خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

موادکمک شده با اطفال در خوست قبل از توزيع فروخته ميشود

موادکمک شده با اطفال در خوست قبل از توزيع فروخته ميشود

Jan 09, 2018 - 14:46

شهرخوست(پژواک، ١٩ جدى ٩٦): موادغذايى کمک شده براى اطفال سوء تغذى، از سوی برخى ادارات خوست، در شهر فروخته ميشود.

اين مواد موسوم به کاکو، از سوى سازمان غذايى جهان و يونيسف يا ادارۀ سازمان ملل متحد براى اطفال، به وزارت هاى صحت عامه و معارف افغانستان داده ميشود.

مواد يادشده، در مرکز صحى ولايات و همچنان برنامۀ سازمان غذايى جهان، از سوى اين اداره در قريه ها به اطفال مبتلا به سوء تغذى توزيع مى گردد.

اما به گفتۀ برخى منابع، به جاى اينکه مواد غذايى ياد شده بالاى اطفال رايگان توزيع گردد، در شهر خوست و همچنان در دکاکين ولسوالى ها به شکل آزاد و پرچون به فروش مى رسد.

شهاب الدين يکى از مسوولان کلب زيبايى اندام به نام سوپر ستار در شهر خوست مى گويد که مواد ياد شده، در تمامى کلب هاى ورزشى خوست به بازيکنان داده ميشود و آنها نيز آن را به جاى پروتين استعمال مى کنند.

موصوف به آژانس پژواک گفت: "اين مواد از رياست هاى معارف و صحت عامه به شهر وارد ميشود، آن را با ٢٤ کلدار خريدارى مى کنند و بعداً به٣٠ کلدار به بازيکنان مى فروشيم، بازيکنان به خوردن آن رو آورده اند."

حبيب الرحمن يکى از بازيکنان اين کلب به آژانس پژواک گفت از وقتيکه اين کاکو ساخت ممپلى به بازار رسيده است، خوردن پروتين را ترک کرده و از اين مواد استفاده مى کنند.

موصوف افزود: "اکنون به جاى پروتين، تخم و کچالو؛ کاکو مى خورم. اين در اصل براى سوء تغذى اطفال است؛ اما در اينجا از آن به جاى پروتين استفاده مى کنيم."

از لحاظ ساختار، بخش اعظم کاکو يادشده از ممپلى تشکيل شده است، در بسته هاى ويژه پلاستيکى بند شده است، تا از خراب شدن قبل از وقت آن جلوگيرى صورت گيرد و به دسترس اطفال قرار گيرد.

خالد باشندۀ مرکز اين ولايت، به آژانس پژواک گفت که آنها بيش از ده طفل دارند که با سوء تغذى پنداشته ميشوند؛ اما اين مواد را هيچ نديده اند.

وی گفت: "اطفال را به شفاخانۀ ملکی ولایتی نیز برده بودم؛ اما تا کنون برای ما هیچ مواد خوراکی داده نشده، این در حق اطفال ظلم بزرگ است."

در همین حال داکتر عبدالواحد نیازی، همکار تغذیۀ  ریاست صحت عامۀ خوست تایید کرد که این مواد برای آنها از سوی بعضی موسسات خیریه کمک شده است.

با وجود اینکه این مواد، از بیشتر دکانهای خوراکه فروشی شهر دریافت می شود؛ اما داکتر عبدالواحد نیازی در این مورد ابراز بی خبری می کند که گویا برای افراد عام نیز قابل دسترس باشد.

وی به آژانس خبری پژواک گفت: "این مواد تنها برای اطفالى می باشد که با سوء تغذی مواجه اند، گمان نمی کنم که این مواد در شهر به طور پرچون فروخته شود، من در شهر گشت زده ام؛ اما چنین چیزی را ندیده ام."

وی همچنان گفت که در هر جلسه اى که با مسوولان صحی انجام شده، در مورد عدم فروش این مواد تاکید شده و از آنها خواسته شده که این مواد به افراد فقير توزیع گردد.

داکتر عبدالواحد نیازی همچنان افزود که ممکن مصرف مواد موسوم به RUCF او RUTF بدون هدایت داکتر سوء تغذی اطفال، به صحت انسان مضر باشد.

احمد ولی منگل مسوول ولایتی توسعۀ صحی و مدیریت اداری یا OHPM در این ولایت نیز در صحبت با آژانس خبری پژواک، موضوع فروش موادى که با ریاست صحت عامه کمک شده است را رد کرد.

وی افزود: "موادی که در دکاکین فروخته می شود، از مواد ما نمی باشد. ما نمبر سریال آنها را دیده ایم، سریال نمبر آنها با مواد کمک شدۀ ما فرق می کند."

از سوی دیگر، یک مسوول سازمان بین المللی غذايی خوست که نخواست نامش گرفته شود، این را رد کرد که گویا در کاکو کمک شده از سوی آنها فساد شده باشد.

منبع گفت ممکن کاکوی که در شهر و دیگر دکاکین فروخته می شود، کاکوی باشد که بالای مردم توزیع شده است.

به گفتۀ مسوولان صحی ولایت خوست، برای آنها در هر سه ماه از کابل، چهار الی پنج هزار کارتن موادغذایی آورده می شود؛ در هر کارتن ۱۵۰دانه بسته های کاکو موجود می باشد و بالای مراکز صحی توزیع می شود.

همچنان بعضی آمار دیگر نشان می دهد که پروگرام بین المللی غذا یا  WFP نیز هر بار، هزاران کارتن آورده؛ اما معلوم می شود که به افراد مستحق نرسیده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement