خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

تاجران در بلخ از تشنج بین ارگ و عطا محمد نور زیان دیده اند

تاجران در بلخ از تشنج بین ارگ و عطا محمد نور زیان دیده اند

Jan 03, 2018 - 19:50

مزارشریف(پژواک،۱۳جدی۹۶): مسؤلان اتاق تجارت بلخ می گویند اگر وضعیت جاری بین ارگ و والی برکنار شدۀ بلخ همچنان ادامه یابد، تاجران مجبور به بیرون کردن سرمایه های شان از کشور خواهند شد.

تاجران این ولایت از حکومت مرکزی می خواهند که بخاطر بهبود وضعیت سیاسی کار کند.

در عین حال، دوکانداران نیز می گویند که نگران هستند که این وضعیت بر کارشان تاثیر منفی بگذارد.

محمد اشرف‌ غنی رئيس جمهور دو هفته قبل «استعفای» عطا محمد نور از ولايت بلخ را تاييد و به جای او  انجنيرمحمد داوود يکی از اعضای ديگر جمعيت اسلامی را به عنوان والی بلخ تعيين کرده است. اما وی تا اکنون کارش را به شکل رسمی آغاز نکرده است.

نصیر احمد قاسمی رئیس اجرایی اتاق تجارت بلخ به آژانس خبری پژواک گفت که نا امنی در شمال که با میان آمدن حکومت وحدت ملی ایجاد شده است بر کار تاجران تاثیر منفی گذاشته است.

وی گفت که طی چند سال گذشته تجارت در بلخ به سبب امنیت نسبی خوب بود اما در مورد تاثیر منفی تشنج بین ارگ و والی بلخ در جریان دو هفته گذشته بر وضعیت کار تاجران نگران است.

قاسمی افزود چنان چه بحران روان سیاسی بین عطا محمد نور و ارگ بدتر شود و اوضاع ناامن شود، تاجران مجبور خواهند بود سرمایه شان را به دلیل ترس از محفوظ نبودن، از کشور خارج کنند.

حاجی مایل یک تن از تاجران بلخ به پژواک گفت، بلخ نسبت به ولایات دیگر کشور که از امنیت نسبی برخوردار بود، و تاجران تا حدودی احساس امنیت می کردند.

وی افزود:" اما زمانی که مشکل سیاسی بین ارگ و بلخ ایجاد شده، نگرانی های ما نیز بیشتر شده است."

به گفتۀ وی، تاجران در چنین وضعیتی، سرمایه های خود را مصؤن نمی دانند و از حکومت می خواهند برای حل وضعیت پیش آمده اقدام کند.

دوکانداران و سرمایه گذاران کوچک نیز می گویند که تشنج بین والی بلخ و ارگ بر فروش اقلام آنها نیز تاثیر منفی گذاشته است.

ذبیح الله که شرکت مواد آرایشی دارد به پژواک گفت، نگرانی های ناشی از بحران جاری بر بازار این شرکت نیز تاثیر منفی گذاشته است.

وی افزود که از دو هفته به این سو فروش شرکت اش بسیار کم شده است.

ذبیح الله گفت که اکثر دوکاندارانی که از ولایات دیگر شمالی از این بازار خریداری می کردند اکنون از سفر به شهر مزار شریف خود داری می کنند و اگر وضعیت جاری همچنان ادامه پیدا کند و حکومت آنرا کنترول نکند، زیان دوکانداران بیشتر می شود.

محمد ابراهیم یک تن از دوکانداران مواد غذایی به پژواک گفت که مردم فکر می کنند احتمال دارد وضعیت کنونی به جنگ های همانند دهه هفتاد(جنگ های مجاهدین) تبدیل شود و به همین دلیل بازار کار و تجارت مزار شریف در دو هفته اخیر رو به خرابی نهاده است.

فعالان مدنی بلخ می گویند که کنترول بحران بین ارگ و والی بلخ در توان حکومت مرکزی است و مردم بخاطر سکوت حکومت در این زمینه نگران هستند.

اعضای جامعه مدنی خاطر نشان می سازند که حکومت مسؤلیت دارد به مردم اطمینان دهد که وضعیت بدتر نمی شود و به سوی ناامنی نمی رود.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement