خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

درگيريها در٩ ماه گذشته ٥٢ بار لين برق فارياب را قطع کرده است

فيچرها

آرشيف

درگيريها در٩ ماه گذشته ٥٢ بار لين برق فارياب را قطع کرده است

Jan 13, 2018 - 12:11

ميمنه (پژواک،٢٣جدى ٩٦): مسوولان شرکت برشنا در فارياب مى گويند که طى نُه ماه اخير، در درگيرى بين نيروهاى امنيتى و مخالفان مسلح، ٥٢ بار لين برق اين ولايت قطع گرديده، که با هربار قطع شدن؛ بيش از پنجاه هزار خانواده از برق محروم و خسارۀ هنگفتى به اين شرکت وارد شده است.

سيد عبدالحميد رييس برق فارياب گفت که در جريان ۹ ماه سال ۱۳۹۶، لين ۱۱۰ کيلو ولت میمنه - اندخوی ٥٢ بار از ده ها نقطه در درگيری مخالفین مسلح و نیروهای دولتی قطع گرديده و بيش از ۸۶۰ ساعت جريان انرژی نيز قطع شده و اين امر، سبب شده که شرکت برشنا نتواند تقريباً ۷۶ ميليون افغانی  را مطابق پلان به دست آورد.

وی افزود که اتصال٥٢ بار قطع لين برق، علاوه بر خطرات و تهديدات جانى، شرکت برشنا بيش از دو ميليون و چهارصد هزار افغانی خساره مند گرديده است، که اين پول شامل مصارفات روغنيات، سفريه، قيمت تجهيزات تخريب شده ازجمله پايه، سيم، براکت، سيلتر و امثال آن می باشد و دو تن از پرسونل اين شرکت، در جريان درگيری ها زخم برداشته اند.

رييس برق فارياب می گويد که در جنگ های ۹ ماه اخير، مخالفين مسلح و نيروهای دولتی، افزون برآنکه شرکت برشنا از عوايد باز مانده و خسارات مالی و جانی را متقبل گرديده است؛ حدود ۶۰ کيلومتر لين برق ۱۱۰ کيلو ولت نيز در ساحه ولسوالی های خواجه سبزپوش، شيرین تگاب و دولت آباد، کاملاً آسيب ديده است و در اندکترين باد و سردی هوا قطع می گردد، که نياز است تا اين لين تبديل شود.

موصوف افزود که از لين ۱۱۰ کيلو ولت میمنه – اندخوی، ٥٧ هزار خانواده در شهر ميمنه و ولسوالى هاى پشتونکوت، شيرين تگاب، خواجه سبزپوش و دولت آباد استفاده مى کنند.

ازسويى هم رييس برق ولايت فارياب مى گويد که ادارات دولتى و مردم اين ولايت، دست کم ١٩٤ ميليون افغانى از شرکت برشنا بدهکارهستند و تلاش مى شود که اين پول، از مردم گرفته شود.

در همين حال، شهروندان فارياب می گويند که امورات زندگی را با برق تنظيم کرده اند؛ زمانی که جريان برق قطع می گردد، هم از لحاظ کار و نيز از بابت اقتصاد متضرر مى شوند و افزون بر آن، شهر در تاريکی مطلق قرار مى گيرد و دزدی و سرقت ها نيز افزايش می يابد.

محمد رسول یک تن از کارمندان دولت گفت که از قطع شدن لین برق در جنگها متاثر و متضرر گردیده است؛ در یکماه ۱۰ هزار معاش می گیرد، نمیداند با آن غذا و لباس اولادهایش را تامین نماید و یا گاز و چوب خرید کند، نان بپزد و خانه را گرم نماید! 

تواب که خدمات کمپیوتری دارد، به پژواک گفت که قطع مکرر برق سبب شد که ۲۵ هزار افغانی جنراتور بگیرد و کار نماید.

وى افزود وقتیکه برق شهری باشد، یک ورق کاپی را به مشتریانش دو افغانی و یک عکس را ده  افغانى میگیرد و اگر جنراتور روشن نماید، مجبوراست از کاپی ۵  افغانى و از عکس ۲۰ افغانی بگیرد، که اين  واقعاً به مردم ظلم است.

یار محمد فلز کار گفت زمانی که برق عمومی قطع میشود، بیکار میماند. معاش و مصارف نان شاگردان و کرایه دکان بالایش چارج میشود و ازجانب دیگر، نمیتواند کار مشتریانش را به وقت معین انجام دهد.

وی از نیروهای دولتی و مخالفان مسلح خواست که  به مردم رحم کنند، در جریان جنگ پایه ها و لین برق را هدف قرار ندهند.

با اينحال یک منبع معتبرکه نخواست نامش گرفته شود گفت که ۲۰ درصد عامل قطع لین برق اگر مخالفین مسلح باشند، ۸۰ درصد نیروهای دولتی و خیزش های مردمی مقصر اند.

منبع گفت: "طالبان مسلح ساحات وسیع ولسوالی های خواجه سبزپوش، شیرین تگاب و دولت آباد را تصرف و در امتداد شاهراه در نزدیک خط لین ۱۱۰kv  برق و پوسته های نیروهای دولتی مستقر شده اند و زمانیکه آنان چند فیر بالای نيروهاى امنيتى میکنند، نیروهای دولتی هیجان زده شده، بدون آنکه هدف را  تشخيص دهند، با سلاح های سبک و سنگین هزاران فیر می نمایند و به لین های برق اصابت نموده و قطع میشود."

طالبان در مورد چيزى نگفته اند.

اما عبدالکريم يورش سخنگوى پوليس ولايت فارياب، قطع لين برق را در اثر جنگ تاييد کرد؛ اما گفت که اين لين، بيشتر در اثر اصابت شليک هاى مخالفان مسلح قطع مى گردد.

وى افزودکه به نيروهاى امنيتى توصيه شده که در جريان جنگ، تلاش نمايند تا به تاسيسات عام المنفعه آسيب نرسد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement