خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"قاچاقبران، با دهشت افگنان رابطۀ تنگاتنگ دارند"

"قاچاقبران، با دهشت افگنان رابطۀ تنگاتنگ دارند"

Jan 07, 2018 - 14:47

کابل(پژواک،۱۷جدی۹۶): برخی اعضای مشرانوجرگه، فروشندگان مواد مخدر را زمینه ساز حملۀ انتحاری در منطقه بنایی حوزه نهم امنیتی شهرکابل میدانند و خواستار بررسی جدی این رویداد می باشند.

در حملۀ انتحاری پنجشنبه شب در منطقه بنایی از مربوطات حوزه نهم امنیتی شهر کابل،  ١٣ پولیس کشته شده،  ٢٢ تن بشمول ١٦ پولیس و شش فرد ملکی زخم برداشته اند.

این حمله درحالى به وقوع پیوست که نیروهای امنیتی، حوالى ٤عصرروز پنجشنبه  به هدف جمع آورى موادمخدرو مشروبات الکولى وبازداشت فروشنده هاى آن درمنطقه بنایی عملياتى را راه اندازى کردند، که منجر به درگيرى ميان نيروهاى امنيتى و دکانداران محل شدند .

 درنتيجۀ درگيرى، يک تن ازدکانداران کشته  و چهارتن زخمى شدند و ده ها تن از دکانداران دراعتراض به اين کار دست به تظاهرات زدند.

دراین عملیات، يک کيلو و ٧٧٠ گرام هیروئین، ۵۳ گرام شیشه،  بیش از ٢،٨ کيلوگرام ترياک، بیش از ۴۳ کیلوگرام چرس، ۱۶۳ بوتل مشروبات الکولی و يک مقدار پيسه افغانى، کلدار هندى و پاکستانى، پنج میل تفنگچه، دو میل کلاشنکوف و ۲ قبضه بم دستی (نارنجک) به دست پولیس افتاده است.

در نشست امروز مشرانوجرگه، روی این رویداد بحث صورت گرفت.

انارکلی هنریار عضو مشرانوجرگه، با اشاره به حملۀ یاد شده گفت که این حمله نشان داد که قاچاقبران مواد مخدر، با دهشت افگنان رابطۀ مستقیم دارند و نمی خواهند که جلو فروش و تولید مواد مخدر در کشور گرفته شود.

او افزود: "همين فروشنده هاى مواد مخدر، وسیله شدند تا يک تعداد نیروهای امنیتی ما در حملۀ انتحاری کشته شوند."

رونا ترین عضو دیگراین جرگه نيز حملۀ یادشده را سوال برانگیز خواند و گفت که نباید مشرانوجرگه، از قبال این قضیه به سادگی عبور کند؛ این قضیه به بررسی جدی نیاز دارد.

به گفته موصوف، فروشندگان مواد مخدر، رابطۀ مستقیم با دهشت افگنان دارند و در اعتراض به جمع آوری مواد مخدر، زمینۀ انتحار را فراهم کردند.

مولوی محی الدین منصف عضو این جرگه گفت که قاچاقبران، با دهشت افگنان رابطۀ تنگاتنگ دارند و این حمله در پی جمع آوری مواد مخدر و مشروبات الکولی راه اندازی شده است.

وی نیز خواستار بررسی جدی این رویداد شد و گفت: «وظیفه و مکلفیت سکتور امنیتی است که قاچاقبران را که در هرجا و هر سطح باشند، هدف قرار بدهند.»

فضل هادی مسلمیار رییس مشرانوجرگه گفت که حمله در بنایی شهر کابل نشان داد که دهشت افگنان، با قاچاقبران مواد مخدر، رابطه عمیق دارند و باید این قضیه به شکل جدی بررسی شود.

وی افزود: «این رویداد برای ما سوال برانگیز است که چگونه دفعتا، مظاهره در شب راه اندازی شد و انتحارکننده، نیروهای امنیتی ما را هدف قرار داد.»

او به کمیسیون امور دفاعی و امنیتی این جرگه وظیفه سپرد تا این رویداد را در همکاری با ارگانهای کشفی و استخباراتی، بررسی و نتایج آنرا با مجلس در میان بگذارد.

شمارى ازاعضاى مشرانو جرگه، درحالى خواستار بررسی جدی  حادثه ساحۀ بنايى شده اند که فرماندۀ پوليس کابل گفته است که در محل انفجار انتحاری روز پنجشنبه، "یک شبکه تروریستی"  فعالیت داشت و "بغاوت مغازه‌داران"، برای این حمله "زمینه‌سازی" کرد.

همچنین سالم احساس فرمانده پولیس کابل، با تاکید بر "رابطه نزدیک و مستقیم" بین تروریزم و مواد مخدر، گفت که احتمال ارتباط بین فروشندگان مشروبات الکلی و شبکه‌های تروریستی را رد نمی ‌کند و افزود که تیم‌های امنیتی و اطلاعاتی در این مورد تحقیق می ‌کنند.

درعين حال، ولسى جرگه نيزروزگذشته حمله انتحارى بنايى شهرکابل را سوال برانگيزخوانده، خواستاربررسى جدى اين موضوع ازحکومت شدند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement