خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حمله بر انترکانتیننتال محکومیت گستردۀ داخلى و جهانی را در پی داشته است

حمله بر انترکانتیننتال محکومیت گستردۀ داخلى و جهانی را در پی داشته است

Jan 21, 2018 - 17:50

کابل (پژواک، اول دلو ۹۶): حمله مهاجمان انتحاری طالبان بر هوتل بین المللی انترکانتیننتال کابل که شمار زیادی کشته و زخمی برجا گذاشته است، در سطح داخلی و جهانی به شدت محکوم شده است.

حوالی ساعت ۹ شب گذشته چهار مهاجم انتحاری این هوتل را که بر یک تپه در ساحه باغ بالای کابل قرار دارد و به شدت محافظت می‌شود، مورد حمله قرار دادند. وزارت امور داخله صبح امروز اعلام کرد که حمله، با کشته شدن مهاجمان از سوی نیروهای ویژه امنیتی به پایان رسیده است.

بر پایه معلومات وزارت داخله؛ در این رویداد که ۱۴ ساعت طول کشید، دست کم پنج غیرنظامی از جمله یک تبعۀ خارجی کشته شده و ۱۶۰ تن از مهمانان از جمله ۴۱ شهروند خارجی نجات داده شده‌اند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور؛ ضمن محکومیت شدید این حمله، گفته است که از اقدام مسلکی و جسورانۀ نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، به ویژه قطعه خاص پولیس که با وجود ازدحام مهمانان در این هوتل، از تلفات بیشتر مهمانان جلوگیری کردند، قدردانی می‌کند.

در خبرنامه ریاست جمهوری که به دسترس پژواک قرار گرفته، آمده است که رئیس جمهور، به نهادهای مربوط امنیتی هدایت داده است تا چگونگی این حمله به شکل جدی بررسی شود.

ریاست اجرایی حکومت نیز در خبرنامه یی گفته است که گروه‌های تروریستی، همواره پس از شکست در برابر نیروهای شجاع و دلیر امنیتی افغانستان در جبهات نظامی، به حمله‌های کور و کشتن غیرنظامیان و ایجاد رعب و وحشت روی می‌آورند.

در خبرنامه آمده است: «تروریستان جنایت‌پیشه و حامیان شان، زیر فشار کم‌سابقه جهانی قرار گرفته و با چنین حملاتی، در پی انتقام و تلافی هستند؛ اما این جنایت‌کاران وحشی وحامیان بیرونی شان، حساب این همه جنایت و وحشت را خواهند داد .»

شورای حراست و ثبات که متشکل از چهره‌های پیشین جهادی و سیاسی است، در خبرنامه یی گفته است: «چنین جنایتی از آدرس دین ستیزان و ظالمان زمان، یک بار دیگر ثابت ساخت که این مجموعۀ خونخوار، به اسلام، انسانیت و هیچ ارزش معتقد نبوده و فقط از کشتن انسان و قربانی کردن زنان و کودکان لذت می‌برند .»

این شورا افزوده است: «هدف اول و آخر این مجموعۀ ناروا، کشتن انسان‌های بی‌گناه و حملات انتحاری مداوم در اماکن عمومی و ایجاد رعب و وحشت در خانواده‌ها و جامعه انسانی است .»

سفارت پاکستان در کابل نیز در خبرنامه یی گفته است که این حمله تروریستی وحشیانه را محکوم کرده و با خانواده‌های قربانیان، ابراز همدردی می‌کند.

جان بس سفیر امریکا در کابل گفته است که این حمله تروریستی را با شدید‌ترین الفاظ محکوم می‌کند. وی ضمن ستایش از دلیری و شجاعت نیروهای امنیتی افغان در مهار این حمله، با خانواده‌های کشته شدگان و زخمی‌ها ابراز همدردی کرده است.

هیئت معاونت سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) این حمله را که طالبان مسوولیت آن را به عهده گرفته‌اند، محکوم کرده است.

تدامیچی یاماموتو نماینده ویژه سرمنشی ملل متحد در افغانستان، در خبرنامه یی گفته است: «این حملۀ فجیع که به طور خاص توسط قانون بشردوستان بین المللی منع شده است، و شاید جرم جنگی محسوب شود، هیچ توجیهی ندارد .»

وی افزوده است: «اینکه طالبان به قصد کشتن غیر نظامیان وارد هوتل شدند، یک عمل ظالمانه است .»

حدود شش سال قبل نیز هوتل انترکانتیننتال، از سوی مهاجمان مسلح وابسته به طالبان هدف حمله قرار گرفت که بر اثر آن، بیش از ۲۰ تن کشته و شمار زیادی مجروح شدند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement