خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بانک سرمایه گذاری آسیا برای اجرای پروژه‌های توسعوی در افغانستان ابراز آمادگی کرد

بانک سرمایه گذاری آسیا برای اجرای پروژه‌های توسعوی در افغانستان ابراز آمادگی کرد

Jan 20, 2018 - 15:51

کابل (پژواک، ۳۰جدی۹۶): هیئتی از بانک سرمایه گذاری آسیا، در سفر به کابل گفته است که آماده است به صورت مشترک با حکومت افغانستان، برای اجرای برنامه‌های توسعوی کار کند.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری در خبرنامه یی که به دسترس آژانس خبری پژواک قرار گرفته، گفته است که هیئت بانک سرمایه گذاری زیربنایی آسیا، این موضوع را امروز در دیدار با محمد اشرف غنی رئیس جمهور بیان کرده است.

محمد اشرف غنی در این دیدار که در ارگ برگزار شد، گفت: «اجرای پروژه‌های بزرگ اقتصادی از جمله انرژی برق، اتصال منطقه‌یی، فایبر نوری و نیز مدیریت آب‌ها و احداث بند‌ها که می‌تواند روی وضعیت منطقه تأثیر بگذارد، در اولویت برنامه‌های ما قرار دارد و کارهای عملی در این‌زمینه جریان دارد.»

در خبرنامه آمده است که رئیس هیئت بانک سرمایه گذاری زیربنایی آسیا، ضمن ارایه معلومات در مورد فعالیت‌های این بانک، در مورد زمینه‌های سرمایه‌گذاری مشترک در افغانستان و تطبیق پروژه‌های زیربنایی در کشور صحبت کرد.

وی گفت که این بانک، اولویت‌ها را در راستای سرمایه‌گذاری‌های مؤثر در افغانستان تشخیص خواهد داد و خاطر نشان که برنامه‌های انکشافی افغانستان در مطابقت به اهداف بانک سرمایه گذاری زیربنایی آسیا قرار دارد و این بانک، علاقه‌مند است تا به صورت مشترک در این زمینه کار کند.

وزارت مالیه افغانستان، در اواخر ماه میزان سال جاری اعلام کرد که افغانستان، عضویت دایمی بانک سرمایه گذاری زیربنایی آسیا را به دست آورده است.

این وزارت گفته بود که عضویت افغانستان در این بانک، از اهمیت زیادی برخوردار است و زمینه اجرای پروژه‌های بزرگ ملی را در کشور فراهم می‌سازد.

بانک سرمایه گذاری زیربنایی آسیا، در اواخر ماه جدی ۱۳۹۴ به ابتکار چین و با ۵۰ میلیارد دالر پشتوانه اقتصادی ایجاد شد و تا اکنون شمار زیادی از کشور‌ها ازجمله برخى کشورهای پیشرفته صنعتی عضویت آن را به دست آورده‌اند.

این بانک، رقیب بانک جهانی پنداشته می‌شود که ریاست آن را امریکا به عهده دارد. اعطای وام یا قرضه‌های بزرگ به کشورهای عضو در زمینۀ اجرای طرح‌های زیربنایی، از اهداف این بانک اعلام شده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement