خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

منابع: نشست صلح افغانستان در ترکيه آغاز شده است

منابع: نشست صلح افغانستان در ترکيه آغاز شده است

Jan 13, 2018 - 20:15

کابل (پژواک، ٢٣ جدى ٩٦): منابع مختلف می گویند که امروز نشست چهارجانبه در مورد صلح افغانستان در شهر استانبول ترکيه آغاز شده است.

يکى از اشتراک کنندگان اين نشست به آژانس خبرى پژواک گفت که اين نشست امروز آغاز و تا سه روز ادامه خواهد داشت.

اين منبع که چند عکس از این نشست را نيز با پژواک شريک ساخته، گفت که  نشست متذکره به همکارى ترکيه به راه اندازی شده است.

به گفته وی، در اين نشست نمايندگان دفتر طالبان در قطر، گروه طالبان شاخه ملا رسول، حکومت افغانستان و حزب اسلامى حضور دارند.

بر اساس معلومات این منبع، رحمت الله وردک به نمايندگى از طالبان، ملا عبدالرؤف و عبدالحليم به نمايندگى گروه ملا رسول، حاجی دواجان احمدزى و همايون جرير به نمايندگى حزب اسلامى و داکتر بصير نماينده کريم خليلى رئيس شوراى عالى صلح افغانستان در این جلسه شرکت کرده اند.

این شرکت کننده نشست استانبول گف که قبل از اين دو نشست مشابه سال گذشته نیز در ترکيه برگزار شده بود اما در مورد آن به رسانه ها معلومات ارایه نشده بود.

اين نشست در حالى راه اندازی شده است که به اساس گزارشها، ترکيه به طالبان پشنهاد کرده است که دفتر سیاسی این گروه در ترکیه باز شود.

محمد نادر افغان يکى از سخنگويان حزب اسلامى در گفتگو با پژواک تائید کرد که این جلسه برگزار شده است اما گفت که دواجان احمدزى و همايون جرير به نمايندگى اين حزب در آن شرکت نکرده اند.

به گفته وی، جرير مشاور رئيس جمهور افغانستان نيز است و امکان دارد این دو تن به گونه شخصى دعوت شده باشند.

يک منبع شوراى عالى صلح افغانستان نيز به پژواک گفت که نشست آغاز شده است اما جزئیات بیشتر ارایه نکرد.

يک منبع نزديک به طالبان نيز تائید کرد که نشستی بخاطر گفتگوی صلح در ترکیه برگزار شده است اما نمايندگان گروه اصلی طالبان( به رهبری ملا هبت الله) در آن حضور نداشته اند.

وی گفت که در اين جلسه تنها رحمت الله وردک يکى از طالبان حضور یافته است. وردک در زمان رژيم طالبان بحيث کارمند بانک ملى افغانستان و استخبارات آن زمان ايفاى وظيفه می کرده است اما در چند سال گذشته به عنوان تاجر عسل، در دبى کار می کند.

منبع نزدیک به طالبان خاطر نشان کرد که این سومین نشست در نوع خود است که در ترکيه برگزار می شود. به گفته وی، نشست کنونى در نتیجه سفر گلبدين حکمتيار رهبر حزب اسلامى به ترکيه است که اخیرا صورت گرفت.

ذبيح الله مجاهد سخنگوى طالبان شرکت اين گروه را در جلسه ترکيه رد نموده ميگويد که، در اين مورد راپور هاى منتشره حقيقت ندارد.

موصوف گفته است، کسانيکه در اين جلسه اشتراک نموده اند، از طالبان نماينده گى نه ميکنند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement