خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

افغانستان از "اجماع نظر" اعضای شورای امنیت سازمان ملل استقبال کرد

افغانستان از "اجماع نظر" اعضای شورای امنیت سازمان ملل استقبال کرد

Jan 20, 2018 - 17:22

کابل (پژواک، ٣٠ جدى ٩۶): حکومت افغانستان می‌گوید که اجماع نظر اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد؛ در نشست اخیر این شورا در مورد وضعیت افغانستان، می‌تواند به تامین صلح و ثبات در کشور تمام شود.

محمد هارون چخانسوری معاون انسجام اداره امور ریاست جمهوری، امروز در یک نشست خبری در کابل گفت که اعضای شورای امنیت سازمان ملل، در نشست اخیر خود در مورد حل مسئله افغانستان دیدگاه واحد داشته‌اند.

هفته گذشته، نمایندگان ۱۵ کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل، در سفر به کابل با مقام های ارشد دولت افغانستان و جامعه مدنی دیدار کرده و وضعیت کشور را به بررسی گرفتند.

هیئت مذکور در بازگشت، گزارش خود را به نشست شورای امنیت ارایه کرد و روز گذشته اعضای شورا در یک جلسه ویژه با عنوان «توسعۀ همکارى هاى منطقه یی بین افغانستان و آسیاى میانه» در مقر سازمان ملل متحد در شهر نیویارک امریکا شرکت کردند.

معاون اداره امور ریاست جمهوری، با اشاره به این جلسه گفت که تمامی اعضای شورای امنیت در مورد خواست‌های حکومت افغانستان از جمله در زمینه مبارزه با تروریزم و پروسه صلح اجماع عمومی داشته‌اند.

به گفته چخانسوری، همکاری جامعه بین المللی در راستای مبارزه با تروریزم، روند صلح، برگزاری انتخابات و اصلاحات، از جمله خواست‌های افغانستان است که با هیئت شورای امنیت که به کابل سفر کرده بود، در میان گذاشته شده است.

برخی منابع گفته‌اند که حکومت افغانستان، اسناد و شواهدی را در اختیار این هیئت گذاشته است که نشان می‌دهند پاکستان ضمن مداخله در امور افغانستان، با پناه دادن به اعضای گروه‌های تروریستی، از آن‌ها بخاطر ادامه جنگ در افغانستان حمایت می‌کند.

حکومت افغانستان در حالی در مورد نتایج نشست شورای امنیت ابراز خوش بینی می کند که  به گفته سرمنشى ملل متحد، وضعیت امنیتی افغانستان هنوزهم شکننده است و فعالیت‌های گروه های تروریستی، یک تهدید برای امنیت منطقه و فرا‌تر از آن به شمار می‌آید و ناامنی به اقتصاد افغانستان ضربه می‌زند.

آنتونیو گوترس در این جلسه، با تقدیر از تعهد کشورهای آسیای میانه برای همکاری‌های دوام‌دار با افغانستان و اجرای پروژه‌های انکشاف بزرگ از جمله پروژه تاپی و برق‌رسانی، گفت که کشورهای شامل سازمان ملل، آماده هستند از این روند و سرمایه‌گذاری‌ براى پیشرفت‌های بیشتر منطقه حمایت کنند.

نیکی هیلی  نماینده امریکا در ملل متحد، با اشاره به پاکستان و شماری از کشورهای منطقه از آنان خواست که از حمایت از تروریزم دست بردارند.

به گفته وی، وجود یک افغانستان با ثبات، امن و پیشرفته، به نفع پاکستان نیز است و این کشور باید در آوردن صلح و ثبات در افغانستان سهم بگیرد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement