خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کار پروژه خط آهن هرات- خواف متوقف شده است

کار پروژه خط آهن هرات- خواف متوقف شده است

Jan 14, 2018 - 16:24

هرات (پژواک،٢٤جدى ٩٦): مسوولان در رياست فوايد عامۀ ولايت هرات مى گويند که کار ساخت  قطعه سوم خط آهن هرات- خواف که از سوى کشور ايران ساخته مى شود، از يکماه بدينسو به دلايل نامعلوم متوقف گرديده است.

به گفته اين مسوولان، پروژه راه آهن هرات- خواف، بيش از ١٣٠ کيلومتر از خواف  ايران تا ولسوالى  غوريان هرات طول دارد، که ٧٠ کيلومتر آن در خاک ايران و ٦٠ کيلومتر ديگر آن، در داخل افغانستان موقعيت دارد.

حبيب الله تيموری رئيس فوايدعامه ولايت هرات، ايران را در راستای عملی نکردن تعهداتش در خصوص تکميل کار اين پروژه، به کم کاری متهم نموده گفت که از مدتی به اين طرف، کار ساخت  قطعه سوم خط آهن هرات- خواف، به دلايل نامعلوم متوقف شده است.

موصوف افزود که از جمله ٦٠ کيلومتر راه آهن که در خاک افغانستان ساخته مى شود، ٣٠ کيلومتر آن تکميل گرديده و زيرسازى و پلچک هاى ٣٠ کيلومتر ديگراين پروژه ساخته شده؛ اما ريل گذارى آن باقى مانده است .

رئيس فوايدعامه  ولايت هرات همچنان گفت قرار بود که اين خط آهن، هفت سال  پيش تکميل شود؛ اما تاکنون کار آن به پايان نرسيده است.

ازسويى هم سيد عظيم کبرزانی عضو شورای ولايتی هرات به پژواک گفت: "متاسفانه کند کاری، هميشه دراين پروژه  وجود داشته، که بايد حکومت افغانستان در اين قسمت توجه جدی کند و اين مشکلات، از جانب کشور ايران می باشد که  بايد حل شود."

براساس معلومات مسوولان در رياست فوايد عامه هرات؛ ساخت بخش چهارم خط آهن هرات –خواف نيز که از مکلفيت های دولت افغانستان  است و يکصد کيلومتر طول دارد، با پايان قطعه سوم از سوی ايران، کارهای ابتدايى آن آغاز خواهد شد.

اداره محلی هرات نيز برآغاز وتسريع روند ريل گذاری  ٣٠ کيلومتر باقی ماندۀ راه آهن هرات -خواف از سوی دولت ايران تاکيد دارد.

امامسوولان کنسولگری ايران در هرات، توقف کارخط آهن هرات-خواف را به سردی هوا نسبت می‌دهند ومی‌گويند که مسوولان خط آهن ايران، به کابل آمده و در مورد اين پروژه گفتگو می کنند وتا چند روز ديگر، دو باره آغاز خواهد شد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement