خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

تحقیق مشترک در افغانستان و پاکستان: افراط گرایی بر زنان دو کشور تاثیر منفی گذاشته است

تحقیق مشترک در افغانستان و پاکستان: افراط گرایی بر زنان دو کشور تاثیر منفی گذاشته است

Jan 14, 2018 - 18:44

کابل (پژواک ۲۴جدی ۹۶): دو نهاد حقوق بشری در افغانستان و پاکستان، می‌گویند که بر اساس یک تحقیق تازه دریافته‌اند که افراط گرایی مذهبی خشونت آمیز در دو کشور بر روند زندگی زنان تاثیر زیان‌باری گذاشته است.

این تحقیق در ماه گذشته میلادی (دسمبر ۲۰۱۷) به کمک مؤسسه جامعه باز (OSA) و توسط نهاد «برابری برای صلح و دموکراسی« (EPD) « در افغانستان و نهاد «دختران آگاه«(Aware Girls) « در پاکستان صورت گرفته است و نتایج آن امروز در نشستی که در کابل برگزار شد، اعلام گردید.

در خبرنامه یی که از سوی نهاد برابری برای صلح و دومکراسی به دسترس آژانس خبری پژواک قرار گرفته، گفته شده است که این تحقیق در نشست‌هایی با حضور زنان در ۱۳ ولسوالی ایالت خیبرپشتونخوا پاکستان از جمله ابوت آباد، بنو، بونیر، چهارسده، دیره اسماعیل خان، هری‌پور، لاوردیر، منسحرا، ملکند، مردان، پیشاور، سوابی، و مناطق قبایلی باجوار، کورم، خیبر، مهمند، اورکزی و وزیرستان شمالی و جنوبی و بلوچستان صورت گرفته است.

همچنان، در افغانستان، ولایات کابل، ننگرهار، بلخ، هرات، بامیان، دایکندی، پروان، کندهار، ارزگان، فاریاب، بدخشان، هلمند، پکتیا، لغمان و کندز تحت پوشش قرار گرفته و زنان شرکت کننده در این نشست‌ها به شکل گروهی و یا مصاحبه انفرادی نظر خود را در مورد تاثیر افراط گرایی بر زندگی شان بیان کرده‌اند.

در این خبرنامه تصریح شده است که این زنان خاطر نشان کرده‌اند که تندروی مذهبی و تندروی مذهبی توام با خشونت از جمله با حمله‌های انتحاری باعث ایجاد ترس، تعصب مبتنی بر جنسیت؛ مذهب؛ فرقه و ‌نژاد شده و حتی سبب ویرانی و آوارگی گردیده و یا زندگی زنان را نابود کرده است.

ایجاد محدودیت در کار و رفت و آمد زنان در بیرون از خانه، محدودیت در آزادی های فردی و اجتماعی، و محدودیت های آموزشی و تحصیلی از دیگر موارد عمده یی است که زنان دو کشور از آن‌ها ابراز نگرانی کرده‌اند.

نبیله مصلح، معین اداری وزارت امورزنان که در نشست اعلام نتایج این تحقیق صحبت می‌کرد گفت که این گونه تحقیقات از آن چه که زنان از ترویج افراطی‌گری متحمل می‌شوند، تصویر واضح ارایه می‌کند.

وی درعین حال با ابراز نگرانی از تبلیغ افراطی‌گری مذهبی در برخی از مدارس و مساجد افغانستان، خواستار رسیدگی به این وضعیت شد و از همسایه‌های افغانستان نیز خواست که برای مبارزه «پدیده شوم» افراط گرایی در منطقه همکاری کنند.

ثمینه به نمایندگی از نهاد «دختران آگاه« (Aware Girls) « پاکستان گفت که افراط گرایی به زنان پاکستانی و افغان صدمه زده است و لازم است که هر دو کشور علیه این پدیده یکجا مبارزه کنند.

وی گفت که برای کاهش تاثیرات منفی افراط گرایی بر روحیه و زندگی زنان در هر دو کشور، لازم است دولت‌های پاکستان و افغانستان پیشنهادهایی که در این تحقیق ارایه شده است، عملی کنند.

فراهم کردن کمک‌های تخنیکی و مالی برای زنان فعال در عرصه صلح، تطبیق مؤثر برنامه عمل ملی برای زنان، تقویت ارتباطات میان افغانستان و پاکستان و همکاری پارلمان‌های دو کشور، ارایه بورسیه‌های تحصیلی به زنان، انتخاب زنان به عنوان سفیران صلح و دخیل ساختن آن‌ها در روند صلح و تقویت اقتصاد آنان از جمله پیشنهادهای عمده یی است که در این تحقیق مطرح شده و از دولت‌های دو کشور خواسته شده است برای عملی شدن آن‌ها اقدام کنند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement