خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

اجماع ملى مردم افغانستان: ميان حکومت و عطامحمد نور ميانجيگرى مى کنيم

اجماع ملى مردم افغانستان: ميان حکومت و عطامحمد نور ميانجيگرى مى کنيم

Jan 11, 2018 - 14:04

کابل (پژواک،۲۱جدی۹۶):نهاد اجماع ملی مردم افغانستان، ضمن تاکيد بر حل تنش ميان حکومت و والى پيشين بلخ از طريق مذاکره، مى گويد به کسى اجازه نمى دهد که براى اهداف شخصی، سرنوشت اقوام کشور را به خطر اندازد.

ریاست جمهوری، در ۲۷ قوس اعلام کرد که محمد اشرف‌ غنی، رئیس جمهور، استعفای عطا محمد نور از سمت ولایت بلخ را تایید و به جای او انجنیر محمد داوود را به عنوان والی بلخ تعیین کرده است.

اما عطامحمد نور که رياست اجرایی جمعیت اسلامی را نيز بر عهده دارد، گفته است در صورتى از سمت ولايت بلخ کنار مى رود که جمعيت اسلامى در مورد تصميم اتخاذ کند و شرايط جمعيت پذيرفته شود. 

محمد ابراهیم الکوزی رییس اجماع ملی مردم افغانستان امروز در نشستی که به منظور اعلام آماده گی این اجماع در کابل به هدف میانجیگری میان ارگ و عطا محمد نور برگزار شده بود گفت که شماری به خاطر منفعت شخصی شان اختلافات را به عناوین مختلف دامن می زنند که این کار به نفع افغان ها نمی باشد.

او وضعیت امنیتی، سیاسی و اقتصادی کشور را نگران کننده خواند و افزود که نهاد اجماع ملى آماده است که  میان ارگ و عطا محمد نور ميانجيگرى کند.

او مى گويد که براى حل اين مشکل تماس ها را با ارگ و جمعیت اسلامی برقرار کرده است.

وی از عطا محمد نور خواست که براى قدرت و منافع شخصی اش به اختلافات دامن نزد؛ زیرا مردم از جنگ و خشونت خسته شده و او را در چنين اقدامات همراهى نمى کنند.   

الکوزی گفت:«این وطن به ما نیاز دارد و ما به کسی اجازه نمی دهیم که نظام را اخطار بدهد و افغانستان را به گذشته ببرد.»

وی همچنان از حکومت به خصوص از شخص رییس جمهور خواست تا قانون را بالای همه به شکل یک سان تطبیق کند.

به گفته او نهاد اجماع ملى، اسنادى در اختيار دارد که بيانگر تلاش دو طرف براى منافع شخصى شان بوده و اگر آنها   خود گذری نکنند و منافع شخصی شان را کنار نگذارد، اين اسناد را با مردم شريک مى کند. 

مولوی محمد عمر پشه يى عضو رهبری این اجماع نیز گفت:«ما به عنوان ثالث مسوولیت داریم تا مشکلات را ازطریق مذاکره حل کنیم، اگر هدف شان خدمت به ملت است، نباید اختلاف را دامن بزنند زیرا دامن زدن به اختلافات باعث تضعیف آنها خواهد شد.»

وی افزود:«دهه هفتاد را نباید تکرار کنیم، افغانستان به سوی انکشاف روان است و نباید با دامن زدن به اختلافات و زورگویی جلو انکشاف افغانستان را بگریم.»

او نیز از دو طرف خواست تا عجولانه و احساساتی با این مشکل برخورد نکنند.

در قعطنامه که از سوی این اجماع منشتر شد آمده است:« برای تحکيم صلح پایدار در افغانستان، ملت و نهادهاى مردمی به نتیجه رسیده است که برای هیچ جناح سیاسی در کشور اجازه ندهد تا سرنوشت اقوام ساکن در کشور را به خاطر منافع شخصی خود در خطر اندازد.»

این اجماع از مسوولین بلند پایه حکومت تقاضا کرده است تا برای مشکلات ذات البینی شان نقطه پایان بگذارند و براى تحکیم وحدت ملی از منافع شخصى خود بگذرند برای کارهای بنیادی فعالیت نمایند.

در بخش این قطعنامه آمده است:« اگر دولت و حزب جمعیت خواست های صلح آمیز مردم را نپذیرند اجماعی ملی مردم افغانستان که متشکل از اقوام مختلف است تصمیم نهایی خود را به افغان ها و جامعه جهانى اعلام خواهد کرد.»

نهاد اجماع ملى مردم افغانستان که در سال ١٣٩٦ ايجاد شده متشکل از چندين نهاد مدنى و اجتماعى مى باشد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement