خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حکومت به ده ها اتحادیۀ روستایی کمک مالی کرد

حکومت به ده ها اتحادیۀ روستایی کمک مالی کرد

Jan 10, 2018 - 16:12

کابل (پژواک، ٢٠ جدی ٩۶): وزارت احیا و انکشاف دهات، به منظور ارتقاى توانمندی مالی اتحادیه‌های روستایی برای اعطای قرضه به مردم، ٣٣ میلیون افغانی را به ده ها  اتحادیه‌ کمک کرد.

این کمک مالی، امروز در نشستی در کابل با حضور مقام‌های ارشد وزارت احیا و انکشاف دهات، به نمایندگان ۱۰۸ اتحادیه روستایی اعطا شد.

معراج الدین شمس معین مالی و ادرای وزارت احیاء و انکشاف دهات گفت که هدف از این کمک، افزایش پس انداز اتحادیه‌های روستایی به منظور دادن قرضه به روستانشینان می‌باشد.

 وی افزود که باشندگان روستا‌ها می‌توانند با دریافت این قرضه‌ها که بین ۱۸۵ هزار افغانی تا ۳۱۰ هزار افغانی می‌باشد، برای رشد و تقویت فعالیت‌های اقتصادی و تولیدی در روستا‌ها استفاده کنند.

شمس خاطرنشان کرد که این پول، از سوی بانک جهانی پرداخت شده و قرار است از سوی اتحادیه‌های روستایی در ٢۴ ولسوالی پنج ولایت، هرات، بلخ، پروان، بامیان و ننگرهار به قرضه گیرندگان داده شود.

رحمت الله قریشی مسوول برنامه کمک به اتحادیه‌هایی روستایی گفت که با عملی شدن این برنامه، برای سه هزار زن و مرد روستایی به گونه مستقیم و برای نه هزار تن دیگر به شکل غیرمستقیم، زمینۀ اشتغال فراهم خواهد شد.

به گفته وی، اتحادیه‌ها، متناسب با نیاز مردم، از این پول ماشین آلات و اقلام فنی مورد نیاز برای کار آن‌ها از جمله ماشین‌های خیاطی و کارگاه قالین بافی را تهیه می‌کنند و قرضه گیرندگان، باید طبق یک قرارداد پول آن را از طریق عایدی که به دست می‌آوردند، پرداخت کنند.

بسم الله فایض منشی اتحادیه سروستان ولایت هرات که از این کمک مالی مستفید شده است گفت که این برنامه، زمینه اشتغال را برای زنان زیادی که تحت پوشش این اتحادیه هستند فراهم خواهد کرد.

مسوولان وزارت احیاء و انکشاف دهات می‌گویند که کمک مالی تازه از طریق برنامه ملی انکشاف صنایع روستایی این وزارت صورت می گیرد و این اداره، از روند مصرف آن نیز نظارت خواهد کرد.

برنامه مذکور، هفت سال قبل به هدف رشد اقتصاد روستایی، تقویت سرمایه گذاری محلی، افزایش عواید و ایجاد شغل برای زنان و مردان روستایی روی دست گرفته شد و گفته می‌شود که تا کنون ١١۵ میلیون افغانی را به ٢٩۶ اتحادیه کمک کرده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement