‌اند، همچنان در بلاتکلیفی بسر می‌برند.

به گفته وی، این خانواده‌ها با حمله طالبان به این منطقه بیجا شده‌اند و حتی اکنون که قریه آزاد شده است کرایه بازگشت به محل اصلی سکونت خود را ندارند.

مسؤلان محلی می‌گویند که طالبان دو روز پیش و در پی ضد حمله نیروهای امنیتی و حمله‌های هوایی، با دادن تلفات سنگین از منطقه تِبِر ولسوالی سانچارک بیرون رانده شدند. تِبِر پنج روز در کنترول طالبان بود.

حبیب الله افزود: «هفت روز می‌شود آواره شده‌ایم و سه روز می‌شود که به سرپل آمده‌ایم اما تا هنوز به ما کمک نشده است .»

امرا خال، یکی دیگر از بیجا شدگان گفت که خانه‌اش بر اثر درگیری آتش گرفت و یکی از فرزندانش را نیز از دست داد اما اکنون که طالبان از قریه بیرون رانده شده اند می‌خواهد برگردد اما پول برگشت را ندارد.

وی گفت که از حکومت می‌خواهد به این مسئله توجه کند.

محمد علی حکیمی عضو شورای ولایتی سرپل گفت که براساس گزارش‌هایی که دریافت کرده است، تنها پنج درصد از خانواده‌های بیجا شده کمک دریافت کرده‌اند.

حکیمی افزود: «کارحکومت محلی هم کند است تا اسناد ثبت نام بیجا شدگان را بخاطر کمک به آنان تکمیل کند، مردم تلف خواهند شد .»

احسان الله، نماینده بیجاشدگان تِبِر در ولسوالی سانچارک گفت که بیش از چهار هزار خانواده از این منطقه آواره شده‌اند. به گفته وی، ۱۸ غیر نظامی در نتیجه نبرد‌ها در این منطقه کشته و ۲۶ تن دیگر زخمی شده‌اند اما حکومت با وجود فصل سرما، تنها سه هزار افغانی را به عنوان کمک به این مردم در نظر گرفته است.

ذبیح الله امانی سخنگوی والی سرپل گفت که تا اکنون نزدیک به ۱۳۰۰ خانواده بیجا شده از تِبِر که به ولسوالی‌های سانچارک، سوزمه قلعه، گوسفندی ومرکز سرپل آمده‌اند، ثبت نام شده اند و برای هر خانواده سه هزار افغانی اعطا شده است.

وی با اشاره به کشته و زخمی شدن شماری از باشندگان این قریه در نتیجه درگیری‌ها، گفت که تیم حقیقت یاب برای بررسی تلفات و خسارات تعیین شده است و یافته‌های خود را به زودی با رسانه‌ها شریک خواهد ساخت.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan