خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

" طالبان در نیمروز گمرک ایجاد کردند"

" طالبان در نیمروز گمرک ایجاد کردند"

Jan 03, 2018 - 19:01

زرنج(پژواک،۱۳جدی۹۶):منابع محلی و تاجران  می گویند که طالبان ده ها عراده موتر را در ولسوالی خاشرود ولایت نیمروز توقف داده و از آنها محصول اخذ می کنند.

یک تن از تاجران که از نشر نامش خود داری کرد، به آژانس خبری پژواک گفت که امروز دو کانتینر مال وی که در یک موتر تیلر بار است، در منطقۀ غورغوری ولسوالی خاشرود ولایت نیمروز از سوی طالبان توقف داده شده است.

غورغوری نام سابقۀ مرکز ولسوالی خاشرود است.

وی گفت، در این منطقۀ حدود ۱۵۰موتر دیگر نیز بر سر سرک توقف داده شده که طالبان از آنها به نام  گمرک محصول می خواهند.

وی می گوید:" این موتر ها تا اکنون( حوالی ساعت۷:۳۰) ایستاده است و رانند منتظرفیصلۀ طالبان در این مورد می باشند، که از آنها چه اندازه محصول دریافت می کنند."

در مکتوب که ظاهرا از سوی طالبان نشر شده، آمده است:" ریاست گمرکات کمیسیون امور مالی و اقتصادی امارت اسلامی افغانستان،  سر از ۱۳جدی رسما مطابق بر لایحۀ و اصول شان از شاهراه تجارتی نیمروز برای دریافت محصول گمرک شروع می کند، بر همین اساس از این تاریخ به بعد هیچ موتر بار بری بدون محصول حق عبور و مرور را ندارد."

یک تن از مسوولان محلی ولسوالی خاشرود به آژانس خبری پژواک گفت که طالبان از چهار روز به ا ینسو شاهراه زرنج- دلارام را در منطقۀ دهمزنگ که در ۳۰کیلومتری مرکز ولسوالی دلارام موقعیت دارد، زنجیر بسته اند و از موتر های باربری که بر اساس گمرک که آنها تازه ایجاد کرده از این مسیر رفت آمد می کند پول اخذ می نمايند.

وی گفت، طالبان به رانندگان امر کرده که بعد از امروز مجبور و مکلف اند که یک اندازه پول را به طالبان بدهند و در مقابل آن رسید( تعرفه) داده می شوند.

به گفتۀ وی، قبلا در این منطقه پوسته های اردوی ملی موجود بود، اما دولت آن همه را جمع کرده و این راه به همین سبب نا امن شده و طالبان به شکل دوامدار در آن موجود می باشند.

اما مل پاسوال غلام جیلانی ابوبکر قوماندان امنیۀ نیمروز این موضوع را به شکل ضمنی تایید کرد و به آژانس خبری پژواک گفت که در نظر دارد به هدف پاکسازی این راه از وجود طالبان، عملیات انجام دهد، تا مردم به اطمنان و آرامی از این راه تردد کنند.

وی می افزاید:" طالبان قبل از این نیز چندین بار از موتر ها باج گرفته، اما نیروهای امنیتی آنجا رفتند و طالبان فرار کردند."

پژواک تلاش کرد نظر رسمی طالبان در این مورد دریافت کند، اما موفق به این کار نشد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement