خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

طرح قانون شورای طبی تصویب شد

طرح قانون شورای طبی تصویب شد

Jan 13, 2018 - 16:11

کابل (پژواک، ۲۳جدی۹۶): ولسی جرگه، با اکثریت آراء طرح قانون شورای طبی را تصویب کرد و در صورت تايید مشرانوجرگه و توشیح رئیس جمهور، شورای طبی به عنوان یک واحد جدید اداری ایجاد خواهد شد.

شورای طبی در میانه ماه میزان سال جاری، با فرمان رئیس جمهور ایجاد گردید و طرح قانون آن به ولسی جرگه فرستاده شده بود؛ تا نمایندگان آن را ارزیابی کرده و در مورد تايید و یا رد آن تصمیم بگیرند.

صالح محمد سلجوقی رئیس کمیسیون صحت عامه ولسی جرگه، هنگام ارائه این طرح به تالار عمومی مجلس گفت که این طرح، در نشست امروز با رای اکثریت نمایندگان حاضر در نشست به تصویب رسید.

وی افزود: «شورای طبی، یک نهاد مسلکی و مورد ضرورت جامعه طبی کشور است و ایجاد آن به منظور مصوون سازی ارائه خدمات طبی و حمایت از داکتران پیشنهاد شده است.»

به گفته سلجوقی، نمونۀ این شورا در ۵۰ کشور جهان از جمله ۱۰ کشور در سطح منطقه وجود دارد و در افغانستان نیز شماری از اعضای مجلس از هفت سال پیش، برای تشکیل آن تلاش می‌کردند.

رئیس کمیسیون صحت عامه ولسی جرگه گفت: «ایجاد این شورا در کنار اینکه کیفیت خدمات صحی را بلند می‌برد، برای سیستم خدمات صحی کشور اعتبار نیز می‌بخشد.»

فاطمه عزیز یکی از موافقان این طرح گفت: «اگر طرح این قانون تصویب نشود، مشکل زیادی برای داکتران و محصلان عرصۀ طبی در کشور به وجود خواهد آمد.»

اما نعمت الله غفاری یکی از چهار نماینده یی که به این طرح رای منفی داده است، گفت: «تشکیل شورای طبی مبنایی در قانون اساسی ندارد و همچنین با ایجاد آن، تداخل کاری با وزارت صحت عامه به وجود می‌آید.»

در پایان نشست؛ عبدالرؤف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه، طرح ۱۴ ماده یی چگونگی ایجاد و تنظیم فعالیت شورای عالی طبی را به رای گذاشت که ۱۲۰ تن از مجموع ۱۲۴ نمایندۀ حاضر، آن را تائید کردند.

قبل از این نیز فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه گفته بود؛ در حالی که اکثریت مردم در مورد چگونگی عرضه خدمات صحی در کشور نگرانی دارند، ایجاد این شورا می‌تواند در راستای اعتبار دهی به سیستم صحی کشور مؤثر واقع شود.

وزیر صحت عامه، از اعضای ولسی جرگه خواسته بود که به منظور بلند بردن سطح دانش داکتران، رسیدگی به مشکلات آنان، بررسی تخلفات و مصونیت داکتران و بیماران و عرضۀ بهتر خدمات صحی در کشور، این طرح را تصویب کنند.

قرار است طرح قانون شورای طبی به مشرانوجرگه فرستاده شود و در صورت تايید و توشیح رئیس جمهور، جنبه قانون به خود می‌گیرد و این شورا به عنوان یک واحد تازۀ اداری دولتی ایجاد می‌شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement