خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

​سال گذشتۀ ميلادى حدود ٢٥ هزار تن در افغانستان کشته و زخمی شده اند

​سال گذشتۀ ميلادى حدود ٢٥ هزار تن در افغانستان کشته و زخمی شده اند

Jan 13, 2018 - 17:42

کابل (پژواک، ٢٣ جدى ٩٦): در نتيجۀ حملات مختلف در افغانستان طى سال گذشتۀ ميلادى؛ بطور اوسط روزانه ٦٨ تن کشته و زخمی شده اند، که بیش از يک سوم آن در ماه هاى مى، جولاى و اگست وارد گرديده است.

گزارشهاى روزانۀ آژانس خبرى پژواک که به اساس اظهارات منابع مختلف ترتيب شده، نشان ميدهد که در سال ٢٠١٧ ميلادى؛ طى ٢٠٥٠ حمله، ١٤٦٠٠ تن کشته شده و ١٠٢٧٧ تن ديگر مجروح گرديده اند.

از جمله ٢٥ فرد کشته شده در اين درگيرى؛ ١٤ تن در درگيرى هاى رويارو، چهار تن در حملات هوايى، سه تن در حملات انتحارى، دو تن در کشتارهاى هدفى و انفجارات کشته و مجروح شده اند.

در اين درگيرى هاى رويارو؛ بيشترين تلفات و جراحات در جنگها ميان نيروهاى دولتى و مخالفين مسلح دولت (طالبان مسلح و گروه داعش) وارد شده، که سال گذشته در بعضى مناطق، ميان طالبان مسلح و داعش نيز درگيرى هايى به وقوع پيوسته است.

زلمى وردک يکى از کارشناسان نظامى ميگويد سطح درگيرى هاى رويارو، از خاطرى بالا است که جنگهاى رويارو نسبت به ديگر موارد زيادتر است.

وى مى افزايد: "بطور معمول سطح تلفات و جراحات، از خاطرى بالا است که گروه هاى مخالف در جنگ درگير ميباشند و عليه يکديگر از اسلحۀ سنگين و سبک استفاده ميکنند."

وى ميگويد بعد از اين تلفات و جراحات؛ حملات انتحارى از خاطرى بالا است که از يک سو حملات سنگين ميباشد و از سوى ديگر افراد ملکى نيز در همچو حملات کشته و مجروح ميشوند.

به گفتۀ وى، سطح تلفات و جراحات در رويدادهاى انفجارهاى مقناطيسى و قتلهاى هدفى، از خاطرى پايين است که در همچو رويدادها يک تن و يا بيش از آن هدف قرار مى گيرند.

از اين جمله؛ بيشترين حملات در ولايت ننگرهار صورت گرفته که مجموعاً در اين ولايت، ٣٤٧ رويداد به وقوع پيوسته و به همين اساس در ولايت فارياب ١٨٤ رويداد، در هلمند ١٦٨، در کندهار ١٤٠، در غزنى ١٠٤، در فراه ١٠٠، در ارزگان ٩٦، در لوگر ٨٣، در جوزجان ٧٧ ، در پکتيکا ٧٢ و در پايتخت کابل ٦٣ رويداد، و متباقى همه حملاتى که مجموعاً (٦١٦) رويداد ميشود؛ در ٢٢ ولايت ديگر کشور رخ داده است.

قابل يادآورى است که از جمله اين ٢٢ ولايت؛ کمترين حملات در ولايت پنجشير که يک رويداد است و دوم در ولايت باميان، که در آن دو حمله صورت گرفته است؛ اما پژواک در سال گذشته ميلادى از ولايت دايکندى گزارش حمله و تلفات و جراحات به دست نياورده است.

جنرال زلمى وردک ميگويد ولايت ننگرهار، سال گذشته از خاطرى شاهد رويدادهاى زياد بود که برعلاوۀ عوامل ديگر و طالبان، اعضاى گروه داعش نيز عليه دولت فعاليت داشت.

به نظر وى، يکى از عوامل سطح بلند حملات در ولايات ننگرهار و هلمند؛ سرحد مشترک با پاکستان نيز ميباشد که مخالفين مسلح دولت، به آسانى از خاک پاکستان خود را اکمال مينمايند.

به گفتۀ وى، کشت مواد مخدر و قاچاق آن در اين دو ولايت نيز سبب نا امنى و افزايش حملات شده است.

وى مى افزايد که ولايت فارياب، از خاطرى شاهد حملات زياد بود که اين ولايت، در شمال کشور به مخالفين مسلح از اهميت خاص برخودار است؛ بخاطريکه مخالفين مسلح ميتوانند از اين ولايت در ولايات ديگر شمالى نيز نفوذ پيدا کنند.

وى ميگويد که برعلاوۀ فعاليت طالبان مسلح در فارياب؛ فعاليت گروه داعش نيز سبب افرايش سطح درگيرى ها شده است.

وردک مى افزايد که باميان و پنجشير، از خاطرى شاهد حملات کم ميباشد که مردم پنجشير متحداند و باشندگان دايکندى و باميان نيز با هم متفق و از قوم واحد هستند، که نمى خواهند به خود مشکلات ايجاد نمايند.

بريد جنرال محمد رادمنش معاون سخنگوى وزارت دفاع ملى نيز ميگويد که موجوديت سرحد مشترک ولايات ننگرهار و هلمند با پاکستان و موجوديت مواد مخدر در اين دو ولايت، سبب افزايش فعاليتهاى مخالفين مسلح شده، که دولت عليه آنان عمليات نظامى انجام داده است.

به اساس گزارشها، در جريان سال گذشته؛ بيشترين حملات (١٥ حمله) در ماه نوامبر صورت گرفته؛ اما بتاريخ ١٦ جون، بيشترين افراد (٥٦٩ تن) کشته و مجروح شده اند.

مخالفين مسلح، نيروهاى دولتى و افراد ملکى شامل اين کشته شدگان ميباشند؛ اما پژواک از خاطرى آمار دقيق آنرا نشر نمى کند که در مورد، منابع مختلف اظهار مختلف داشته اند و تفکيک همۀ آن ناممکن ميباشد.

 

سال گذشته بيشترين افراد در ولايات ننگرهار، کندهار، هلمند و کابل؛ و کمترين افراد در ولايات پنجشير، باميان، سمنگان و بادغيس کشته و مجروح شده اند.

 

جنگ طالبان و ساير مخالفين مسلح، از ١٧ سال گذشته بدينسو با دولت افغانستان و نيروهاى خارجى مستقر در افغانستان جريان دارد.

در سال هاى قبل از ٢٠١٧ ميلادى، تعداد دقيق تلفات و جراحات جنگ مشخص نيست؛ اما در سال هاى گذشته تلفات و جراحات به اثر سردى هوا کاهش مى يافت.

گزارش هاى ماهانۀ آژانس خبرى پژواک نشان مى دهد که در سال گذشته نيز جنگ ها در تابستان، نسبت به زمستان و خزان بيشتر بود. تلفات و جراحات در فصل هاى بهار و تابستان، نسبت به فصل هاى ديگر سال بيشتر است.

زلمى وردک تحليلگر امور نظامى مى گويد که در جريان فصل زمستان در ولاياتى که هواى آن خيلى سرد است، فعاليت هاى مخالفين مسلح، به خاطرى کاهش مى يابد که برگ هاى درخت ها مى ريزد و خود را پنهان کرده نمى توانند.

او مى افزايد: "معمولا اين افراد يا به ولايات گرم کشور مانند کندهار، هلمند، فراه و يا ولايات ديگر سفر مى کنند و يا هم براى اکمالات سال جديد به پاکستان مى روند."

رادمنش معاون سخنگوى وزارت دفاع ملى مى گويد که تحرکات دشمن در زمستان، به خاطرى کم ميشود که امکانات آن کاهش مى يابد و سطح تلفات و جراحات آن بلند مى گردد.

افغان کشى را متوقف نماييد!

عطاءالله يکى از باشندگان قريۀ ابراهيم خيل مرکز ولايت ميدان وردک که يکى از دوستان نزديکش در جريان درگيرى، در حالى جراحت برداشته بود که در مزرعۀ خود کار مى کرد، گفت: "همه روزه به اين و آن نام کشته مى شويم، از دولت و مخالفين مى خواهيم که جنگ را متوقف کنند، مانند برادران با هم نشسته و صلح نمايند."

موصوف، از جامعۀ بين المللى خواست که در خاتمه دادن به جنگ، با افغان ها کمک نمايند و در افغانستان از مداخلات کشورهايى که براى منافع خود به جنگ ادامه مى دهند، جلوگيرى کنند.

محرم على يکى از باشندگان منطقۀ دشت برچى شهر کابل، که پدرش را حدود دو ماه قبل در جريان حملۀ مخالفين مسلح بر مسجد امام زمان از دست داده است، گفت: "ما خواهان صلح هستيم، مى خواهيم که جنگ و افغانى کشى متوقف گردد و بعد ازاين هموطنان ما کشته نشود."

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement