خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

رييس مشرانو جرگه بر عملى شدن منظورى استعفاى عطامحمد نور تاکيد کرد

رييس مشرانو جرگه بر عملى شدن منظورى استعفاى عطامحمد نور تاکيد کرد

Jan 14, 2018 - 16:52

کابل (پژواک،۲۴جدی۹۶): رييس مشرانوجرگه، بر عملى شدن منظورى استعفاى عطامحمد نور تاکيد کرد و برخى اعضاى مشرانوجرگه مى گويند ناگزيراند که به دليل نبود عدالت در تقررى ها به اداره هاى حکومت مراجعه کنند.

محمد اشرف غنی رییس جمهور کشور، در نوزدهم جدی در سخنرانى اش در مراسم فراغت اکادمى پوليس در کابل، از اعضای شورای ملی خواست که جهت مقرری افراد به وزارتخانه ها نروند و اگر این کار را می کنند، این عملکردهای شان ثبت شود و در تلویزیون ها منتشر گردد.  

در نشست امروز مشرانوجرگه، شماری از اعضای این جرگه بر اين اظهارات رییس جمهور انتقاد کردند.

فرهاد سخی نماینده مردم کابل در این جرگه گفت: «رییس جمهور حق ندارد صلاحیتی را که قانون برای ما داده است بگیرد، وقتی که یک موکل ما توانایی دارد؛ اما در تقرری ها عدالت وجود ندارد، ما مجبور می شویم که به ادارات مراجعه کنیم.»

به گفته موصوف، رسیدگی به مشکلات مردم یکی از وظایف اصلی اعضای شورای ملی است که در قانون تسجیل شده و اعضای شورای ملی، مجبور هستند تا از حق موکلین شان دفاع نمایند.

گلالی اکبری نماینده مردم بدخشان در این جرگه نیز گفت که نمایندگان مردم در شورای ملی، مجبور می شوند که به دلیل نبود سیاست کدری دولت و عدم عدالت در تقرری ها، به ادارات مراجعه کنند.

او افزود در صورتی که در تقرری ها عدالت در نظر گرفته شود، هیچ عضو شورای ملی به اداره هاى دولتی مراجعه نمى کند.

محمد حنیف حنفی عضو دیگراین جرگه نیز گفت: «ما نمی خواهیم که مانند گدايى گر به ادارات مراجعه کنیم، همین حالا در مهمانخانۀ هر عضو شورای ملی، ده ها تن خواب اند و منتظر هستند تا به مشکلات شان رسیدگی شود.»

شماری از اعضای دیگر این جرگه نیز نظر مشابه داشتند.

محمد علم ایزدیار نایب اول مشرانو جرگه که ریاست نشست امروز این جرگه را برعهده داشت نیز گفت که نمایندگان مردم در شورای ملی، به اساس مجبوریت و مکلفیتى که در برابر موکلین شان دارند، به ادارات مراجعه می کنند.

او افزود در صورتی که حکومت نمی خواهد اعضای شورای ملی به منظور رسیدگی به مشکلات موکلین شان به اداره مراجعه کنند، باید رهبری حکومت در تقرری ها عدالت را در نظر بگیرد و به مسوولان ادارات دولتی هدایت دهد که خود را در پشت حصارهای فولادی و آهنین پنهان نکنند و به مشکل مردم رسیدگی نمايند.

منظورى استعفاى عطامحمد نور

ریاست جمهوری، در ۲۷ قوس اعلام کرد که محمد اشرف‌ غنی، رئیس جمهور، استعفای عطا محمد نور از سمت ولایت بلخ را تایید و به جای او انجنیر محمد داوود را به عنوان والی بلخ تعیین کرده است.

اما عطامحمد نور که رياست اجرایی جمعیت اسلامی را نيز بر عهده دارد، گفته است در صورتى از سمت ولايت بلخ کنار مى رود که جمعيت اسلامى در مورد تصميم اتخاذ کند و شرايط جمعيت پذيرفته شود.

امروز بار دیگر برخی اعضای مشرانو جرگه، بر حل اختلافات میان ارگ و عطا محمد نور تاکید کردند.

گلالی اکبری نماینده مردم بدخشان در این جرگه گفت: «موضوع استاد عطامحمد نور مربوط به یک فرد نیست، روزانه هزاران تن با او ملاقات می کنند و آماده هستند تا در حمایت از استاد دست به کار شوند؛ خواست ما این است که این موضوع از طریق مفاهمه حل شود.»

محمد هاشم الکوزی نماینده مردم هلمند در این جرگه نیز ضمن تاکید بر حل اختلافات میان ارگ و عطامحمد نور گفت: «حکومت باید کسی را به عنوان والی بلخ توظیف کند که حد اقل توانایی کار را داشته باشد.»

اما فضل هادی مسلمیار رییس مشرانو جرگه گفت: «از تمام سناتوران خواهش می کنم که در این مورد بحث نکنند، استاد عطا یک مامور دولت است و قوانین در این کشور یک اصل می باشد، به نحوه اى که تا حال ما بی طرفی خود را حفظ کردیم، در آینده نیز آن را در نظر بگيریم.»

وى هشدار داد که اگر بعد از اين هر عضو جرگه در مخالفت و يا طرفدارى نور صحبت کرد، مايکش را قطع مى کند.

مسلميارپس ازابراز نظردراين مورد، جلسه را به منظوراشتراک دررياست جمهورى ترک ورياست جلسه را نايب اول اين جرگه برعهده گرفت.

محمد علم ایزدیار که ریاست نشست امروز این جرگه را برعهده داشت، گفت که مذاکرات میان ارگ و جمعیت جریان دارد و این موضوع در حال حل شدن می باشد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement