خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

برشنا پنج قرارداد تهيۀ مواد با چهار شرکت خصوصى داخلى را امضا کرد

برشنا پنج قرارداد تهيۀ مواد با چهار شرکت خصوصى داخلى را امضا کرد

Jan 09, 2018 - 17:02

کابل (پژواک، ١٩ جدى ٩٦): شرکت برشنا قراردادهاى تهيۀ مواد به ارزش حدود ٢٥١ ميليون افغانى را با شرکت ها امضا نموده گفت که عايد ماهانۀ اين شرکت، در حالى يکصد ميليون افغانى است که عوايد برق ١٦ ولسوالى را طالبان جمع آورى مى کنند.

همچنان اين شرکت اعلام کرد که از مجموع ده عشاريه شش ميليارد افغانى طلب اين شرکت بر مشترکين برق، در شش ماه گذشته دو عشاريه پنج ميليارد افغانى را به دست آورده اند.

قراردادهاى تهيه مواد

شرکت برشنا، پنج قرارداد را با چهار شرکت خصوصى داخلى (عبدالرحيم صالح زاده، فرهاد فرزاد لمتد، شرکت تاميناتى و ساختمانى سايقه و ببرک بلال لمتد)  امروز در کابل امضا کرد.

انجنیر امان الله غالب رئیس شرکت برشنا، امروز پس از عقد قراردادها گفت که این قراردادها شامل تدارک ترانسفارمرها، سویچ های خشکه، تجهیزات متفرقه ساختمان امور برق، تهیه و تدارک ۱۰ قلم مواد خام برای تولید ۴۹۰۰ پایه آهن کانکریتی در اندازه های مختلف و پروژه تجهیز ۱۰ قلم مواد ایمنی مورد ضرورت اين شرکت می باشد.

موصوف گفت که تجهیزات يادشده از سوى شرکت هاى قراردادى در دو ماه تهيه خواهند کرد و هزینه آن از بودجه شرکت برشنا پرداخت می گردد.

به گفته او، در سرتاسر کشور حدود ٨٦٠ پروژه به دلیل کمبود مواد ضروری از قبیل پایه و ترانسفارمر از سال ها به اینسو تکمیل نشده و با تهيۀ اين مواد کار آن پيش خواهد رفت.

وی علاوه کرد که با خریداری مواد خام یادشده، دو فابریکۀ تولید پایه کانکریتی دولتی در کابل و بغلان فعال می گردد و دیگر نیاز نخواهد بود که پایه از بیرون خریداری شود.

موصوف افزود که با خریداری تجهیزات ایمنی برای کابل برشنا مقدار ضایعات برق کاهش خواهد یافت، برق مطمئن و دوامدار به شهريان کابل خواهد رسید.

غالب گفت: «پیش از این، ما در کابل حدود ٤٠ درصد ضایعات برق داشتیم؛ اما با تلاش های ما این رقم در سال روان به ٣٣ درصد کاهش يافته است و تلاش می نماییم که ضايعات برق را در سال آينده به ٢٨ درصد برسانیم.»

به گفته وی، یکی از دلایل عمده پرچوی ها در شهر کابل، اضافه بار بودن در ترانسفارمرها و کمبود تجهیزات در برج های برق می باشد، که توانایی انتقال برق به طور همزمان برای تمام مشترکین را ندارد.

او خاطر نشان کرد که ولایت های کابل، ننگرهار، بلخ و هرات؛ در صدر برنامه های شرکت برشنا قرار دارند تا در شبکه های شان به منظور جلوگیری از کاهش ضایعات، اصلاحات به میان آید.

مقروضيت

غالب در نشست خبرى امروز گفت که از مجموع، ده عشاريه شش ميليارد افغانى طلب اين شرکت بر مشترکين برق؛ در شش ماه اخیر یک عشاريه چهار ميليارد افغانى مربوط به مردم و ١،١٣ ميليارد مصارف ادارات دولتی و اماکن مقدس را شرکت برشنا به دست آورده است.

وی همچنان گفت که برخی افراد به شمول عبدالرشید دوستم معاون اول رییس جمهور و محمد کریم خلیلی رییس شورای عالی صلح، تا به حال مقروضیت خود را نپرداخته اند؛ اما برخی اعضای شورای ملی حاضر شده اند که مقروضیت خویش را به اقساط بپردازند.

به اساس گزارش پژواک، مسوولان شرکت برشنا در ماه ميزان ١٣٩٥ فهرست ٧٣ نفر از مقروضین این شرکت را که مربوط به کابل می ‌شود، با رسانه‌ها شریک ساخته است. عبدالرشيد دوستم معاون اول رييس جمهور، با بيش از ٣٦ ميليون افغانى بزرگترين قرضدار شامل اين فهرست بود. نام کريم خليلى نيز شامل اين فهرست مى باشد.

به گفته غالب، برای اولین بار شرکت برشنا در سال روان، از مشکل مالی نجات پیدا کرده و عواید آن ماهانه به یکصد میلیون افغانی رسیده است، که از آن در انکشاف شبکه برق افغانستان استفاده خواهد شد.

غالب همچنان خاطر نشان کرد که طالبان، عواید ١٦ ولسوالی تحت تسلط خود را در پنج ولایت جمع آوری می کنند و شرکت، قادر به جمع آوری آن نمی باشد.

همچنان او در نشست خبرى امروز گفت: «برای مبارزه با فساد و آوردن اصلاحات، ما تحویلدار یکی از بخش های خود را که حدود ٥٠ هزار افغانی معاش دارد، دو خانه در کابل و سه خانه در بغلان دارد و موتر هم دارد، با رسیدن شکایت آن را تبدیل کردیم، حدود یک ماه زیر فشار برخی ها به شمول مخالفین دولت قرار داشتم که دو باره باید به جایش بر گردد؛ اما این کار را نکردم.»

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement