خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

برخی آگاهان امور: حمله برکانتیننتال با حمايت از درون هوتل انجام شده است

برخی آگاهان امور: حمله برکانتیننتال با حمايت از درون هوتل انجام شده است

Jan 23, 2018 - 18:18

کابل (پژواک، ٣ دلو ٩٦): برخى آگاهان امور، بر سپردن مسووليت تامين امنيت هوتل انترکانتیننتال کابل انتقاد کرده، می گویند که این حمله با حمايت از درون هوتل انجام شده؛ اما برخى ها سپردن امنيت هوتل به شرکت را اقدام قابل انتقاد نمى دانند.

شب شنبه گذشته، پنج مهاجم مسلح بر هوتل انترکانتيننتال در باغ بالای شهرکابل حمله کردند که بر اساس معلومات وزارت صحت عامه، دراين رويداد٢٠ تن به شمول ١٣ خارجى کشته شده و ١٢ تن ديگر مجروح شده اند.

در اين حمله که بعد از چهارده ساعت مهار شد و مسووليت آن را طالبان مسلح برعهده گرفته اند، قسمت هاى زيادى از هوتل يادشده تخريب گرديده و علاوه بر تلفات جانى، خسارات هنگفت مالى به ساختمان هوتل وارد شده است.

سپردن امنيت هوتل به يک شرکت

به اساس گزارش ها اين حمله در حالى انجام شد که به اساس معلومات وزارت داخله، مسوولیت تامین امنیت اين هوتل حدود سه هفته قبل، به شرکت امنیتی خصوصی «کابل – بلخ» سپرده شده است.

یک منبع شرکت کابل – بلخ، بدون ارايه جزييات بيشتر می گوید که این شرکت از سیزده سال به این سو در ولسوالى هاى پنجوايى و ميوند کندهار و همچنان در مرکز ولایت میدان وردک، در بخش تامين امنيت کار کرده و قرارداد تامين امنيت هوتل کانتيننتال را از طريق اداره تدارکات ملی به دست آورده است.

وزارت مالیه گفته است که تامين امنيت اين هوتل، به اجازه شوراى امنيت ملى به اين شرکت سپرده شده است؛ اما مقام ها در وزارت داخله ضمن اينکه سپردن امنيت به اين شرکت را اقدام به جا نخوانده، گفته اند که در مورد چگونگى قرارداد سپردن امنيت به شرکت خصوصى، جزييات در اختيار ندارند.

انتقاد بر سپردن امنيت به شرکت

محمدآگل مجاهد افسر احتياط وزارت امور داخله، به آژانس خبری پژواک گفت که به هيچ صورت بايد مسوولیت امنیتی هوتل، به بخش خصوصی سپرده نمى شد و در اين قسمت اقدام نادرست صورت گرفته است.

وی گفت: «کمپنی های خصوصی امنیتی در افغانستان نتیجه نداشته و به همین دلیل دولت وقت ]در زمان حامد کرزی رییس جمهور پیشین[ آن ها را لغو اعلان کرد.»

قابل ذکر است که اکثريت شرکت های امنیتی خصوصی، در دوره حکومت حامد کرزی ملغی شدند و تنها شماری از آن ها جهت تامین امنیت برخی از نهادهای دیپلماتیک اجازه ادامه کار یافتند؛ اما روشن نیست که شرکت کابل - بلخ (شرکت تامین کننده امنیت کانتیننتال که رييس آن سعيد رحيمى نام دارد) چگونه تاکنون فعالیت داشته است.

به گفته مجاهد، در حالیکه هوتل و نیروی امنیتی، هر دو مربوط به دولت افغانستان می شوند؛ اما حکومت پول و امکاناتی را که باید در اختیار نیروهای امنیتی دولتی قرار بدهد، به کمپنی خصوصی امنیتی انتقال می دهد.

مجاهد خاطر نشان کرد که پول قراردادشده با شرکت امنیتی کابل – بلخ، به مراتب بیشتر از رقم پولی است که به پولیس داده می شد.

برخی منابع به رسانه ها گفته اند که شرکت امنیتی کابل - بلخ، سالانه جهت تامین امنیت هوتل انترکانتیننتال، ٨٠٠ هزار دالر امريکايی دریافت مى کند.

به باور محمدآگل مجاهد، در حمله بر هوتل يادشده دست هايی برای حمایت «تروریستان» از داخل هوتل کار می کرده است؛ چون هرگاه همکاری وجود نمی داشت، امکان انتقال تجهیزات نظامی و افراد «تروریست» در چنین یک ساحه به شدت محافظت شده امنیتی وجود نداشت.

وی با بیان اینکه ضعف استخباراتی در نیروهای امنیتی وجود دارد، از حکومت خواست که در راستای تقویت این نیروها هر چه بیشتر تلاش نماید؛ تا از اتفاق همچو رویدادها جلوگیری شود.

اما جاوید کوهستانی دیگر آگاه مسایل نظامی می گوید که رهبری وزارت مالیه، جهت جلب بیشتر مهمانان خارجی، مسوولیت امنیتی هوتل انترکانتیننتال را از طریق اداره تدارکات ملی به بخش خصوصی واگذار کرده است؛ زيرا نگرانی ها در افکار خارجی ها وجود داشته که گویا افراد نفوذی، آموزگاران خارجى خود را در مراکز تعلیمی و در قوت های مسلح هدف قرار مى دهند.

به گفته وی، واگذاری مسوولیت امنیتی هوتل یادشده به بخش خصوصی، هیچگونه انتقادی را نمی تواند در پی داشته باشد؛ چون بر اساس تقاضای دولت صورت گرفته است و حکومت نیز نیت خیر داشته تا مهمانان بیشتری را جلب کند.

موصوف در رابطه به اینکه وزارت داخله گفته از چگونگی قرارداد آن در جریان نبوده است، گفت وزارت امور داخله در مورد واگذاری تامین امنیت به بخش خصوصی «ناجوانمردانه و غیر مسوولانه و غیرمسلکی صحبت کرده است و در صورتی که در جریان نیستند، سر شان از بریدن است و باید استعفا بدهند.»

وی گفت: «تا جایی که ما از تحقیق گروه جدید در جریان هستیم، اسکينرها و کمره های امنیتی کاملاً مربوط به خود رهبری هوتل بوده و آن را به شرکت منتقل نکرده بوده اند»

موصوف افزود که از اول جنوری، پس از انتقال کامل مسووليت امنیتی، تا به حال چندین مرتبه میان شرکت و ریاست هوتل نزاع صورت گرفته است.

او علاوه کرد که اسلحه و مهمات، از قبل در هوتل جابجا شده بوده و یافته های جدید نشان می دهد که نزدیک به ٥٠ ميل سلاح از داخل هوتل به دست آمده است. وى گفت نمى خواهد هويت منبعى که اين معلومات را به وى داده است افشا کند.

به گفته کوهستانی، در این حمله تهاجمی هر گونه همکاری که لازم بوده، از درون هوتل صورت گرفته و این یک پروژه پانزده روزه نبوده، بلکه ممکن از دو ماه قبل طراحی شده باشد و افراد با اطمینان و بدون سلاح به داخل هوتل آمده اند.

پژواک تلاش نمود تا در مورد ٥٠ ميل سلاح يادشده، با مقام ها در وزارت داخله گفتگو نمايد؛ اما تماس با آنها برقرار نشد. همچنان قوماندانى زون ١٠١ آسمايى کابل گفت که در اين مورد معلومات ندارد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement