خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مشرانوجرگه: اختلافات میان ارگ و والی برکنارشدۀ بلخ باید حل شود

مشرانوجرگه: اختلافات میان ارگ و والی برکنارشدۀ بلخ باید حل شود

Dec 31, 2017 - 16:15

کابل (پژواک،۱۰جدی۹۶): رییس مشرانوجرگه، ضمن تاکید بر حل اختلافات میان ارگ ریاست جمهوری و والی برکنار شدۀ بلخ می گوید که جای کشمکش نیست و باید همه در چوکات قانون؛ یکدیگر را تحمل نمايند.

محمد اشرف غنى رييس جمهور کشور، چند روز قبل استعفاى عطاء محمد نور را که چند ماه قبل سپرده بود، منظور کرد و انجنير داوود را به حيث والى جديد بلخ معرفى نمود.

اما عطاء محمد نور والى  مستعفى شدۀ بلخ، اين فيصلۀ رييس جمهور را نمى پذيرد. موصوف ديروز بار ديگر ارگ و قصر سپيدار را مورد انتقادهاى شديد قرار داد و تصريح کرد که کسى وى را برکنار کرده نمى تواند.

نثار احمد حارس نماینده مردم در مشرانوجرگه، در نشست امروز این جرگه از وضعیت به وجود آمده میان ارگ ریاست جمهورى وعطاء محمد نوراظهار نگرانی کرد و گفت: "عطا محمدنور دیروز اعلام آمادگی کرد تا از راه تفاهم به این مشکل نقطه پایان گذاشته شود."

به گفتۀ موصوف، حکومت تاکنون در مورد، موضع روشن نداشته است.

حارس از رييس مشرانوجرگه خواست تا با استفاده از نفوذ و صلاحیتش، میان والی بلخ و ارگ ریاست جمهوری ميانجيگیری نماید تا این مشکل گردد.

نظر محمد فقیری عضو دیگر این جرگه نیز نظر مشابه داشت و گفت که به منظور جلوگیری از بحران،  ضرورت است که میان ارگ و عطاء محمد نور میانجیگری صورت گیرد.

شماری از اعضای دیگر این جرگه نیز بر حل اختلافات میان ارگ و ولایت بلخ تاکید داشتند .

فضل هادی مسلمیار رییس مشرانوجرگه، برحل اختلافات یاد شده از طریق مذاکره تاکید کرد و گفت: «جای کشمکش نیست، باید همه در چوکات قانون یکدیگر را تحمل کنیم، از خودسری و بی قانونی بگذریم.»

او افزود که زورگویی و خلاف قانون عمل کردن، به مصلحت کشور ومردم نمی باشد و باید همه در راستای تطبیق قانون تلاش کنند.

وی گفت: "آماده ام در صورت ضرورت، میان ارگ و والی بلخ میانجیگری کنم."

مسلمیار با اشاره به حمله روز پنجشنبه به مرکز فرهنگی تبیان در کابل گفت هر کسی که غفلت کرده، باید مورد پیگرد قانون قرار گیرد.

وى بدون ارایه جزئیات، خطاب به سیاسیون افزود: «رهبران سیاسی در سیاست شان تغییر بیاورند؛ تا افغان ها قربانی سیاست نادرست آنها نشوند.»

به گفته موصوف، این قضیه باید به شکل جدی بررسی شود؛ زیرا به گفته او در سازماندهی چنین حملات، حتما کسانی دست داشته اند که در کابل حضور دارند و باید شناسایی و مورد پیگرد قرار بگیرند.

رییس مشرانوجرگه، درادامۀ صحبت هايش گفت که در جلوگیری ازاین رویداد، نیروهای امنیتی نیز غفلت کرده اند.

وی به کمیسیون امور دفاعی جرگه وظیفه سپرد تا رویداد روز پنجشنبه را در هماهنگی با سکتور امنیتی بررسی وگزارش آنرا به جرگه ارایه نماید .

نجیبه حسینی عضو مشرانوجرگه نیز با اشاره به حمله گروه داعش به مرکز فرهنگی تبیان گفت: «من که سیزده سال می شود در دشت برچی زندگی می کنم، خبر نداشتم که چنین مرکزی در این ساحه وجود دارد، حتما کسانی در شهر کابل هستند که انتحار کنندگان را همکاری می کنند.»

وی از ارگانهای امنیتی خواست تا به منظور پاکسازی شهر کابل از وجود همچو افراد، عملیات تصفیوی را راه اندازی کنند و کسانی که دست به چنین کار می زنند، شناسایی و مورد پیگرد قرار دهند.

درنتيجۀ حملات انتحارى وانفجار درميان اشتراک کننده هاى يک همایش علمی-پژوهشی درمرکز فرهنگی تبیان  در غرب کابل، ۵۰ تن کشته و بیش از ۹۰ تن زخمی شده اند.

 گروه  داعش، مسوولیت این حملات را بر عهده گرفته است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement