خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"حکومت بايد تصوير واقعى از مداخلات پاکستان در افغانستان را به هيئت ملل متحد ارايه کند"

"حکومت بايد تصوير واقعى از مداخلات پاکستان در افغانستان را به هيئت ملل متحد ارايه کند"

Jan 14, 2018 - 15:57

کابل (پژواک،۲۴جدی۹۶): مشرانوجرگه، ضمن استقبال از نشست صلح افغانستان در ترکيه، از حکومت خواست که تصوير واقعى وضعيت امنيتى کشور و مداخله هاى پاکستان در امور افغانستان را به هيئت شوراى امنيت ملل متحد ارايه کند.

برخی منابع، به آژانس خبری پژواک گفته بودند که نشست چهار جانبه در مورد صلح افغانستان در شهر استانبول ترکیه، ديروز آغاز شده و سه روز ادامه خواهد يافت.

يک تن از اشتراک کنندگان اين نشست گفته است که  در اين نشست، نمايندگان دفتر طالبان در قطر، گروه طالبان شاخه ملا رسول، نماينده شوراى عالى صلح و حزب اسلامى حضور دارند.

اما سخنگويان حزب اسلامى و طالبان گفته اند کسانى که در اين نشست شرکت دارند، از آنان نمايندگى نمى کنند.

مولوی محی الدین منصف نماینده مردم کاپیسا در مشرانوجرگه، در نشست امروز اين جرگه گفت که این نشست به وساطت حزب اسلامی، میان دولت و طالبان مسلح تدوير شده است.

او افزود: «امیدوار هستم که این نشست، نتیجه ای در پی داشته باشد و باعث تامین صلح در کشور شود.»

شماری از اعضای دیگر این جرگه نیز از برگزاری اين نشست استقبال کردند.

محمد علم ایزدیار نایب اول مشرانوجرگه که ریاست نشست امروز این جرگه را بر عهده داشت، ضمن استقبال از اين نشست، گفت هر پروسه اى که در آن ارزش ها در نظر گرفته شود، در هماهنگى با دولت و شوراى صلح افغانستان راه اندازى شده باشد، سبب تامين صلح در کشور مى شود. 

هیئت شورای امنیت سازمان ملل متحد

يک هيئت بلندپايۀ شوراى امنيت سازمان ملل متحد، دیروز وارد کابل  شده  و قرار است  وضعیت افغانستان را از نزدیک بررسی نماید.

محمد علم ایزدیار نایب اول مشرانوجرگه که ریاست نشست امروز این جرگه را برعهده داشت، ضمن استقبال از سفر هیئت شورای امنیت سازمان ملل متحد به کابل گفت که این هیئت، به اساس دو شکایت حکومت افغانستان به کابل آمده است.

به گفته او، دولت افغانستان از حملات راکتى پاکستان بر خاک افغانستان و وجود «لانه های دهشت افگنان در پاکستان» در سازمان ملل متحد شکایت ثبت کرده و این هیئت، به هدف بررسى اين شکايت ها، وارد کابل شده است. 

او از حکومت افغانستان خواست تا از این فرصت استفاده کند و تمام واقعیت ها در مورد مداخله هاى پاکستان در افغانستان را به هيئت ارايه کند.

همچنان او گفت که حکومت زمینه ملاقات هیئت را با تمام رهبران سیاسی کشور مهیا کند.

برخى اعضاى ديگر جرگه نيز نظر مشابه داشتند.

گل احمد اعظمی نماینده مردم فراه در مشرانو جرگه، از رهبران حکومت افغانستان خواست که واقعیت های عینی و وضعیت امنیتی کشور را، بدون کدام کمی و کاستی به هیئت ارایه کند.

به گفته موصوف، هویدا است که «لانه های دهشت افگنان» در خاک پاکستان قرار دارد و باید رهبری حکومت افغانستان، تمام شواهد و مدارک در این مورد را با هیئت شریک سازد.

محمد رحیم حسنیار عضو دیگر این جرگه، سفر هیئت شورای امنیت سازمان ملل متحد را یک فرصت خوب برای افشاى چهرۀ اصلى پاکستان از سوى مقام هاى افغان براى جهانيان خواند.   

به گفته او، حکومت افغانستان بايد واقعيت ها را در مورد مشکلات امنيتى کشور، مداخلۀ پاکستان در امور افغانستان و سربازگيرى گروه داعش، به اين هيئت ارايه بکند. 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement